ВОДА СТИГЛА У 42 СЕЛА: Свечано прскање "чесмушом" на Романији
У дворишту ОШ“Свети Сава“ на Стјеницама, пограничном селу општина Рогатица и Соколац, на „Крстовдан“ ове године, први је пут након века векова сањања, догодила се вода у јави.
Фото: Р.М.
Стигла је из Сокоца са врела Биоштица, након седмогодишњег рада на изградњи више резервоара и секундарне мреже, све укупне дужине од 160 километра (60 примарне и 100 км разводне мреже).
После историјског, свечаног прскања водом у школском дворишту, воду за пиће „чесмушу“, први пут су добила 422 домаћинства у пограничном делу (четири из Сокоца и 38 са општине Рогатица). Прославило се све уз грожђе и леб, по православном пропису на Крстовдан.
Прскалицу у руци, овог историјског дана за овдашње становнике безводне Романије, Гласинца и Сочиског краја, држали су Мирко Шаровић, некадшњи председник РС, сада председник СДС и Халил Омеровић директор канцеларије за Координацију пројекта при федералном министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде.
-Њих два су и комшије са безводног Батовског поља (Русановића и Крамерт села) у чија села је сада такође стигла вода за пиће. Најзаслужнији су, рачунајући и начелника Сокоца Милована Бјелице, што је урађен овај водовод који је коштао преко 5,000.000 марака из разних донаторских међународних фондова. Соколац је у старту, пре седам година у овај пројекат уложио 1,000.000 марака, Рогатица око 350.000, а свако домаћинство по 800 марака. Обезбедили смо прикључке за још 70 домаћинстава, која су исказала жељу за добијање „чешмуше“ у замену за ону бунарску, из чатрња или по наруџби из камион-цистерни- каже за „Новости“ Данка Соколовић, менажер овог прокјекта запослена у локалној управи Рогатице.
Неизмерну радост исказали су Славко Пурковић из Башова који у стаду има преко 300 оваца и Фикрет Пухало из Сочица, један од најпознатијих сточара у Рогатици, јер се више неће умавати росом и стоку гонити километрима далеко од куће у потрази за потоцима и речицама.
Славље у посном дану, уклопило се у мере предострожности изазване пандемијом вируса корона.
Препоручујемо
НЕВЕРОВАТНО ОТКРИЋЕ У РУМУНИЈИ: Користила камен као држач за врата, испоставило се да вреди милион евра
КАЖУ да је нечије смеће нечије благо, али комад „камена“ који је деценијама држао врата отвореним представља благо по готово свачијим стандардима.
09. 12. 2025. у 16:57
НОВО РЕШЕЊЕ ЗА УКРАЈИНУ: Европа прави план у случају да се САД повуку из конфликта
ЕВРОПСКЕ дипломате припремају сценарио подршке Украјини у случају повлачења САД из конфликта, преноси Блумберг, позивајући се на изворе.
07. 12. 2025. у 13:19
Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића
ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.
07. 12. 2025. у 11:41
Коментари (0)