ЦРНО-БЕЛА РАПСОДИЈА! Партизан с десеторицом прегазио Спарту и прошао у осмину финала Лиге конференција

Д. Н.

24. 02. 2022. у 20:38 >> 20:38

ПАРТИЗАН наставља да гази Лигом конференција. И у другој утакмици шеснаестине финала победио је Спарту, сада са 2:1, а укупно са 3:1, прошавши тако у наредну рунду нокаут фазе.

Црно-бели су одржали час модерног фудбала гостима из Чешке, и то од првог минута. Пресинг је онемогућио ривала да споји више од три додавања, а брза одузимања лопте донела су бројне прилике домаћину чим је меч у Хумској почео.

И, после само седам минута, а неколико већ пропуштених прилика за промену резултата, мрежа прашког тима се затресла. Рикардо Гомеш, у тим тренуцима мало и изнервиран због две ситуације када је сматрао да је судија Кабаков из Бугарске погрешио (најпре јер му је дао жути картон због начина због којих је градио своју позицију рукама, а потом јер није досуђен очигледан корнер), први пут је затресао мрежу Спарте.

Учинио је то након што му је Саша Здјелар с леве стране додао лопту, а Рикардо Гомеш се одмах стуштио ка голу ривала и сместио лопту у мрежу, испод голмана Холеца.

Могла је Спарта да затресе мрежу, и то сопствену, услед једне очајне интервенције у одбрани, а после три нове прилике црно-белих, семафор је већ у 24. минуту показао 2:0.

Тада је Милош Јојић савршено извео корнер с десне стране, а Гомеш главом послао неодбрањиву "жабицу" и, лопта је после одбитка од тла, завршила у даљем, левом горњем углу гола екипе из Чешке.

Рикардо Гомеш постиже сјајан гол главом за 2:0 против Спарте / FOTO: FK Partizan/Miroslav Todorović

Недуго после удвостручавања вођства, Партизан је за око 10-15 метара повукао свој дефанзивни бедем ка сопственом голу, препустивши иницијативу ривалу, али плански. Најпре, резултат је био (и те како) повољан, а друго - то је отворило простор за брзе контранападе, које је у дело спроводио трио Марковић - Мениг - Гомеш.

Они су највише и претили у последњих 15-ак минута првог полувремена, док је далеко од њих, на другој страни терена, Александар Поповић малтене био беспослен међу стативама, услед одличне дефанзивне игре комплетне поставе коју је Станојевић одабрао.

Друго полувреме није се одвијало баш како су црно-бели прижељкивали, јер су се најпре повукли мало више него што је њихов тренер прижељкивао, а онда је у 64. минуту искључен двоструки стрелац. Тада је бугарски арбитар Кабаков проценио да је Рикардо Гомеш хтео да исценира пенал за Партизан, па му је дао жути картон, а како је шпиц домаћих имао онај већ поменути, морао је да напусти игру, а на терену неће моћи да буде ни у у првом мечу осмине финала.

Па опет, иако бројчано слабији, црно-бели су изврсно одолевали све док у 84. минуту судија Кабаков није окарактерисао Урошевићево грађење лопте као прекршај, па су гости добили прилику за тзв. "скраћени корнер", јер се фаул десио близу угла терена. Центаршут који је уследио, Ханцко је искористио да главом проследи лопту ка Хложеку, а овај поставио ногу и - поставио коначан резултат.

На кратко су се гости радовали, али коначан циљ нису остварили. Били су ове вечери у Хумској баш далеко од њега, па је даље, заслужено по свему виђеном, прошао бољи тим.

КРАЈ! Партизан - Спарта Праг 2:1

90' - Минут пре краја, свађа на терену уз аут-линију, умало и физички сукоб, али се све, срећом, брзо завршило

90' - Жути картон и за Филипа Холендера. Бугарски арбитар баш воли да опомиње актере овог меча...

90' - Жути картон добија Партизанов голман Поповић због одуговлачења с враћањем лопте у игру

90' - Играће се четири минута судијске надокнаде времена.

90' - Каква шанса за Партизан! Млади Терзић је могао комотно да шутира после контранапада у коме је остао сам на десној страни, али није желео да акцију заврши сам, већ је застао, хтео да проигра саиграче и - спетљао се. А могао је "да бира" гдфе ће шутирати...

85' - Гол за Спарту! После поменутог прекршаја Урошевића, изведен је слободан ударац са десног крила, Ханцко је одлично скочио код ближе стативе, "продужио" лопту ка Холажеку, а овај испружио ногу и "бубамару" проследио у мрежу. Партизанова предност је 2:1 на овом мечу, а укупна 3:1.

83' - Опет се нервирају играчи Партизана због одлуке бугарских судија. Сада је Урошевић добио жути картон јер је руком по лицу закачио једног ривала, док је дефанзивац Партизана имао лопту близу корнер заставице.

81' - Утакмици присуствоје 15.864 гледаоца

77' - Две нове измене у Партизану. Холендер и Терзић мењају Менига и Јојића.

74' - Мало је спласнуо темпо утакмице. Што и не чуди, углавном га је диктирао Партизан, а сада, са играчем мање, он игра одбрану и... то прилично добро.

70' - Прва права претња Спарте на овом мечу. После центаршута с леве стране, двојица играча гостујућег клуба су уклизала у намери да лопту "ћушну" у мрежу, али им је она ипак побегла...

69' - Каква прилика за Партизан... Педесет метара је у контри претрчао Квинси Мениг, пробио се по десном крилу, а онда, у паду, јер је почео да губи корак, непрецизно гађао ближи горњи угао. Штета, имао је домаћин изврсну прилику да стави тачку на ову утакмицу.

64' - Шок у Хумској! Искључен је Рикардо Гомеш, јер је бугарски арбитар Кабаков проценио да је хтео да исценира пенал за Партизан. Дао му је жути картон, а како је двоструки стрелац имао већ један, јер се, по мишљењу судије, у 6. минуту користио лакат када се пробијао између двојице чувара, дошло је и до црвеног. Ако Партизан прође даље, а на добром је путу, дели га 25 минута од тога, Рикардо Гомеш неће моћи да игра у првом мечу осмине финала

63' - Овацијама су испраћени играчи који су напустили терен приликом поменутих измена, али су громогласном песмом поздрављени и сви они који су још увек на игралишту. Одушевљни су "гробари" ониме што виде на овом мечу

61' - Двострука измена у Партизану. Немања Јовић улази уместо Лазара Марковића. Марко Јевтовић мења Натха. Капитенску траку је од Марковића преузео Саша Здјелар, асистент код водећег гола црно-белих.

59' - Какво додавање Натха! Окренут свом голу, без много гледања ка супарничком, "из прве" је послао лопту која му је стизала - на десно крило. Као на тацни је послужио Лазара Марковића, који се потом пробио, отишао мало превише ка "мртвом углу", па шутирао и био изблокиран. После корнера за Партизан, одбрана Спарте је привремено отклонила опасност и избацила лопту у аут.

55' - Повукао се Партизан мало више него у првом полувремену, па Спарта има нешто дуже лопту у свом поседу него што је досад био случај. Али, и даље црно-бела одбране излази на крај са покушајима ривала да промени резултат.

50' - Милетић је опробао ударац са око 25 метара. Био је то снажан покушај Партизановог дефанзивца, али је лопта отишла прилично изнад гола ривала.

47' - Два брза жута картона на почетку другог полувремена. После Милетића, опоменут је и гостујући играч Чванчара, због коришћења лакта у скок-игри у Партизановом казненом простору.  У првом полувремену су жуте картоне добили Гомеш и Крејчи, обојица због "лактања" у борби за лопту.

47' - Игор Вујачић је незгодно доскочио после једне дефанзивне интервенције. Држи се за скочни зглоб, али је остао на терену због корнера који су имали гости. Опасност испред голмана Поповића је брзо отклоњена.

46' - Почело је други део меча. Још 45 минута дели Партизан од пласмана у осмину финала. Подсетимо, како више не важи оно старо правило да гол у гостима вреди више од поготка постигнутог на свом стадиону, ако неким чудом Спарта добије друго полувреме са 3:0, оних укупних 3:3 значило би да се играју продужеци. Али, како су црно-бели одиграли првих 45 минута, стварно би требало да се деси велико чудо да прашка екипа има разлога за такво славље...

Крај полувремена. И, не само због онога што показује семафор, а показује да Партизан води са 2:0, головима Рикарда Гомеша у 7. и 24. минуту, већ пре свега због изванредне игре, са трибина се чује аплауз упућен изабраницима Александра Станојевића. И те како заслужен аплауз.

43' - Изнова офсајд позиција Партизанових офанзивних играча, и то "за милиметар". Опасни су домаћини, чак и када препусте иницијативу ривалу, као што су то због свог позиционирања (и задовољства резултатомо) учинили у последњих десетак минута.

41' - Још један покушај контранапада црно-белих који је обећавао. Ипак, ситуација 3-на-2 заустављена је и пре него што се "распламсала", и то у због офсајд позиције у уводној фази те акције.

38' - Умало да црно-бели дођу и до трећег поготка на овом мечу. Контра је почела добро, али Квинси Мениг и Лазар Марковић су се на крају спетљали, па је солидна шанса отишла у неповрат.

35' - Партизан се мало повукао у односу на уводну иницијативу и прети гостима контранападима.

32' - Фантастично игра Партизан, нема шта. Мениг је умакао чувару по левом крилу, а онда идеално, спољним делом копачке, и то у паду, послао лопту на супротну страну терена ка Марковићу. Само је пожртвовано уклизавање штопера Витика спречило да то додавање постане асистенција. Ипак, сјајно је изгледала ова акција домаћих. Једна од бројних која је изазвала аплаузе око 15.000 навијача у Хумској ове вечери.

28' - Постигли су црно-бели још један гол, али је он, оправдано, поништен због великог офсајда. Па опет, иако се тај погодак није важио, потпуно је разбијена дефанзивна концепција Спарте, коју Партизан неретко успева да надмудри,што добрим кретњама, што правовременим додавањима.

Не пропуститеЦРНО-БЕЛА МАЈСТОРИЈА: Рикардо Гомеш и "жабица" за делиријум навијача Партизана против Спарте (ВИДЕО)

25' - Гооооооол, Партизан води са 2:0! Рикардо Гомеш, главом после корнера Јојића, неодбрањива "жабица" у даљи, леви угао!

24' - Још два узбуђења пред голом Спарте. Најпре је голман Холец морао да истрчи ван казненог простора и главом интервенише, а потом је на гол-линији дошло до вербалног сукоба око тога да ли је био или не корнер за Партизан. Судије кажу - јесте.

22' - Нови добар напад Партизана! Рикардо је можда могао и боље да реши ову ситуацију, након што му је (мало прекасно) Мениг додао лопту, па је шут досад јединог стрелца избокиран. А била је то солидна, 3-на-3 ситуација за црно-беле.

19' - Наставља се иницијатива црно-белих, који сада нападају разноврсније, користећи мало више и леву страну терена, а и покушаје да се кроз средине стигне пред гол ривала. Нових шанси за промену резултата, међутим, нема.

15' - Први пут на овом мечу Чеси су припретили, а ударац Хложека са око 20 метара био је превише слаб да би Поповић био савладан. Лако је голман Партизана ухватио лопту која је ишла по земљи.

12' - Умало аутогол Спарте! Очајан потез одбране гостију, голман Холец је крајњим напором спречио да га саиграч савлада са око 20 метара, одакле је неопрезно, и без гледања где му је чувар мреже, послао лопту уназад.

Не пропустите: МАТ У ДВА ПОТЕЗА: Овако је Рикардо Гомеш довео Партизан у вођство против Спарте у Београду (ВИДЕО)

9' - Здјелар је недуго после освојене лопте (а Чеси никако не успевају да је задрже дуже у свом поседу) проиграо шпица Партизана, а Рикардо Гомеш је наместио лопту на леву ногу и послао је испод руку голмана Спарте. Са ових 1:0 и истим резултатом из Прага, Партизан сада има два гола предности. Подсетимо, правило да гол у гостима више важи - више није на снази. То конкретно значи да ако би Спарта неким случајем дала два гола, па остало 1:2 на крају 90. минута, играли би се продужеци. Но, да се не бавимо спекулацијама, за сада Партизан води са 1:0 у Београду и игра далеко, далеко боље од ривала, који је тек у 9. минуту дошао с лоптом до супарничког казненог простора (где је голман Поповић правовременим истрчавањем отклонио опасност).

7' - ГООООЛ! Партизан води, Рикардо!

7' - Љути се Рикардо поново, овога пута после одличног соло-продора и шута, а онда арбитри нису досудили очигледан корнер за Партизан.

6' - Жути картон за Рикрада, који се пробио између двојице чувара, па је због коришћења десне руке у тој борби за позицију (а шаком је закачио по лицу једног од ривала) јавно опоменут. Уопште се није свидела та судијска одлука нападачу Партизана.

5' - Скоро пет пуних минута откако је меч почео лопта је малтене све време у поседу црно-белих. Партизан у потпуности контролише збивања на терену.

3' - Два уводна сасвим солидна напада црно-белих, углавном по десној страни где је Лазар Марковић. Није дошло до шутева ка голу ривала, али обећава овај почетак црно-белих.

1' - Меч је почео!

18.41 - Око 15.000 навијача пева чувену песму која се чује са трибина пред сваки меч Партизана ("Да волим црно-беле..."), а актери излазе на терен. Још мало и почиње реванш.

17.21 - Постали су познати и састави за меч Партизан - Спарта. Тренер црно-белих Александар Станојевић је решио да направи једну промену у односу на утакмицу у Прагу.

Уочи меча

Прошле седмице је Партизан отишао по позитиван резултат у Праг и успео је да га оствари. Црно-бели су тријумфовали против Спарте на "Ђенерали арени" са 0:1, а јунак је био Квинси Мениг који је постигао једини погодак на мечу.

Нема сумње да се клуб из Хумске презадовољан вратио у Београд, потом је у Суперлиги Србије наставио серију успеха савладавши крагујевачки Раднички, па је вечерас далеко већи притисак на тиму Павела Врбе који мора да победе како би се надао осмини финала.

Подсетимо, ово европско искушење долази у не баш идеалном тренутку за екипу Александра Станојевића, која већ у недељу на стадиону "Рајко Митић" од 18 часова игра "вечити дерби" против Црвене звезде.

А опет, позитиван резултат из Прага је ту. Са том победом "у џепу" црно-бели су и дочекали Чехе, али свако опуштање на међународној сцени може да буде кобно, на шта је и стратег екипе из Хумске упозоравао ових дана своје изабранике који "пола посла јесу обавили", али никако и цео. За ту целину, мораће, а по свој прилици - пуни оптимизма и желе, да се изборе на свом игралишту.

БОНУС ВИДЕО: Астрономски сат у Прагу, једна од највећих атракција града