ЗАХВАЉУЈУЋИ ДОДИКУ У ПРЕБИЛОВЦЕ КОД ЧАПЉИНЕ УСКОРО СТИЖЕ ПИТКА ВОДА: Село страдања добија нову шансу за живот
ЗАХВАЉУЈУЋИ председнику Милораду Додику, село Пребиловци код Чапљине ускоро би требало да добије воду. Из његовог кабинета обезбеђено је 300.000 КМ за завршетак водоводне мреже у том српском повратничком насељу. Тиме би Пребиловчани после деценија чекања коначно добили основне услове за достојан живот.
ФОТО СРНА
Многе генерације су се сналазиле користећи воду из чатрња, које су често пресушивале. Вест о обезбеђеном новцу мештане је обрадовала и, како сами кажу, донела нову наду.
- То ми је било као да сам се родио други пут, да вам поштено кажем. Водовод је започет још пре рата, самодоприносима свих мештана, без обзира на то где су живели - испричао је Васо Булут, становник Пребиловаца.
Алекса Драгићевић, председник МЗ Пребиловци, истиче да је реч о историјском тренутку:
- Нема човека у Пребиловцима и међу нашим људима у дијаспори да није с одушевљењем примио вест да ћемо напокон добити основни услов за живот - питку воду.
Манастирски комплекс
ПРЕДСЕДНИК Милорад Додик у августу је у Пребиловцима најавио изградњу манастирског комплекса и спомен-обележја са националним значајем. У овом месту 2015. саграђен је и освештан Храм Христовог Васкрсења, у знак сећања на око 4.000 Срба Доње Херцеговине које су усташе убиле у Другом светском рату, а које је исте године СПЦ канонизовала.
Пребиловчани су до сада користили техничку воду из бушотине. Пре десетак година Влада Српске финансирала је изградњу главног цевовода кроз село и обнову компензационог базена, али пројекат никада није завршен.
- Дозвола је издата још деведесетих година, пред рат. Изграђен је главни цевовод до црпне станице дужине 2.000 метара и даље до водоспреме, али воду никада нисмо успели да пустимо. Сада, захваљујући властима Републике Српске, Градској управи Чапљина и нашем комуналном предузећу, све је спремно да заједничким снагама завршимо овај пројекат - рекао је Драгићевић.
Директор Комуналног предузећа у Чапљини Анте Маслаћ, потврдио је да ће општина учествовати са 140.000 марака.
Планирано је да на градску мрежу буде прикључено 40 домаћинстава, али и Храм Христовог Васкрсења, конак у изградњи, спортски терен и Дом културе. Радови би требало да почну чим новац буде уплаћен, а рок за завршетак је шест месеци.
Пребиловци су симбол страдања српске Херцеговине у време НДХ и најстрадалније село у Европи у Другом светском рату, када је у августу 1941. од око 1.000 становника убијено њих 823, углавном жена и деце.
Данас у селу живи 45 становника, а уз Храм се гради и конак како би се оформио манастир.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
РУСКА ВОЈСКА ЗАТВАРА ОБРУЧ ОКО КРАСНОГ ЛИМАНА: Украјинцима остала само два-три канала снабдевања
РУСКИ оператери беспилотних летелица уништавају преостале канале снабдевања Оружаних снага Украјине у Красном Лиману, изјавио је командир посаде извиђачког дрона 25. комбиноване армије групе трупа „Запад“, познат под кодним именом „Морјак“.
15. 07. 2026. у 16:04
НОВИ ЈЕЗИВ СНИМАК ДРАМЕ У АВИОНУ: Супруга држи Србина да не испадне из авиона (ВИДЕО)
НА лету из Солуна за Михнен прошлог петка догодио се инцидент када је током лета пукао прозор авиона, а онда је дошло до декомпресије кабине.
14. 07. 2026. у 17:57
ВОДИТЕЉКА ГОДИНАМА НЕ СПАВА СА МУЖЕМ: "То је за мене трауматично!"
ВОДИТЕЉКА са супругом већ годинама не спава у истом кревету...
14. 07. 2026. у 11:17
Коментари (0)