ДРАМА У БИЈЕЉИНИ: "Доношењем незаконитих одлука у Градској скупштини пала је демократија"
ГРАДОНАЧЕЛНИК Бијељине Љубиша Петровић поднеће тужбе за покретање управног спора Окружном суду у Бијељини поводом девет предлога решења о именовању вршилаца дужности начелника одељења, које је усвојила Скупштина рада Бијељина на конститутивној седници 25. јануара.
Фото: В. Митрић
-Чим нам Стручна служба Града достави решења о разрешењу и именовању, искористићемо све правне могућности и предузети кораке у правцу решавања ове ситуације, јер је 25. јануара доношењем незаконитих одлука у Градској скупштини пала демократија - указао је Петровић.
Градоначелников саветник Миодраг Бешлић појаснио је да су таквим поступањем прекршене одредбе Закона о локалној управи, Закона о службеницима и намештеницима у органима јединице локалне самоуправе, одредбе Статута и Пословника о раду Скупштине Града Бијељина.
-Закон о локалној самоуправи у члану 59, став 1, тачка 9, као и одредба члана 71, став 1 тачка 9 Статута, јасно кажу да је надлежност градоначелника да предлаже именовање и разрешење начелника одељења или службе. Одредба члана 55 став 4 Закона о службеницима и намештеницима говори да након што начелници одељења буду разрешени, Скупштина бира на предлог градоначелника вршиоце дужности начелника одељења до окончања процедуре јавног конкурса, а најдуже до 90 дана. У овом случају начелници су именовани без предлога градоначелника - нагласио је Бешлић.
Он тврди да “ Комисија за избор и именовања не може да предложи именовање вршилаца дужности начелника одељења и да су тим чином прекршене законске одредбе“.
Ми ћемо искористити редовно правно средство које је дозвољено по Закону о управним споровима, где ћемо све ове примедбе истаћи. Законитост тих решења цениће Суд и он ће дати коначну оцену о свему - навео је Бешлић.
Градоначелник Петровић је још једном појаснио да је намера Градске управе и кабинета градоначелника била да се постигне најшири политички консензус и компромис, као и да је за начелнике одељења предложио кадрове са квалитетним биографијама и људе који су стручни, савесни, професионални и одговорни, али да то није препознато.
-Сасвим је легитимно да Скупштина одбије предлоге градоначелника, али Скупштина је мимо законских процедура именовала вршиоце дужности начелника одељења по сваку цену, што говори да није било воље за компромисом - прецизирао је Петровић.
- Постоји и законска могућност да, уместо вршилаца дужности начелника одељења, овласти одређене особе које већ раде у Градској управи да потписују акте и воде одређене поступке, како процес рада и грађани не би трпели последице.
Градоначелник Бијељине још једном је поручио да његова рука за сарадњу са свим политичким партијама и одборницима и даље остаје испружена, као и то да ће им поново упутити позив за разговор, да би се нашла најбоља решења у интересу Бијељине и њених грађана.
Препоручујемо
БИЈЕЉИНА: Велико интересовање грађана за Дан отворених врата
30. 01. 2021. у 19:04
ПРОЈЕКТИ ВЕЗУЈУ КОМШИЈЕ: Сарадња Семберије, Мајевице и Посавине
28. 01. 2021. у 18:34
ЗАШТО БЛОКАДЕРИ ХОЋЕ ДА УБИЈУ ВУЧИЋА? Нешић и Вучићевић о монструозним плановима (ВИДЕО)
БЛОКАДЕРИ хоће да убију председника Александра Вучића зато што им смета Србија каква јесте и зато што су свесни да ни за 100 година не могу да ураде оно што Вучић уради за два дана, истичу главна уредница портала "Новости" Андријана Нешић и председница Асоцијације новинара Србије (АНС) Ивана Вучићевић.
26. 02. 2026. у 11:01
ЦЕО РЕГИОН ЈЕ ЗГРОЖЕН! Ево шта је урадила такмичарка лажне државе Косово када је видела Српкињу на победничком постољу
БРУКА и срамота на једном од европских такмичења у теквондоу за младе у Сарајеву!
25. 02. 2026. у 11:35
ЈОШ МУ СЕ БОРЕ ЗА ЖИВОТ: Симптоми болести због које је хоспитализован Дачић - почетак је "веома обичан"
МИНИСТАР унутрашњих послова Ивица Дачић јуче је у тешком здравственом стању хитно смештен у болницу и прикључен на апарате.
26. 02. 2026. у 16:26
Коментари (0)