НАМИРНИЦЕ ПОСКУПЕЛЕ ЗА ТРЕЋИНУ: Од почетка ове године константан притисак на кућни буџет грађана Републике Српске

С. МИШЉЕНОВИЋ

01. 04. 2021. у 08:12

ОД почетка године у Српској константан је раст цена основних животних намирница. Уље, со, брашно, шећер, јаја, пилеће месо, и друге намирнице које се свакодневно купују, скупље су сада, у просеку, за трећину, у односу на јануар, кажу саговорници "Новости".

НАМИРНИЦЕ ПОСКУПЕЛЕ  ЗА ТРЕЋИНУ: Од почетка ове године константан притисак на кућни буџет грађана Републике Српске

Фото Новости

Када се говори о конкретном расту цена у РС, литар уља је зависно од продајног ланца, са две поскупео на око 2,5 марке и иде према три. Цена јаја од 10 комада је порасла за 10 до 20 фенинга по паковању. Со, шећер, воће и поврће су отишли "на горе" за 20 и више фенинга по килограму. Ни цена меса није изостављена од поскупљења, а најдрастичније повећање је код пилећег меса где уместо пет до шест марака, сада кошта девет КМ по килограму...

Нажалост, раст цена није заустављен и, како кажу наши саговорници, питање је како ће цене изгледати у месецима који долазе, а што ће бити велики удар на кућни буџет грађана.

Милан Радовић, заменик председника СДС, каже да раст цена животних намирница утиче да грађани у Српској буду све сиромашнији.

- Очито је да грађани у Српској преживљавају подизањем потрошачких кредита, јер нема раста плата и пензија, а цене са друге стране расту. Стандард нам је лош. Иако се Влада РС константно задужује, то се не рефлектује на стандард грађана и на раст пензија и плата.

ДВЕ ПЛАТЕ ЗА КОРПУ

ПРОСЕЧНА плата од 984 КМ покрива синдикалну потрошачку корпу за четворочлану породицу са 50,42 одсто. Према последњим подацима, просечна корпа износи 1.951 КМ. Из тога се види да су две плате у породици потребне "само" да покрију корпу, а за отплату кредита и штедњу не остаје ни марка у кућном буџету.

Немамо раст плата у јавном сектору које би повукле и раст плата у приватном сектору. Веома је упитна и примена механизма за контролу загарантованих маржи на тржишту - истиче Радовић.

Радовић каже да док цене намирница дивљају, Влада РС се задужује како би се покрила буџетска потрошња и грађанима се не пише добро. Истиче, да је решење усмеравање стотина милиона марака кредита који се узимају на помоћ привреди и повећању плата и пензија.

Муриса Марић, извршна директорица Удружења потрошача "Дон" Приједор, каже да грађани већ дуже време шаљу примедбе како су основне животне намирнице попут уља, брашна, соли, јаја, кафе, меса поскупеле.

- Обишли смо маркете и на лицу места се уверили да су цене порасле, односно "отишле у небо" - каже Марићева.

СОЦИЈАЛНА КАРТА

- ВЛАДА Српске мора побољшати социјалну карту. Кад се већ задужују морају смањити порезе и доприносе на прихватљивих 52 одсто и упумпати новац у привреду.

Фото СДС

Напросто, уколико се не иде на раст плата и пензија грађани ће имати све мање новца за живот уз овакве цене, - појашњава Милан Радовић (на слици).

Она додаје да је суштински дошло до пораста набавне цене производа, и да трговци поскупљења у трговинама правдају управо поскупљењем у набавци, и да то ипак није оправдање за овако драстичан раст, који је почео када је гориво поскупело.

- Цена горива до пре неколико месеци била око 1,6 КМ, а да је сада цена око две КМ, и то представља један од узрока раста и других цена - истакла је Марићева.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПОЛИЦИЈА БЛОКИРА ПРИЛАЗ: Стигао багер у двориште куће где је нестала мала Данка (ФОТО/ВИДЕО)