ВРЕМЕПЛОВ: Како је Партизан на снегу самлео Реал

Момчило ПОПОВИЋ

27. 01. 2022. у 13:00

Партизанови фудбалери били су на прагу подвига тог 29.јануара 1956. Снове нису остварили, али су ушли у историју и то на велика врата - двомеч са мадридским Реалом у четвртфиналу првог издања Купа шампиона сматра се једном од најдраматичнијих фудбалских прича европских купова!

Фото архива ВН

Данашњи црно-бели тада још нису били црно-бели. До 1959. није било сталне боје. Преовладавале су бордо-плаве варијанте(по узору на московски ЦСКА),некада су играли у плавим, или бордо, понекад само у белим дресовима, или комбинацијама. У плавом се играло и у првом мечу 25.децембра 1955, на стадиону који се тада звао "Шамартен"(од 1957. име му је промењено у "Сантјаго Бернабеу"), када је Реал на католички Божић пред 105.000 гледалаца славио са убедљивих 4:0, као и у реваншу месец дана касније на Стадиону ЈНА, где је недостајао само још један ударац да краљевски клуб буде нокаутиран - 3:0!

Посебну арому реваншу даје чињеница да је одигран по дебелом снегу и великој хладноћи што је за Мадриђане био велики проблем, јер на такве временске услове једноставно нису били навикли и врло тешко су се сналазили на белом тепиху који је прекривао цео терен фудбалског храма у Хумској, на чијим трибинама је упркос цичи зими било преко 40.000 навијача!

У првој рунди Реал је елиминисао швајцарски Сервет без примљеног гола - 5:0 и 2:0. Партизану је ривал био Спортинг. У историјском, првом мечу Купа шампиона у Лисабону 4.септембра 1955. било је 3:3, у реваншу је Партизан бриљирао - 5:2. Милош Милутиновић је био главна фигура са два гола у првом и чак четири у реваншу.

16 ОДАБРАНИХ

У првом издању Купа шампиона учешће је узело 16 клубова - Рапид (Аустрија), Андерлехт (Белгија), Ремс (Француска), Реал Мадрид (Шпанија), Архус (Данска), МТК (Мађарска), Милан (Италија), ПСВ (Холандија), Гвардија (Пољска), Спортинг (Португалија), Сарбрикен (Протекторат Сар), Хибернијан (Шкотска), Ђургарден (Шведска), Сервет (Швајцарска), Партизан (Југославија) и Есен (Западна Немачка).

Велики дуел са Реалом почео за - дипломатским столом. Франкова Шпанија и Титова Југославија нису имале дипломатске одоносе, па је прво требало решити круцијално питање да ли ће се уопште играти. Када је то решено, проблеми са визама и нису били тешки. Партизан је у Мадрид стигао возом из Француске, 23.децембра, а на челу одбора за дочек био је лично председник Сантјаго Бернабеу.

Средином педесетих краљевски клуб није био баш величина каква је данас, па су Партизану у том дуелу даване одређене шансе. Поготово после свега приказаног у дуелима са Спортингом.

Међутим, први меч у Мадриду претворио се у једну од већих крађа у првим годинама Купа шампиона. Легендарни Сантјаго Бернабеу, творац великог Реала и тадашњи председник је много тога оставио сведочећи у својој аутобиографији објављеној много касније.

Испоставило се да је политика више него умешала прсте, јер владар Шпаније генерал Франко се добро разумео у фудбал, а знао је и да ни по коју цену не жели фудбалску лекцију са Истока. У то време није било много информација о снази клубова, није било савремених средстава комуникације. По Бернабеуовом признању, "Каудиљо" га је "натерао да озбиљно поразговара с француским судијом Дином Арзиком и убеди га да никоме није у интересу да један клуб из комунистичке земље слави на краљевском терену". Изгледа да је Бернабеу заиста поразговарао са Французом - Реал је победио са 4:0.

ХАЈДУК ПРВАК, ПАРТИЗАН ПОЗВАН

Прво издање Купа шампиона настало је као заједнички пројекат пет тада најјачих спортских листова и УЕФА. Париски "Л Екип", Мадридска "Марка", лисабонска "А Бола", каталонски "Мундо депортиво", миланска "Газета дело спорт" и београдски Југословенски спортски лист "Спорт" покушали су да "извуку" енглеске клубове са Острва у жељи да ван својих терена докажу снагу којом су се шепурили.

Енглези су све предлоге надмено одбили, тврдећи да играју најбољи фудбал, иако до тада никада нису били прваци света. У првој верзији то је требало да буде европска лига,али се на крају прешло на куп систем.

Учесници су бирани по позиву, а главни критеријуми су били снага и углед. Из Југославије је позван Партизан, иако је те године првак био Хајдук. Чак, испред Партизана су били још Звезда, БСК и Динамо! Уз то, Партизан је пре тога последњи пут шампион био још 1949! Али, клуб из Хумске имао је тада у Европи сјајну репутацију, коју је стекао играјући на разним турнирима.

Божић, 25.децембар 1955. у Мадриду је био сунчан,али се мрачно завршио по Партизан. Можда и не би да споменути Француз пре вођства Реала (Кастањо у 12.минуту) није због наводних офсајда поништио два гола Милутиновића! Већ на крају првог полувремена било је 3:0. Мароканац Хелиодоро Кастањо је погодио и у 23, а недавно преминули Франциско Хенто у 36.минуту. Када је чувени Алфредо ди Стефано у 70. минуту поставио коначан резултат,мало ко је уопште и помислио да Партизан има било какве шансе у реваншу. Не да прође, него уопште да избори нешто више од часне елиминације.

Главни судија је у изјави за "Марку" рекао да је "утакмица била лака за суђење и да је можда реалнији резултат био 4:1 или 4:2", али је негирао да се то односи на поништене голове Милутиновића.

Уочи реванша заказаног за недељу, 29.јануар, умешале су се небеске силе - Београд је дан раније затрпао снег! Ништа чудно за јануар,али право чудо за Мадриђане,који су се као деца грудвали испред хотела "Москва" на Теразијама,где су били смештени. Када су дечје радости прошле, почеле су озбиљне бриге. Шпанци су тражили да се снег очисти из једног крајње једноставног разлога - Реал никада до тада, од оснивања клуба, 6. марта 1902. није играо на снегу! Шпанци су се успаничили, схвативши да би временске прилике могле да буду онај фактор на страни домаћина, као што је то био судија у првом мечу. Јер, имали су копачке на којима је постојала само једна врста крампона - за фудбал на трави, а не на снегу!

У односу на први меч тренер Партизана Александар Томашевић је на гол у реваншу послао тада 19-годишњег Милутина Шошкића, а Чолића(кривца за два гола у Мадриду) је заменио Лазаревић. Домаћин је имао заиста моћан напад, у коме су играли Валок,Бобек,Зебец,Првослав Михајловић и Милутиновић.

БЛАНКО ЧЕК ЗА МИЛУТИНОВИЋА

Сантјаго Бернабеу је у мемоарима писао да се никада за Реал није уплашио као у моменту када је Херцег код 3:0 за Партизан погодио пречку. Мемоари су су се појавили после смрти генерала Франка, средином седамдесетих година прошлог века.

Оно што је у њима за нас занимљиво је изјава Бернабеуа да је после реванша у Београду Милутиновићу понудио бланко чек да пређе у Реал! То је потврдио и један од тада најцењенијих менаџера Јулијус Укринчек, који је био задужен за трансфер да је до њега дошло.

Бернабеу се, иначе, по признању Миљана Миљанића извинио за крађу у првом мечу. Када је "Чича" постао тренер Реала 1974. Бернабеу га је питао "где је онај плавушан што нам је дао два гола у Мадриду", мислећи на Милоша Милутиновића. Замолио је тада Миљанића да се извини.

Занимљиво је да је Партизан заиста организовао чишћење снега, али је он у та два дана нападао до висине од око 40 центиметара и уз тада расположиву механизацију и људство није било могуће да се уклони. На самом терену било га је у висини од неколико центиметара. Сви услови за драму били су испуњени...Реал је,иначе, био прва шпанска екипа која је после 23 године играла у Београду. Пре тога 30.априла 1933. играле су репрезентације Краљевине Југославије и Шпаније - 1:1. Моша Марјановић донео је вођство у 19.минуту, а у 37.Милорад Арсенијевић Балерина погодио је сопствену мрежу.

Од првог звиждука Швајцарца Јозефа Гулдеа почео је бели плес у плавим дресовима! Мадриђани су често изгледали "као бамби на леду", али није било лако ни домаћину. Међутим, Партизанови играчи брзо су "намирисали крв" и кренули свим снагама на гол славног ривала. Уз то, неко се сетио да поред терена постави ћебе натопљено у мешавину алкохола и бензина, на коме су играчи Партизана натапали копачке како би им се снег што мање лепио за обућу.

У 24. минуту Милутиновић је на додавање Зебеца савладао Алонса. До полувремена обе екипе су погодиле стативу, а Реал је пропустио прилику да изједначи из пенала. Риал се у залету оклизнуо, па је лопта у 42. минуту отишла преко гола Шошкића. Већ на почетку другог дела пенал и за Партизан. Првослав Михајловић је погодио и преполовио заостатак. Напао је Партизан још јаче, али тек у 87. минуту Милутиновић је савладао Алонса. Затим је настао пакао за Реал у последња три минута. Херцег је у опсади гола пред сам крај - погодио пречку!

Некада сурови шпански новинари касније су забележили да се играчи Реала толико нису радовали ни када су у финалу победили Ремс на "Парку принчева" у Паризу - 4:3.Била је то прва од 13 титула колико су их до сада освојили.

КАКО БЕЗ МИТРОВИЋА? Плави талас лишен услуга свог најбољег играча јури два гола заостатка у полуфиналу Лиге шампиона

КАКО БЕЗ МИТРОВИЋА? ''Плави талас'' лишен услуга свог најбољег играча јури два гола заостатка у полуфиналу Лиге шампиона

АЛ Аин је прошле недеље прекинуо невероватан низ Ал Хилала од 34 везане победе савладавши га са 4:2 у првој утакмици полуфинала азијске Лиге шампиона и данас ће ''плави талас'' покушати да надокнади та два гола заостатка у реваншу који се игра на ''Кингдом арени'' у Ријаду од 20 часова.

23. 04. 2024. у 08:00