"ВИ СТЕ ТИТОВИ, ТИТО ЈЕ ВАШ!" Хрватска гледа и не верује шта раде навијачи Динама и Хајдука (ВИДЕО)

05. 12. 2021. у 18:15 >> 21:36

ХРВАТСКА је опет усмерила своју спортску пажњу ка тамошњим највећим фудбалским клубовима.

ВИ СТЕ ТИТОВИ, ТИТО ЈЕ ВАШ! Хрватска гледа и не верује шта раде навијачи Динама и Хајдука (ВИДЕО)

Фото Архива

Динамо и Хајдук су се састали на Максимиру да би одиграли дерби 18. кола првенства, па је тај дуел сам по себи у фокусу због међусобне нетрпељивости такмаца и њихових навијача, али и чињенице да су Сплићани у последње време у резултатском налету, а Загрепчани после пораза од Ријеке у Купу остали без тренера, Дамира Крзнара.

Међтуим, поново су навијачи "украли" дерби.

Велики број присталица сплитског Хајдука дошао је у Загреб, како би помогли екипи да дође до пете победе у низу, а недуго по уласку "Торциде" на стадион, почеле су међусобне увреде.

Сплићани су повикали "Убиј пургера", што је надимак за домаћине, а како је "товар", тј. магарац, надимак за госте, загребачки навијачи су почели да вичу "Убиј товара".

Када је Торцида развила велики транспарент на коме је (уз далматинско коришћење "н" на крају речи где се обично ставља "м"), писало "Мрзин Динамо", домаћи "Бед блу бојси" су почели да скандирају Сплићанима:

"Ви сте Титови, Тито је ваш!".

Ово је било загребачко подсећање на дешавања од 4. маја 1980, када је преминуо доживотни председник СФР Југославије, Јосип Броз Тито.

Наиме, једна од најупечатљивијих сцена на вест о његовој смрти догодила се у Сплиту. У тренутку објаве да Тит више није жив, на стадиону „Пољуд” играо се 43 минут фудбалске утакмице између Хајдука и Црвене звезде. Ближио се крај првог полувремена, а Звезда је водила са 1:0. Тачно у 19 часова и 12 минута на терен је ушао један човек и дао знак судији Нусрефу Мухаремагићу да прекине утакмицу. Након тога играчи су се окупили око арбитра на средини терена, а око 50.000 гледалаца на трибинама је остало затечено. Изненађеној публици и играчима се преко разгласа обратио председник Хајдука и председник Извршног већа (градоначелник) Сплита Анте Скатаретико који је саопштио вест о смрти председника Тита и позвао све присутне да му минутом ћутања одају почаст.

Одмах након тога, публика на трибинама и играчи на терену су отпевали песму „Друже Тито, ми ти се кунемо” и химну „Хеј Словени”, након чега су се у тишини разишли кућама.

Овај догађај снажно је одјекнуо у југословенским медијима и постао један од незаобилазних симбола жалости грађана Југославије за председником, а Председништво Хајдука је убрзо потом упутило предлог Републичкој конференцији Социјалистичког савеза радног народа Хрватске да стадион „Пољуд” понесе Титово име, али ова иницијатива није прихваћена.

Нова победа Хајдука

Хајдук је наставио низ победа, у Загребу је тријумфовао са 0:2 и прескочио сада четвртопласирани Динамо на табели хрватског првенства (ХНЛ).

Голове за Сплићане дали су, јунак меча, Ливаја у 60. минуту те, на његову асистенцију, Сахити у судијској надокнади времена.

После 17. кола ХНЛ-а, на табели води Ријека са 36 бодова, други је Осијек са 35, Хајдук има 33, а Динамо 31.

СИТИ ИМА СВЕ У СВОЈИМ РУКАМА: Уколико грађани славе на свим утакмицама до краја, освојиће четврту узастопну Премијер лигу

СИТИ ИМА СВЕ У СВОЈИМ РУКАМА: Уколико ''грађани'' славе на свим утакмицама до краја, освојиће четврту узастопну Премијер лигу

У заосталој утакмици 29. кола Премијер лиге фудбалери Брајтона ће угостити разиграни Манчестер сити који јуриша ка новој титули првака Енглеске (21.00).

25. 04. 2024. у 07:45