АНЕГДОТА О ПЕВАЧУ СТАНИШИ СТОШИЋУ: "Српски Павароти" пленио гласом и у официрској школи

Ј. С.

17. 03. 2024. у 16:00

СТАНИША Стошић, певач српске народне музике познат по интерпретацијама песама врањског мелоса, у својој каријери прославио је југ Србије.

АНЕГДОТА О  ПЕВАЧУ СТАНИШИ СТОШИЋУ:  Српски Павароти пленио гласом и у официрској школи

Фото: Ј.С.

О његовој каријери се зна доста, о приватном животу мало, мада су породица и пријатељи увек о њему говорили са пуно љубави као скромном и пажљивом човеку.

У априлу навршиће се 16 година како је након дуже болести преминуо чувени певач из Врања, кога је не случајно у каријери пратио надимак "српски Павароти".

Генерал Бранко Крга испричао је за "Новости" готово непознат детаљ из биографије популарног певача.

- Негде 1968. године, не могу тачно да се сетим, он је био питомац Школе резервних официра у Билећи. Ту смо ми имали разне секције, поред осталог и музичку, он је наравно певао, пратио га је на хармоници музичар из Пирота. Из тог периода га се стварно сећам на најпријатнији начин, млад леп, лепо пева ... ето тако сам га упознао - каже српски генерал.

Фото: Ј.С.

 

Додаје да се након Билеће никада нису срели, али да је пажљиво пратио каријеру младића који је имао тек нешто више од двадесетак година када га је упознао у школи.

- Интересантно је да се нисмо срели, али сам увек радо слушао његове песме и сећао се како сам га упознао. И дан- данас волим да нађем неко извођење на "Јутјубу" и послушам - каже генерал Крга.

Фото Архива Новости

Станиша Стошић рођен је 1945. године у селу Врбово код Владичиног Хана. Заволео јужњачки мелос у Учитељској школи у Врању, где је свирао виолину, био солиста у хору и имао прве часове певања. Станиша је први пут запевао 1963. године у Радио Београду, а каријеру је градио широм република бивше Југославије и свету. Његови Врањанци кажу да га слава није променила и да је остао скроман човек који није одступао од мелоса за који се определио на почетку каријере. Сам Станиша Стошић у више наврата је изјављивао да су му супруга Љиљана и синови Стефан и Душан, уз пријатеље, били највећи иметак.

Од 2009. године трг испред врањског Музеја носи име по њему, а 2012. године испред музеја је постављена и његова биста.

Инспирација за Лелу

ЛЕГЕНДАРНУ песму "Лела Врањанка" Станиша је снимио 1972. године. Иако многи мисле да је у питању изворна песма, њен текст је написао Драган Токовић, док је мелодија инспирисана грчком песмом "Мисирлу" (Мириска, Египћанка). Ова нумера и данас представља својеврсну химну Врања и Врањанаца.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПОЈАВИО СЕ НОВИ СНИМАК! Ево како је Новак Ђоковић погођен флашом у главу (ВИДЕО)