ПРИХВАТАЊЕ БОЛЕСТИ ПРВИ КОРАК КА ОЗДРАВЉЕЊУ: Психосоцијална подршка за жене оболеле од карцинома из Источног Сарајева

Мариана Регојe

17. 05. 2025. у 06:45

У ПРОСТОРИЈАМА Удружења жена оболелих и лечених од карцинома дојке и репродуктивних органа "ФеминИС" из Источног Сарајева, почеле су сесије психосоцијалне подршке за жене које се суочавају с малигним болестима.

ПРИХВАТАЊЕ БОЛЕСТИ ПРВИ КОРАК КА ОЗДРАВЉЕЊУ: Психосоцијална подршка за жене оболеле од карцинома из Источног Сарајева

Мариана Регоје

Суочавање с дијагнозом карцинома једно је од најтежих искустава у животу жене - а психолошка подршка постаје важан стуб на путу ка оздрављењу.

- Циљ нам је да пружимо женама не само осећај сигурности, него и снагу да се изборе са свим изазовима које болест носи, и то не само током лечења, већ и након њега - истакла је за "Новости" председница удружења Маја Јеремић, бивша пацијенткиња која се успешно излечила од карцинома грлића материце.

Сесије води психолог и психотерапеут Слађана Ђаковић, а тренутно их похађа 10 чланица удружења. Радионице обухватају теме емоционалне подршке, технике за јачање самопоуздања, као и суочавање са тугом и страховима.

- Планирамо да организујемо 20 групних сесија до краја године, а где буде потребе, омогућићемо и индивидуалне разговоре - најавила је Јеремићева, истичући да ће психолошка процена укључивати и примену тестова личности како би се сваком случају приступило што прецизније и пажљивије.

Најчешћи малигни тумори

ПОДАЦИ Светске здравствене организације упозоравају - рак дојке је најчешћи малигни тумор код жена широм света. Само 2022, од рака грлића материце у свету је умрло око 349.000 жена. У БиХ, према подацима ентитетских завода, годишње више од 100 жена изгуби живот од тог облика карцинома.

- То нису само бројке - то су мајке, сестре, супруге, пријатељице. И зато је свака рука подршке драгоцена - поручују из удружења "ФеминИС.

Иако сесије тренутно одржавају у скромном простору унутар Болнице "Србија", у плану је потрага за већим и адекватнијим простором, како би подршка била доступна већем броју жена.

- Позивамо све жене које се боре с том болешћу, или су прошле кроз то искуство, да нам се придруже и да заједно градимо заједницу наде, подршке и снаге - поручила је Јеремићева, позвавши заинтересоване и да се прикључе виртуелној заједници Удружења.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.

07. 12. 2025. у 13:36

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.

07. 12. 2025. у 11:41

Коментари (0)

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА ИДЕ У ЗАГРЕБ! Жреб је тако одлучио, следи историјско гостовање црвено-белих