БУЂЕЊЕ ПАРТИЗАНА, И ТО ЕВРОПСКО: Нови Петрићеви црно-бели закорачили ка групној фази Лиге конференција

18. 08. 2022. у 22:53 >> 22:54

ПАРТИЗАН је, после турбулентних месец дана, са новим тренером остварио и нову победу, прву на међународној сцени у овој сезони: у уводном мечу плеј-офа за Лигу конференција, црно-бели су савладали Хамрун са 4:1 (3:0). Реванш на Малти, наредног четвртка од 20 сати, даће дефинитиван одговор ко ће ући у групну фазу, а ко ће се посветити само домаћим обавезама.

Када је Гордан Петрић недавно преузимао место тренера, рекао је и следеће две реченице:

- Немам много времена сада и не могу да измишњам топлу воду, да тако кажем, него да покушам да дигнем атмосферу што се тиче игара на терену и да покушам да играчима пренесем да раде оно што могу да раде у овом тренутку. Како време буде пролазило, биће више прилике да се имплементира нешто што замислим.

Обе реченице су се у четвртак виделе на делу, јасније него много тога што је ова екипа Партизана од летошњег уласка у резултатске неприлике показала. Мада, истини за вољу, има ту да се поради на још неколико ствари, али... кренимо редом.

Најпре се видела одлучност а и уводна смиреност црно-белих, што је искључиво одраз поправљене атмосфере (пољуљане после киксева на домаћој сцени, а испадања из квалификација за Лигу Европе). Играчи су радили тачно оно што могу да раде, само... Уз "зачин" Гордана Петрића: имплементирао је нешто што је он замислио.

Најпре је ту била промена формације, прелазак на три класична дефанзивца, те "додатну" двојицу која су час у одрамбеним, час у нападачким задацима. Али, још важније, била је приметна и промена менталитета: Партизан је стрпљиво чекао своје шансе и, када их је стварао, реализовао их у таквом ритму да Хамрун није знао шта га је снашло. Тако се бар прича одвијала до црно-белог пада на почетку другог полувремена, али домаћин је до тада увелико био изградио значајну предност.

Од 15. до 33. минута резултат се са 0:0 променио на 3:0, и то уз голове Рикарда (његов 14. европски у Партизану, по чему се изједначио с Владицом Ковачевићем на трећем месту "вечне листе", иза Саше Илића (15) и Клеа (16)), затим Урошевића главом, после Вујачићевог додавања главом након корнера, а онда и сјајне контре коју је борбени Андраде завршио асистенцијом за Дијабатеа.

Али, да ће Петрић морати и имати на чему да ради у овој екипи црно-белих, показао је почетак другог полувремена. Иако је тада било за очекивати да ће грогирани ривал извести свој последњи трзај, а стога је требало смиреношћу умирити те налете и докрајчити госте новим головима, десило се да је десетоминутна доминација Хамруна прилично пољуљала домаћине.

Јер, не само да су Малтежани дали гол преко Гиљамијеа, главом после корнера, већ су имали још две добре прилике. Ипак, иницијатива гостију није потрајала превише дуго, Партизан је успео да успостави равнотежу на средини терена па почео да приводи меч крају како је и желео - без икакве нове дозе панике, која га је спутавала у претходним домаћим и евро-наступима. А и уз нови гол, за који се побринуо један од најбољих на терену, Патрик Андраде, после дуплог паса са Гомешом, те мини-слалома кроз одбрану и шута за коначних 4:1.

Имајући у виду да домаћег изазова, у Суперлиги, неће бити овог викенда, Гордан Петрић ће за реванш моћи да у миру припрема екипу. Како тактички, што је и донело овај резултат, тако и психички, на чему је велики помак направљен, али и у томе, попут игре, још има простора за напредак. Први кораци ка бољим данима јесу видљиви у табору црно-белих, а на њима је да наставе да иду том стазом.

КРАЈ, Партизан - Хамрун 4:1

90' - Последњи трзаји гостију, покушавају да умање резултатски заостатак, али Поповић господари у казнененом простору Партизана.

88' - Баш удара капитен гостију, Борг. Могао је да добије други жути картон због ударања Јовића руком у лице, током борбе за лопту, али то је промакло словачком судији.

86' - Дијабате ко зна који пут прави проблеме одбрани ривала, која баш и не може да парира његовој брзини. Но, остаје "+3" за Партизан, а ближи се крај меча...

82' - Андраде излази, уз аплаузе, мења га Јовић.

81' - Незгодан ударац је добио у раме Саничанин, поново му се, други пут на мечу, указује помоћ. Болну гримасу има после ударца од стране Машикеа, током борбе за лопту.

80' - Припретио је на једној страни Белић, а одмах на другој Хрват Прша, који је главом послао лопту право у руке Партизановог голмана Поповића.

78'  - Андраде је своју одличну игру крунисао поготком. Додао је лопту Гомешу, овај му је, лево од себе, вратио, а онда је уследила рутинска егзекуција, за повратак на три разлике.

77' - Гол! Води Партизан са 4:1, Патрик Андраде!

76' - Примирили су црно-бели оне опасне нападе ривала, све чешће имају лопту у свом поседу.

72' - Десетка Хамруна, Додо, мења опасног Бразилца Џонија.

69' - Две велике шансе за Партизан у истом минуту! Дијабате је најпре за делић секунде закаснио да упути ударац, када се чинило да ће остати сам и бирати где ће да пошаље лопту, али је био у последњи час изблокиран. Уследио је корнер, који је Живковић изврсно извео, а Марковић главом за мало промашио мету. Сви на стадиону који су седели - скочили су са својих места, али остаје 3:1.

66' - Капитен гостију Стив Борг је добио жути картон због неопрезног старта над Рикардом, на средини терена. Указаће се помоћ нападачу црно-белих, али делује да ће моћи да настави да игра.

63' - Коначно је, после дуже времена, Партизан припретио, Дијабате је пробао да са Гомешом промени резултат, али како су се у одбрану вратили тада бројнији ривали, лопта је одложена за Андрадеа који је непрецизно шутирао са 17 метара.

60' - Белић је одмах по уласку у игру добио жути картон, због опасне игре по мишљењу судије, иако је играч Партизана однео лопту, не и ривала.

59' - Прва измена у екипи Партизана на овом мечу: Мениг излази, мења га Белић.

56' - Нова, солидна прилика за госте, после жутог картона Живковићу због играња руком. Поповић је одбранио потоњи покушај ривала (главом после слободног ударца с левог крила). Велики налет малтешке екипе, нема шта...

54' - Опет је опасан по домаћине брзоноги Бразилац Џони, ког је пожртвованом интервенцијом, у последњи час, зауставио Саничанин, а том приликом је незгодно пао. Моћи ће да настави да игра.

52' - Гол, гости су смањили на 3:1, после корнера! Стрелац је био Гиљамије, главом.

49' - Зицер за госте! Машика је добио одличну лопту, иза леђа Партизанове одбране, упућену с леве стране, али је он имао очајан пријем на око 15-ак метара од гола, што је омогућило голману црно-белих Поповићу да истрчавањем интервенише. Имали су том приликом домаћини и мало среће, јер се лопта одбила од Урошевића, који је прилазио, али отишла тамо где није било гостујућих играча.

47' - Прва иоле озбиљнија шанса за госте на овом мечу, и то после корнера с леве стране. Главом је опробао ударац главом Едер, не и прецизно, иако је био на доброј позицији, код ближег угла петерца.

Почело је друго полувреме, а гости у њега улазе с јачим нападом, јер је Недељковића заменио Машике.

Крај полувремена, 3:0 за Партизан. Изврсна игра црно-белих, пре свега смирена, без претераног ризика, с добро постављеном одбраном и конкретним атацима. У шутевима је било 6:2, у оквир гола 4:1, а у погоцима, поменутих, 3:0. Посед лопте је, благо, био у корист црно-белих, 53%-47%.

45' - Поништен је гол Хамруна, са правом. Поповић је одбранио слободњан гостију, а онда је неопрезно натрчао на њега Џони и ударио га лактом у главу, у пролазу. Како је мрежа била небрањена, гости су је затресли, али је судија из Словачке одмах то поништио.

41' - Ближи се крај првог полувремена, Хамрун и даље не успева да с лоптом у поседу неко дуже време буде на супарничкој половини терена. А Партизан, задовољан са три дата гола, не жури баш превише да да и четврти. Мада, тако је деловала игра црно-белих и пре него што су "заређали" са погоцима - смирено наступају изабраници Гордана Петрића, без икаквог срљања.

37' - Партизан контролише игру у потпуности. Малтежани нису ниједном озбиљније угрозили гол  који чува Поповић.

35' - Андраде је повео контранапад додавши лопту Менигу, а чим је то урадио, потрчао је напред колико га ноге носе. И, Мениг је тај труд наградио сјајним дијагоналним додавањем у десну страну. А како је све пратио Дијабате, крећући се лево од Андрадеа, њега је поменути саиграч и упослио, те је тако голман Хамруна матиран "школском акцијом", изванредно спроведеном у дело.

33' - Гол! Дијабате за 3:0!

30' - Андраде, који је поправио утисак после неколико партија испд очекивања, пробио се кроз средину, пробао да проигра саиграча у казненом простору, али иако су гости то осујетили, одмах им је Партизан одузео лопту.

26' - Прекид због освежавања екипа. У Београду је, иако је прошао 21 сат, и даље врло топло, 29 степени.

25' - После корнера с десне стране, који је извао Живковић, код даље стативе највиши у скоку је био Вујачић, а он је главом вратио лопту у десну страну где се на правом месту нашао капитен Партизана који је, такође главом, удвостручио предност.

25' - ГОЛ! Урошевић, води Партизан 2:0!

25' - Први корнер на мечу за Партизан

22' - Андраде успева да заустави два узастопна напада гостију, али не успевају црно-бели да то "материјализују" јер их у почетку брзих акција фаулирају играчи Хамруна.

20' - Једини који прави проблеме црно-белима у првих 20-ак минута меча је брзоноги Бразиалц Џони, по десном крилу, али све га  успешније заустављају играчи Партизана.

16' - Живковић је на десној страни пресекао додавање гостију у Хамруновој "трећини" терена, одмах послао лопту напред ка Менигу, а овај лукаво, из прве, продужио благо улево од себе - Рикардо се баш ту убацивао, побегао чувару и матирао Бонеља - 1:0. Четрнаести гол Рикарда Гомеша у дресу Партизана на евро-сцени, а рекодер је Клео са 16.

Рикарго Гомеш слави први гол на мечу Партизан - Хамрун / FOTO: FK Partizan/Miroslav Todorović

15' - Гол! Партизан води са 1:0, Рикардо!

12' - Покушавају и једни други сада да, после десетак минута борбене игре на средини терена, да ту средину - прескоче. Али, ни дугачко додавање гостију, ни исти такав покушај домаћих, који су пробали да проиграју Рикарда, нису били успешни.

10' - Коначно узбуђење пред голом гостију. Мениг је пробао да донесе предност домаћину, голману му је одбранио шут, а лопте се на левом делу казненог простора домогао Рикардо Гомеш. После неколико дриблинга, центирао је у нади да ће на другој страни петерца пронаћи саиграче, али тамо није било никог од њих.

8' - Партизан за сад стрпљиво тражи своју шансу, нема срљања, али има ољзбине борбености, која доводи и до прекршаја. Сада су два у низу направили црно-бели, и то на средини терена.

4' - Бразилац Џони се пробио по десном крилу, Саничани није успео да га "умири" па је уследио шут ка ближем углу, ударац који је делимично изблокиран, па је дошло до корнера. А после њега, тј. кратке акције, шутирао је са 30-ак метара, и то прилично непрецизно, дефанзивац Камензули.

3' - Хамрун у последњих минут и по има лопту у свом поседу, али не успева да приђе казненом простору Партизана. А онда су се одједном страсти узбуркале, када је Урошевић одгурнуо колегу, капитена, Борга, и то у борби за лопту - а овај му узвратио. Унели су се један другоме у лице, па их је (само вербално) умирио судија.

2' - Мениг је припретио, убацивши се иза леђа одбране Хамруна, али није на време стигао до лопте па су је освојили играчи клуба с Малте

1' - Утакмица је почела!

20.59 - "... него што је наша љубав према црно-белој боји" је стих који у овим тренуцима одјекује са трибина стадиона у Хумској, док се капитени налазе на центру, са арбитрима.

20.57 - Филип Глова, судија из Словачке, са својим колегама изводи актере овог меча на центар терена.

20.55 - Неколико десетина навијача малтешке екипе је на трибини у Хумској, али далеко, далеко гласнију подршку имају и имаће црно-бели.

20.51 - Навијача у Хумској нема колико је прижељкивао нови тренер Партизана, али ту су они најоданији. А међу њима - и најмлађи:

20.41 - Српски тренер на клупи малтешких "Спартанаца" (што је званичан надимак ФК Хамрун, заправо саставни део имена клуба), Бранко Нишавић, супротставио је састав у коме је овосезонски најбољи стрелац екипе, Метју Гиљомије, који је дао три гола на шест одиграних утакмица. Ту је и бразилски интернационалац Џони, двоструки стрелац у досадашњим наступима малтешке екипе, док је на клупи остала "десетка", Додо, који је у новој сезони једном затресао мрежу ривала.

20.29 - Променио је Гордан Петрић формацију црно-белих. Уместо досадашње 4-2-3-1, какву је извео на свом дебију, минималној победи против екипе Младости ГАТ, сада је Партизан у систему 4-3-3. И, то није једина промена. Саничанин је уврштен у стартну поставу, нема Натха, а прилику је добио и офанзивни Мениг, уместо Петковића који је био стартер у претходном првенственом мечу.

20.25  - Ево и састава!

Партизан: Поповић - Марковић, Вујачић, Саничанин - Живковић, Фејса, Андраде, Урошевић – Дијабате, Рикардо, Мениг

Хамрун: Бонељо - Корболан, Борг, Емерсон, Бјеличић, Камензули - Џони, Гиљомије, Прса, Домингош - Недељковић

Најновијe вести из Хумске: РИКАРДО "ПРЕЦРТАО" ДИЈАРУ: Ас црно-белих са два гола Кипранима постао најефикаснији странац у историји клуба

Важност утакмице

Црно-бели за собом имају баш турбулентан период.

Почело је идилично, победом од 0:4 на гостовању Јавору, али су се онда десили реми с Нишлијама (3:3) и ТСЦ-ом (0:0), па пораз од Новог Пазара (1:0), те елиминација од кипарског АЕК-а (2:1, 2:2) и смена тренера Илије Столице. Деби новог тренера, Гордана Петрића, био је пре четири дана против екипе Младост ГАТ, коју је Партизан победио са 0:1 голом Марковића у 95. минуту, па се сви у Хумској надају да ће "нови европски почетак" означити и почетак резултатске и психолошке стабилизације, те јуриш ка лепшим остварењима у такмичарским наступима.

Гордан Петрић, очекивања пред први меч са Хамруном

Тренер фудбалера Партизана Гордан Петрић изјавио је уочи првог меча плеј-офа за пласман у групну фазу Лигу конференција да је Хамрун незгодан и да ће његова екипа морати да уради извесне домаће задатке.

- Имали смо малу анализу. Професионалци су наши играчи и воде рачуна о томе против кога играју. А Хамрун... То су све странци, екипа која је играла шест утакмица у Европи. Прошли су можда мало срећно Левски, али су незгодна екипа. У четвртак морамо да урадимо три, четири домаћа задатка да бисмо били на нивоу. Добар кувар не одаје своје тајне. Не бих хтео да потенцирам шта је то -  рекао је најпре Петрић на конференцији за медије у Хумској.

Стратег црно-белих сматра да би пласман у Лигу конференција била инјекција самопоуздања за његову екипу.

- Ми у недељу не играмо, имамо овог четвртка утакмицу, па следећег четвртка. Ако се пласирамо и пружимо бољи утисак, момци ће изаћи из кризе. Имао сам у каријери двапут овакву ситуацију, само у једноставним стварима могу да изађу из кризе - рекао је Петрић.

Бивши фудбалер и функционер клуба из Хумске позвао је све навијаче да подрже екипу и да, ако је потребно, критикују само њега.

- Био сам и играч и функционер овде, и као играч сам пролазио ово што играчи данас пролазе. Смета ми кад навијачи прозивају играче коју су најмање криви. Ако треба неко да се прозива, нека прозивају мене, али нека буду сви уз фудбалере. То је битно, поготово за младе играче, казао је он.

Петрић је поновио да су Партизану неопходна појачања на средини терена.

- Желимо да појачамо средину терена, требају нам два играча на тој позицији, али желео бих да се играчи опусте и размишљају о свом послу. И да раде што тренутно могу да раде у овом тренутку, рекао је тренер црно-белих и најавио да се у тим враћају Квинси Мениг и Синиша Саничанин.

Подсетимо, реванш меч плеј-офа за пласман у Лигу конференција између Хамруна и Партизана на програму је 25. августа (20 часова) на Малти.

Бонус видео: Драматична победа Партизана на Петрићевом дебију на клупи црно-белих

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса (ВИДЕО)

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: "Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса'' (ВИДЕО)

"Кладионичарске приче" Милана Ђурице су видео-пројекат компаније Новости намењен свим љубитељима спортског клађења који могу да уживају у занимљивим причама нашег чувеног типстера и његових гостију.

22. 03. 2024. у 16:01