ШАМПИОН СЕ ПРОБУДИО Звезда се после сензације распуцала и смањила Партизанову предност

31. 10. 2021. у 12:10 >> 15:25

ЦРВЕНА Звезда је преболела неочекивани пораз у Сурдулици и однела цео плен из Крагујевца: у 16. колу Суперлиге првак је савладао екипу Радничког са 0:3 (0:2) и смањио заостатак за водећим Партизаном на пет бодова.

ФК Црвена звезда

Дејан Станковић је пред ово првенствено гостовање открио да је играчима једно замерио на наступу против Радника: "Може да се изгуби, није проблем, али - не онако". Сурдулички проблем био је троструке природе: лоше је било ангажовање појединаца у одређеним сегментима утакмице, видљиво је било одсуство креативности када се ствари не одвијају по плану, а онда и увлачење праве мале панике када кола крену низбрдо.

Срећом по Звезду, на стадиону "Чика Дача" та почетна низбрдица није била страшна, јер Раднички јесте озбиљније од ње претио, но мрежа иза леђа Милана Борјана остала је нетакнута. А када се указала прва, права Звездина прилика за вођство, искоришћена је. И, од тог часа "лакше се дисало" када се о браниоцу трона ради.

Милан Борјан

До тог осећаја стигло се у 18. минуту, када је Мирко Иванић одиграо дупли пас са Павковим, потом шутирао, а лопта закачила једног дефанзиваца. Таман је толико променила путању да превари голмана Лукића и одседне у мрежи. Раднички је то у потпуности "пресекло", дотад офанзивна, на моменте по Звезду и прилично опасна игра нетрагом је нестала, па је шампион далеко лакше спроводио у дело своје офанзивне замисли.

Да је Канга један од три далекометна пројектила боље подесио, и раније би првак удвостручио предност, но то је ипак успео да учини пре краткотрајног повратка такмаца у свлачионицу. Два јунака водећег гола били су део акције која је довела до другог: Иванић је у полуконтри уочио лево од себе Родића, овај идеално центирао, а Милан Павков, главом са око 15 метара, послао неодбрањиво лопту у мрежу - 0:2, у судијској надокнади времена првог дела утакмице.

Милан Павков

Грогирани Раднички поклекао је и недуго након почетка другог полувремена, јер је у 49. минуту Александар Катаи соло-продор с леве стране завршио прецизним шутем са око 18 метара, после ког је лопта погодила ближи доњи угао гола Крагујевчана.

Публика потом баш и није имала много разлога за задовољство, осим оних навијача који необично воле да гледају борбеност актера на терену. Она није изостајала ни у табору црвених, ни у гостујућем, овога пута у плавој опреми, али голмани су имали малтене "слободно поподне", нарочито Милан Борјан, који је више стрепео од повреде приликом незгодног дуела у првом полувремену, него од атака ривала.

После оваквог исхода, Крагујевчанима остаје да потраже бољу форму против неког супарника с којим имају сличнији квалитет, а Звезди да се посвети припреми за четвртак и београдски меч са Мидтјиландом (21 сат), у Лиги Европе. Овај наступ на "Чика Дачи" је, колико као лек после сензације у Сурдулици, управо и послужио као залет за нови евро-изазов.

Ево и како је утакмица у Крагујевцу протекла уз пренос "Новости" из минута у минут:

КРАЈ! Раднички - Црвена звезда 0:3

90' - Ближи се крај утакмице у Крагујевцу, помоћни судија сигнализира да ће се играти још два минута.

87' - Игра се спуштених гардова у завршници, и једни и други јуришају ка голу, као да се ни Радничком (што је логично) ни Звезди не свиђа тренутни резултат.

84' - Звезда "стеже обруч", све је чешћа лопта на рубу или унутар казненог простора Крагујевчана.

81' - После Срнићевог уласка у игру уместо Канге, Дејан Станковић је "у ватру" бацио и Марка Лазетића, који је одменио стрелца другог гола за Звезду, Павкова.

78' - Нема нових погодака, а ни неких нарочитих шанси у другом делу другог полувремена. Остаје нада да ће сама завршница бити узбудљивија.

Његош Петровић

73' - Живковић шутира, жели и он да се упише у Звездине стрелце, али остаје 0:3 услед непрецизности резервисте с Маракане.

69' - Раднички покушава да дође до поготка, тиме и учини ову утакмицу резултатски интересантнијом, али четворка дефанзиваца Црвене звезде обавља беспрекорно посао у другом полувремену.

65' - Звезда покушава да настави своју голеаду, констнатно је са седам или осам играча на супарничкој половини терена, али нових прилика за промену гола нема од оног Кангиног слободњака од пре десет минута.

60' - Раднички више не личи на ону екипу с почетка меча, када је константно претио ривалу. Сада је већ то она игра Крагујевчана која им је и донела четири пораза у шест досадашњих наступа на стадиону "Чика Дача"...

55' - Канга четврти пут покушава да постигне гол на овој утакмици, гађао је солидно из слобнодног ударца са око 25, 26 метара, а за мало пребацио мету.

54' - Измена у табору шампиона. Насмејани Дејан Станковић грли Катаија, уместо Звездине десетке на терену је Ришаиро Живковић.

53' - Иванић је опробао ударац, али је то извео прилично непрецизно.

50' - Звездина десетка је дошла у посед на око 30-ак метара од гола домаћих, кренуо у соло продор, а после два, три додира с лоптом упутио је низак, али врло прецизан ударац у ближи угао и савладоа Лукића. Разиграла се екипа Дејана Станковића, нема шта.

Александар Катаи

49' - Гол! Александар Катаи, Звезда води са 0:3!

49' - Прва је припретила Звезда у другом полувремену, после слободног ударца с десне стране Катаи је опробао ударац главом, али ем је промашио гол, ем се активирао из недозвољене позиције.

46' - Почео је други део меча на стадиону "Чика Дача".

Крај полувремена, у коме Звезда води заслужено са 0:2, иако је у уводних 15-ак минута стрепела услед одличних налета Крагујевчана. Ипак, погодак Иванића, после срећног одбитка лопте (мада је и сам ударац био добар), те сјајан потез Павкова, на шесту овосезонску асистенцију левог бека, Милана Родића, били су награда за дужу и конкретнију иницијативу гостију (64% времена с лоптом у поседу), а и чињеницу да су седам пута шутирали на овом мечу, наспрам два покушаја супарника.

45' - Гооол! Милан Павков главом доноси 0:2 у корист Звезде! Сјајан ударац, са приличне удаљености. У полуконтри је Иванић упослио Родића, овај "из прве" идеално центрирао на око 15, 16 метара од гола Крагујевчана, а шпиц шампиона сјајним потезом послао лопту у голманов доњи десни угао.

43' - Бен зауставља контру ривала на његовој половини, и то на непрописан начин - жути картон за Звездиног фудбалера.

41' - Трећи шут Канге са дистанце, овога пута лопта не одлази изнад гола, већ у голманово наручје.

Гелор Канга

39' - Катаи, који је у претходној акцији лактом закачио ривала по лицу, али није добио жути картон због тога, у новој је шутирао с десне стране казненог простора - право у чувара мреже.

37' - "Скраћени корнер" имала је Звезда, лопта је убачена високо, голман домаћих Лукић се није баш најсрећније снашао приликом "боксовања", али гости то нису искористили да удвоструче предност, остаје 0:1.

33' - Мало мирнији део меча, у смислу прилика, али борбеност оба тима не јењава. Највише збивања је на средини терена, где мало-мало, па "пршти" од дуела.

28' - Канга је поново шутирао са велике удаљености, не баш са 40 метара као прошли пут, већ са око 25, али је изнова за око пола метра промашио гол ривала.

26' - Катаи је шутирао из слободног ударца, са око 18 метара, али је живи зид одрадио оно за шта је постављен, лопта је отишла у корнер. После ударца из угла, домаћини су, макар привремено, отклонили опасност.

21' - Делују мало грогирано домаћини. Што и не чуди, стварно су се добро држали до примљеног гола, а онда су поклекли.

Мирко Иванић

18' - Гол, Звезда води! Мирко Иванић је стрелац! Дупли пас са Павковим, а онда је лопта неког од дефанзиваца закачила и таман мало променила путању да превари голмана и одседне у мрежи - 0:1!

15' - Звезда се ослободила почетног притиска ривала, све чешће и све дуже има лопту у свом поседу.

12' - Први покушај црвено-белих да промене резултат. Канга је шутирао са малтене 40 метара, а лопта је за око 50-60 центиметара прешла преко пречке. Врло необичан, али и врло опасан шута Звездиног везисте.

10' - Нервира се Дејан Станковић, тренер првака Србије. Са правом, јер његови изабраници не само да често не успевају да изнесу лопту на супарничку половину терена, већ, као сада, у случају Канге, губе је због солирања. Станковић бесно диже руку, пита се - где је нестала игра брзих, добрих додавања која је красила црвено-беле почетком сезоне.

8' - Наставља Раднички да "притиска" - нови опасан центаршут домаћина, Гајић је главом избацио лопту у корнер.

5' - Андреја Ристић је први јавно опоменут фудбалер на мечу. Овај 17-годишњак је фаулирао капитена Звезде, Борјана, коме се мало дуже од минут указивала помоћ. Изгледа да ће моћи да настави меч.

3' - Опасно пред голом Звезде! Варјачић је центрирао са 40-ак метара, а Трифуновић опробао ударац главом. Лопта је прохујала покрај спољне ивице леве стативе.

2' - Први су припретили домаћини, који су дугачким додавањем покушали да дођу до прилике за шут, али је Милан Борјан напустио казнени простор и правовременом интервенцијом отклонио опасност.

1' - Утакмица је почела!

13.27 - Тренер Звезде, Дејан Станковић, пред почетак меча је за ТВ Арена спорт река: "Може да се изгуби, али не на онај начин. То сам замерио играчима, то сам им рекао. Надам се да ће ова утакмици бити сушта супротност од претходне".

Састави

13.10 - За Раднички од првог минута играју: Лукић, Варјачић, Дамјанац, Милановић, Благојевић, У. Видовић, Илић, Арсенијевић, Ристић, Трифуновић, Филиповић.

Стартну поставу Црвене звезде чине: Борјан, Гајић, Ераковић, Драговић, Родић, Петровић, Канга, Бен, Иванић, Катаи и Павков.

Уочи меча

Након што су црвено-бели први пут у клупској историји изгубили од Радника, и то у Сурдулици са 2:1, себи су закомпликовали ситуацију када је у питању трка за титулу, па им је меч са Крагујевчанима веома битан како би се вратили на стазе успеха.

Тренутно, на табели фудбалског првенства Србије, Партизан води са 40 бодова и утакмицом више од "вечитог ривала", Звезда је друга са 32, а иза ње следе Чукарички (25), квартет са по 20 бодова - ТСЦ, Војводина, Вождовац и Напредак, те остатак конкуренције.

Раднички 1923 је 12. на табели, са 14 бодова из 13 првенствених наступа, али је у Крагујевцу остварио само две победе, уз четири овосезонска пораза.

Црвена звезда у четвртак игра против Мидтјиланда меч 4. кола Лиге Европе, па је гостовање Радничком уједно и последња провера пред тај међународни изазов.