ЗВЕЗДА НА КРОВУ СВЕТА: Три деценије од историјског успеха црвено-белих - титуле интерконтиненталног шампиона (ВИДЕО)

08. 12. 2021. у 09:34

ОВЕ среде навршило се тачно 30 година од највећег успеха српског клупског фудбала - дана када је Црвена звезда постала шампион света!

Пре тачно 30 година Црвена звезда постала је први и једини тим из Источне Европе који је освојио клупску титулу првака света победом у Токију над екипом Коло Коло из Чилеа.

На велелепном "Националном стадиону" у Токију одиграно је јубиларно, 30. финале Интерконтиненталног купа.

Првак Европе Црвена звезда отпутовала је на мегдан шампиону Јужне Америке, освајачу Копа Либертадорес, екипи Коло Коло из Чилеа, у жељи да постане први тим из Источне Европе који је објединио европску и светску клупску титулу.

Стеауа је пет година раније имала шансу, али су Румуни у Токију поражени од Ривер Плејта са 1:0.

Предвођен тренером Владицом Поповићем, најчувенији тим у историји Црвене звезде био је фаворит.

Без Стевана Стојановића, Драгише Бинића и Роберта Просинечког - са Савићевићем, Панчевим, Михајловићем, Југовићем, Белодедићем и Најдовским, препуни самопоуздања након победе над Олимпиком из Марсеља у финалу Купа европских шампиона, играчи Црвене звезде су од самог почетка утакмице били доминантни, а до вођства их је довео Владимир Југовић већ у 19. минуту.

8. децембар 1991, Токио

Црвена звезда - Коло Коло 3:0

Стадион: Национални у Токију. Гледалаца: 60.000. Судија: Курт Ретлисбергер (Швајцарска). Стрелци: Југовић у 19. и 58, Панчев у 72. минуту. Жути картони; Василијевић, Михајловић (Црвена звезда), Рамирез (Коло Коло). Црвени картон: Савићевић (Црвена звезда) у 42. минуту.

Црвена звезда: Милојевић, Радиновић, Василијевић, Најдоски, Белодедић, Ратковић, Стошић, Југовић, Панчев, Савићевић, Михајловић. Тренер: Владица Поповић.

Коло Коло: Морон, Мендоза, Гаридо, Маргас, Вилхес, Рамирез (од 60. Рубио), Бартићото, Салватиера (од 65. Дабровски), Јанез, Пизаро, Мартинез. Тренер: Мирко Јозић.

Иако је у 42. минуту капитен Дејан Савићевић добио црвени картон, црвено-бели су и са играчем мање наставили у истом ритму, те је најпре у 58. минуту Југовић другим голом на мечу повисио резултат на 2:0 и тако понео епитет играча утакмице.

Питање победника и новог светског клупског шампиона није се постављало ни у једном тренутку, а тачку на ову величанствену утакмицу и победу, једну од највећих у историји Црвене звезде и нашег фудбала, ставио је најбољи стрелац те генерације и златна копачка Европе 1991. Дарко Панчев, голом у 72. минуту за коначних 3:0.

Коло Коло, кога је са клупе предводио хрватски стручњак Мирко Јозић - селектор младе репрезентације Југославије која је четири године раније постала шампион света управо у Чилеу, готово да није створио ниједну шансу на овом мечу. Куриозитет је да од те 1991. па све до 2004. ниједна екипа у финалу Интерконтиненталног купа није славила тако убедљиво као Црвена звезда тог 8. децембра 1991.

Када је швајцарски арбитар Курт Ретлизбергер означио крај меча, исписана је историја европског, али и светског фудбала - 30 година касније ниједна екипа из источне, али ни и из централне Европе није била чак ни у прилици да се бори за титулу првака света.

ЛИГА ШАМПИОНА ЗА СПАС СЕЗОНЕ: Бајерн у опасности да остане без трофеја први пут после 2012. године

ФУДБАЛЕРИ Бајерна дочекују Реал Мадрид на стадиону "Алијанц арена" овог уторка од 21 час. То је прва утакмица првог полуфиналног пара овогодишње Лиге шампиона и последња прилика за немачког гиганта да освоји неки трофеј у сезони на измаку.

30. 04. 2024. у 08:00