РАДОВИ НА ХИДРОЕЛЕКТРАНИ УЛАЗЕ У ЗАВРШНУ ФАЗУ: Битка за седиште ХЕ “Дабар”

Дубравко Цурац

13. 10. 2025. у 05:00

ДОК радови на хидроелектрани "Дабар" улазе у завршну фазу, а инвеститори и извођачи изражавају очекивање да ће ово хидроенергетско постројење бити прикључено на мрежу до 2027. године, све више пажње привлачи питање где ће бити седиште будуће ХЕ "Дабар".

РАДОВИ НА ХИДРОЕЛЕКТРАНИ УЛАЗЕ У ЗАВРШНУ ФАЗУ:  Битка за седиште ХЕ “Дабар”

фото СРНА

Ова одлука могла би да изазове озбиљна неслагања између три општине - Билеће, Невесиња и Берковића. Билећа и Невесиње већ су најавили одржавање тематских седница, и то истог дана - 16. октобра, када ће одборници заузети званичне ставове и упутити их надлежним институцијама РС.

Како је потврђено у општини Невесиње, захтев за сазивање седнице поднео је начелник општине Миленко Авдаловић, који је позвао одборнике да јединствено подрже иницијативу како би се Влади Српске и ресорном министарству јасно поручило да седиште ХЕ "Дабар" треба да буде у Невесињу.

- Већина објеката хидроелектране налази се на територији наше општине. Главна и две помоћне бране, цела акумулација, као и највећи део хидротунела. И сва експроприсана земља за потребе изградње ХЕ "Дабар" припада Невесињу - истакао је Авдаловић.

С друге стране, и начелник општине Билећа Миодраг Парежанин сазвао је седницу локалног парламента, уз очекивање да одборници такође једногласно подрже став да седиште буде у Билећи.

Позитивни ефекти

МИНИСТАР Петар Ђокић приликом обиласка радова подсетио је и на значај "Електропривреде Републике Српске" и Хидроелектрана на Требишњици, које су носиоци пројекта, те додао да ће позитивни ефекти рада ХЕ "Дабар" бити вишеструки за све локалне заједнице.

Према непотврђеним информацијама седница ће бити одржана и у општини Берковићи, која већ годинама указује на то да је према пријератном пројекту "Горњи Хоризонти" управо Берковићима било намењено седиште ХЕ "Дабар". Још 2013. тадашњи начелник општине Ненад Абрамовић изразио је изненађење најавом тадашњег министра Жељка Ковачевића да ће седиште бити у Билећи.

- Прератни пројекат предвиђао је да седиште буде у Берковићима. Дабар је географски појам који се пре свега везује за нашу општину. Логика и историја су на нашој страни - поручио је Абрамовић тада.

У међувремену, радове на овом највећем хидроенергетском пројекту у Српској обишао је и министар енергетике Петар Ђокић. Нагласио је да ће ХЕ "Дабар", у коју је уложено 664 милиона КМ, донети вишеструке бенефите за источну Херцеговину.

- Пројекат обухвата четири општине у кругу од 40 километара. Кључни објекат је тунел дуг 12 километара, који је практично завршен. То је изузетан грађевински подухват, први таквог типа у свету у 21. веку - рекао је Ђокић након састанка са кинеским партнерима и обиласка радова.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКО УПОЗОРЕЊЕ ВУЧИЋА: За годину и по дана суочићемо се са великим ратом, нико више не жели да слуша другу страну

ВЕЛИКО УПОЗОРЕЊЕ ВУЧИЋА: За годину и по дана суочићемо се са великим ратом, нико више не жели да слуша другу страну

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић рекао је данас, на форуму "ГЛОБСЕЦ БЕЛТАЛКС: Београдски економски разговори", да више нема рационалности у међународној политици и да се ускоро спрема велики сукоб.

09. 12. 2025. у 20:57

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.

07. 12. 2025. у 11:41

Коментари (0)

ДР НОВОСТИ: Зашто је трансплантација обрва толико популарна међу женском популацијом?