РОМЕО ЗЛАТНОГ ДОБА ХОЛИВУДА: На данашњи дан рођен је амерички глумац Кларк Гејбл

Драгана Матовић

01. 02. 2025. у 06:15

ТОКОМ живота, стекао је титулу краља Холивуда. Играо је у више од 60 филмова различитих жанрова. Вероватно је најпознатији Ромео златног доба Холивуда.

РОМЕО ЗЛАТНОГ ДОБА ХОЛИВУДА: На данашњи дан рођен је амерички глумац Кларк Гејбл

Фото Промо

Многи га памте по улози Рета Батлера у филму "Прохујало с вихором" (1939), иако му тај филм никада није био посебно драг. Легендарна реченица из овог класичног филма: "Искрено, драга, баш ме брига" једна је од најпознатијих у историји филма.

Вилијам Кларк Гејбл рођен је на данашњи дан 1901. године у Кадизу, у Охају. Као младић радио је сеоске послове. Био је дрвосеча и монтер. Одрастао је уз музику и Шекспира, али његов отац се противио да постане позоришни глумац, јер је мислио да је то посао за мекушце. Упркос оцу, Гејбл је покушавао да се пробије у позоришту.

У Орегону се придружио позоришној групи коју је водила Џозефина Дилон, која му је постала ментор и прва супруга. Џозефина га је научила како да говори и како да носи себе. Показала му је како да се облачи и убедила га да професионално користи своје средње име. Упркос разлици од 17 година, овај пар се венчао 1924. године. Под њеним вођством, Кларк се појавио на сцени у Хјустону и Њујорку, а потом је почео да добија мале улоге у немим филмовима. Разишли су се 1930. године, баш у тренутку када је Кларк одлучио да се посвети филмској каријери.

Гејбл није лако стигао до успеха.

- Уши су му превелике, изгледа као мајмун - жалио се Дарил Ф. Занук, који је одбио да потпише уговор с њим за "Ворнер Брос". МГМ је имао другачије мишљење и спојио га је с Џоан Крафорд. Иако никада није успела да га наговори на брак, осам филмова које су снимили заједно помогли су да Гејбл постане водећи глумац у Холовуду.

Гејбл је освојио Оскара за улогу у филму Френка Капре "Догодило се једне ноћи" (1934), освојио публику у филму "Побуна на броду Баунти" (1935) и постигао огроман успех као Рет Батлер у историјском филму "Прохујало с вихором" (1939).

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)

У ТУМОРСКОМ ткиву генерала Небојше Павковића, које је 15. септембра послато на анализе у специјализовану лабораторију у Италији, пронађени су уранијум и тешки метали у екстремно високим концентрацијама!

29. 11. 2025. у 08:00

ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак

ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак

ДАНАС је на Златиборском гробљу сахрањена Ана Радовић из Чајетине, која је погинула у тешкој сабраћајној несрећи на магистралном путу код Чачка.

28. 11. 2025. у 14:45

ЂАК НАСМЕЈАО СРБИЈУ: Ево како је на контролном одговорио на питање о називу наше ХИМНЕ: Детету бих дао ДЕСЕТКУ

ЂАК НАСМЕЈАО СРБИЈУ: Ево како је на контролном одговорио на питање о називу наше ХИМНЕ: "Детету бих дао ДЕСЕТКУ"

ГРЕШКЕ из школских свезака понекад умеју да измаме најшире осмехе, што потврђује и ситуација у којој се нашао један малишана из Србије. Све је почело када је његова мама на интернету поделила његове одговоре са контролног задатка из предмета Свет око нас. Један од њих одушевио је кориснике друштвених мрежа.

05. 12. 2025. у 11:27

Коментари (0)

АУДИО БМ СЛУШНИ АПАРАТИ: Новогодишња чаролија звука