РЕФЕРЕНДУМ ОДБРАНИО ДАН РЕПУБЛИКЕ: Додик: Био је то одговор и реакција српског народа на правно и политичко насиље над РС

С. МИШЉЕНОВИЋ

26. 09. 2023. у 06:00

ПРЕ седам година грађани Српске, тог 25. септембра 2016. године, на референдуму су изразили вољу да 9. јануар славе као Дан Републике.

РЕФЕРЕНДУМ ОДБРАНИО ДАН РЕПУБЛИКЕ: Додик: Био је то одговор и реакција српског народа на правно и политичко насиље над РС

Фото: Танјуг/Страхиња Аћимовић

 Након референдума уследила су саслушања политичких лидера РС, под оптужбом да је референдум неуставан, али су оптужбе пале и Дан Републике 9. јануар је одбрањен. И данас се слави. Председник РС Милорад Додик каже да ће датум када је одржан референдум и његова улога и значај за српски народ остати уписани златним словима у славној историји Српске.

- Многи су покушавали да нам оспоре право одржавања референдума, тврдећи да је организован с циљем узурпације надлежности институција БиХ. Међутим, никада не смемо заборавити да је референдум синоним за слободу грађана РС у остваривању права у сложеној државној заједници каква је БиХ - навео је Додик.

Додик је подсетио да је одржавање референдума био одговор српског народа на правно и политичко насиље над Српском, које је кулминирало доношењем одлуке Уставног суда БиХ 2015, којом се поједине одредбе Закона о празницима РС проглашавају неусклађеним са Уставом БиХ.

Референдум је, додаје, упркос оспоравањима, спроведен у складу са Уставом БиХ, праксама демократских држава у Европи и свету, Уставом РС и Законом о референдуму.

Излазност

ИЗЛАЗНОСТ на референдуму је била око 56 одсто бирача с правом гласа, односно 680.116 грађана. Позитивно на референдумско питање одговорило је 677.722 грђана или 99,81 одсто - док је негативно одговорило 0,19 одсто бирача који су гласали.

- Пре седам година сведочили смо победи демократије и победи српског народа који је већинском вољом осујетио оспоравање уставноправног положаја РС и њеног права који јој припада по Дејтонском споразум - нагласио је Додик.

Професор уставног права Синиша Каран, који је био и председник Комисије за провођење референдума у РС, истакао је да је веома значајно што је РС ушла у ред земаља које су спровеле референдум, што је највеће демократско достигнуће грађана и народа.

Појаснио је да Дејтонски мировни споразум не садржи ниједну одредбу која би се могла тумачити као забрана или ограничавање референдума.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

(УЖИВО) ЕВРОВИЗИЈА 2024: Највећи скандали у историји, НОВА одлука за Теју и НОВИ ударац за Израелку који јој повећава шансе