ЖЕТВА ПРИ КРАЈУ: Принос се креће од пет тона по хектару до десет тона

НА СЕМБЕРСКИМ пољима жетва пшенице приводи се крају.

ЖЕТВА ПРИ КРАЈУ: Принос се креће од пет тона по хектару до десет тона

Фото: В. Митрић

Принос се креће од пет тона по хектару  до десет тона, на парцелама где је благовремено завршена извршена сетва и 

На добар квалитет указују и параметри влаге која је у време жетве износила од 11.5 до 14.5 одсто, док се хектолитарска маса зрна на семберским пољима кретао од 80 до 82, због чега се од овршеног зрна може очекивати већи принос брашна.

Сретен Вучковић из овдашњег ељења за пољопривреду каже  да „пољопривредници ове године могу бити задовољни приносом и квалитетом  рода, с обзиром на то да се производња одвија у специфичним условима“.

- Према процени Одјељења за пољопривреду око пола површина под пшеницом је засејано ван оптималног рока због сушне јесени, а пшеници такође није погодовао март и април без кише. Падавине током маја знатно су побољшале принос и квалитет ове житарице – појаснио је Вучковић.

Што се тиче подстицаја, он је навео да је правилником о условима и начину остваривања новчаних подстицаја за развој пољопривреде и села, који је донело Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде за ову годину, укинут подстицај од пет пфенинга за килограм откупљене пшенице, али је подстицај по хектару обрадиве површине под пшеницом повећан са 200 на 300 КМ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

МИСТЕРИЈА КОЈА ГОДИНАМА ПРОГАЊА СРБИЈУ: Шта је мајка пронашла на месту где је страдао њен син?

МИСТЕРИЈА КОЈА ГОДИНАМА ПРОГАЊА СРБИЈУ: Шта је мајка пронашла на месту где је страдао њен син?

ФИЛИП Томовић имао је 17 година када је његов живот трагично прекинут, а случај његове смрти годинама касније остао је један од најпотреснијих догађаја који се повезује са причама о деловању сатанистичких и окултних група у Србији.

09. 07. 2026. у 13:29

ЈЕЗИВ СНИМАК! Кобра и питон у борби на живот и смрт - познато који рептил је изашао као победник (ВИДЕО)

ЈЕЗИВ СНИМАК! Кобра и питон у борби на живот и смрт - познато који рептил је изашао као победник (ВИДЕО)

ВОЗАЧИ на Тајланду наишли су на несвакидашњи призор поред пута. Снимили су борбу на живот и смрт два рептила, тачније борбу питона и краљевске кобре.

08. 07. 2026. у 17:19

Коментари (0)

ОСВЕЖЕЊЕ, АДРЕНАЛИН И ПОРОДИЧНА ЗАБАВА: Водич кроз најбоље аква-паркове у Србији овог лета!