СЛУЖЕН ПАРАСТОС ХЕРОЈУ: Захвалност најмлађем одликованом борцу Српске Споменку Гостићу

Novosti online

20. 03. 2021. у 12:51

ПАРАСТОС најмлађем одликованом борцу Војске Републике Српске Споменку Гостићу, који је погинуо на данашњи дан пре 28 година, служен је данас у порти Спомен-храма Рођења Пресвете Богородице.

СЛУЖЕН ПАРАСТОС ХЕРОЈУ: Захвалност најмлађем одликованом борцу Српске Споменку Гостићу

Фото: Принтскрин

Свештеник Душко Недић рекао је новинарима да је данас одата захвалност Споменку и свим малољетним жртвама, као и погинулим борцима од Косовског боја који су животе положили бранећи вјеру и отаџбину.

- Њихова велика жртва може се назвати као хришћанска жртва за све нас који смо остали да живимо после њих - рекао је свештеник Недић и поручио да се они не смеју заборавити.

Парастосу је присуствовао и градоначелник Добоја Борис Јеринић који је истакао да је Гостић симбол слободе и да се Добој, као слободарски град, одужио дечаку подижући спомен-бисту у његову част.

- Оно што најмање можемо јесте да га се сећамо и што је обавеза свих нас да не заборавимо те див–јунаке - рекао је Јеринић.

Он је најавио да се завршава идејни пројекат за изградњу споменика свим палим борцима одбрамбено-отаџбинског рата који ће се налазити у порти Спомен-храма Рођења Пресвете Богородице.

Споменко Гостић рођен је 15. августа 1978. године у Добоју, а као припадник Војске Републике Српске погинуо је од гранате 20. марта 1993. године, недалеко од свог села Јовићи на планини Озрен. Тада је, осим њега, живот изгубило још пет српских војника.

Сахрањен је на месном гробљу, где почивају његова мајка и бака, које се као и Споменково село Јовићи, данас налази у Федерацији БиХ.

Након што је у рату остао сам, Споменко се придружио војсци где је прво био курир, а касније је развозио храну војницима.

Неколико месеци пре погибије наишао је на мину док је коњском запрегом развозио храну по линији, када је и лакше рањен. Касније је отишао код артиљераца, где је и окончао свој млади живот.

Млади херој са Озрена добио је спомен-бисту у Добоју која је 20. марта 2014. године постављена у порти Спомен-храма Рођења Пресвете Богородице.

Чланови Удружења деце погинулих бораца "Насљеђе" Републике Српске из Бијељине обновили су 2017. године споменик на месном гробљу Горњи Улишњак, а добојски уметник Дени Божић осликао је мурал са ликом Споменка Гостића у Улици војводе Степе у Добоју.

(РТРС)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (2)

КАКВА ЧИСТКА... Новак Ђоковић се одлучио на драстичан потез!