КОНТРОЛА САОБРАЋАЈА У СРПСКОЈ: Од 23.000, кажњено 10.600 возача

МУП Републике Српске казнио је 10.600 возача због 13.504 почињених прекршаја, током републичке акције контроле безбедности саобраћаја, која је спроведена од 19. до 30. августа.

КОНТРОЛА САОБРАЋАЈА У СРПСКОЈ: Од 23.000, кажњено 10.600 возача

Фото: Д. Поздеровић

За то време контролисано је 23.789 возила и практично је санкционисан сваки други заустављени возач. У МУП РС наводе да је акценат стављен на контролу брзине кретања возила, утврђивања алкохолисаности возача и присуства опојних дрога или психоактивних лекова у организму за које је изречено 8.557 казни или 63,5% од укупног броја евидентираних прекршаја.

- Евидентирано је 6.944 прекршаја прекорачења брзине, коју је починио сваки четврти контролисани возач. Највише се односи на прекорачење брзине од 10 до 20 км/х (5.215 прекршаја или 75%), а затим прекорачење од 20 до 30 км/х (1.262 прекршаја или 18,2%), док је 467 возача возило брзином која је већа од 30 км/х од прописане - саопштио је МУП РС.

Појашњавају да је алкотестиран 15.801 возач, од чега је код 1.550 утврђена недозвољена концетрација алкохола у организму.

- Концетрација алкохола од 0,31 до 0,80 г/кг утврђена је код 812 возача (52,4%), следе 473 (30,5%) којима је измерено од 0,81 до 1,50 г/кг. До истрежњења слободе су лишена 184 возача (11,9%) којима је измерено преко 1,5 г/кг алкохола у даху, те 17 возача који су одбили алкотест - наводе у МУП РС.

Додају да је због вожње под дејством алкохола санкционисан 81 "млади возач", односно особе млађе од 21 године или са мање од три године возачког искуства.

- У порасту је број возача који управљају возилима под дејством дроге или психоактивних лекова. Код 77 возача је посумњано да су били дрогирани и 66 (85,7%) је санкционисано. Од тога је 10 било позитивно на тесту, док је 56 одбило тестирање - наводе у МУП РС.

Током акције полиција је одузела седам возила, од чега пет на подручју Добоја, те по једно у Градишци и Приједору од возача који су били за воланом и поред изречене забране управљања возилом, те због чињенице да су вишеструки преступници и повратници у чињењу саобраћајних прекршаја који у Регистру имају више неплаћених новчаних казни.

- МУП РС и у наредном периоду наставља са предузимањем превентивних и репресивних мера, а све у циљу повећања безбедности у саобраћају. Све грађане позивамо на максималан опрез и одговорно понашање приликом учешћа у саобраћају како би број саобраћајних незгода, нарочито оних са последицама по лица био што мањи  - апелују из МУП РС.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.

24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Коментари (0)

УПРАВЉАНИ РАСТ НАСУПРОТ ЛИНЕАРНОЈ ДОБИТИ: Где инвестирају банке које мењају тржишну динамику?