ЛИВЕРПУЛ ОСВОЈИО ФА КУП: Снови о четири круне и даље живе, Салах повређен, Тухел без трофеја на Острву (ВИДЕО)

14. 05. 2022. у 20:49

Фудбалери Ливерпула и Челсија састали су се у финалу најстаријег куп такмичења на свету. Екипа Јиргена Клопа играла је за прекид поста који траје 16 година, а Челси за спас сезоне и први трофеј на острву у овој такмичарској години. Престижни трофеј после игре нерава и "луде" пенал серије иде у витрине Енфилда, након што је после 120 минута дуел завршен непопуларним резултатом 0:0, а пеналима је Ливерпул тријумфовао са 6:5.

Ливерпул је имао бољу увертиру и деловало је да ће Челси доживети судбину многих фудбалских великана, када изађу на мегдан Клоповој машинерији. Ипак, екипа Томаса Тухела продисала је након уводне инцијативе ривала. "Плавци" су најбоље прилике пропустили у разамаку од само пет минута. Прво је у 23. Пулишић погодио стативу, да би пет минута касније Алонсов ударац из близине сјајном интервенцијом одбранио Алисон.

Прво полувреме само статистичи је протекло у знаку екипе са Енфилда, док су све конкретне шансе припале Челсију. Последњу велику имао је Ромелу Лукаку у надокнади првог дела, али ни он није успео да пре одмора промени резултат на семафору.

Оно што је највише забринуло црвену страну Мерсисајда јесте што је најбољи стрелац тима Мохамед Салах морао да напусти игру у 33. минуту игре, када га је заменио Диого Жота. Ливерпулу следи финале Лиге Шампиона и још увек су у трци да у сва четири велика такмичења у којима учествују понесу трофеј. Повреда "фараона са Енфилда", миљеника чувеног "копа" могла би да има огроман утицај на амбиције Ливерпула у финишу сезоне.

Наставак игре такође није донео голове, али зато је протекао у бруталном темпу карактеристичном за острвски фудбал. Низале су се шансе пред оба гола, ипак - мреже Вемблија остале су нетакнуте у уводних 90 минута игре, а тресли су се оквири гола. Прво је Маркос Алонсо на себи својствен начин извео један слободан ударац са полудистанце и погодио пречку гола који чува Алисон. На другој страни, колумбијска сензација Луис Диаз, који је виђен као наследник Мохамеда Салаха, у 83. минуту сјајно је примио лопту на ивици шеснаестерца, "наместио" десницу, али погодио је само стативу.

Најбољу од свих прилика пропустио је леви бек Црвених, "шкотско храбро срце" Енди Робертсон на центаршут "прекаљене челичне левице" Џејмса Милнера погодио је такође стативу и пропустио колосалну шансу да меч не одведе у продужетак.

У продужецима мреже су мировале, по говору тела играча видело се да екипе немају снаге да одрже 120 минута убитачног темпа, да су ноге уморне, а да су оба стратег поставила тактику која води у пенал лутрију.

А тамо...

Прво је капитен Челсија подлегао притиску и погодио стативу у другој серији. Остали извођачи били су концентрисани, па се Садију Манеу указала шанса да реши меч. На изненађење свих, Менди је прочитао намеру сенегалског сународника и одржао Челси у животу.

Драма је настављена. Дете Челсија Мејсон Маунт није имао живаца, промашио је једанаестерац и тиме указао шансу Костасу Цимикасу да постане херој "копа" што је он и учинио, за ерупцију одушевљења навијача Ливерпула на култном "Вемблију".

Ливерпул је први пут после 16 година освојио овај престижни трофеј. Последњи пут то је учинио у Кардифу победивши Вест Хем, голом клупске легенде Стивен Џерарда.

БОНУС ВИДЕО: Ко је Ерлинг Халанд најтраженији фудбалер на свету?