КОШНИЦЕ НА МЕТИ МЕДВЕДА: Мирис меда и нектара мами дивље животиње, од почетка године 23 напада

М. РЕГОЈЕ

08. 07. 2023. у 13:52

СУСРЕТИ између медведа и људи у непосредној близини насељених места учестали су последњих неколико месеци, на подручју Сарајевско-романијске регије, те су тако од почетка године пријављена 23 случаја напада ове животиње на пчелињаке.

КОШНИЦЕ НА МЕТИ МЕДВЕДА: Мирис меда и нектара мами дивље животиње, од почетка године 23 напада

Фото: М. регоје

И ту нема ништа необично, каже Његош Пољаковић, председник ЛУ "Јахорина" са Пала. Наш саговорник истиче да је све мање села и руралног подручја, а да становништво иде према градовима и већим насељеним местима што доводи до ширења станишта дивљачи.

- Смањењем броја сеоских средина, између шуме, ловишта и урбаних средина више немамо села и нормално је да се проширила територија на којој живи дивљач. Стога се све чешће могу видети у близини урбаних и насељених места - истиче Пољаковић.

ЛУ "Јахорина" је упознато са случајевима у којима су грађани пријавили блиски сусрет са медведом, односно пријавили локацију на којима је та животиња виђена.

Поред медведа, додаје Пољаковић, повећан је број дивљачи свих врста које обитавају на ловиштима ове регије.

Како наводи, медведи су биљоједи, нису предатори и углавном не нападају људе него беже од њих.

- Нисмо имали случајеве у којим је забележен напад медведа на човека. Контакт са медведом свакако није пријатан, али свако ко се креће у шуми и производи било коју врсту звука, има мале шансе да се сусретне са медведом - објаснио је Пољаковић.

Неоснован захтев за одстрел

ЛОВАЧКО удружење "Јахорина", у складу са планом газдовања ловиштем прати бројно стање дивљачи. Годишњим планом предвиђен је острел по две јединке медвеђе дивљачи, што се и реализује. Такође, у 2023. удружење је добило сагласност од ресорног министарства за један ванредни острел медведа због причињене штете. Захтеве за прекобројним острелом медведа, који долазе од становништва, оценили су као неосноване.

 

Мирис меда и лучење нектара мами медведе који се приближавају кошницама, па их је потребно заштитити прописаном мером електричне заштите, познатом као електрична пастирица.

- Грађани који су поставили техничку заштиту немају проблема, док они који се неодговорно понашају према имовини ризикују да им дивљач нанесе штету - истакао је Пољаковић.

Стока, додаје, не може бити у шуми без надзора пастира, мора постојати, по закону, одређено место за испашу. Уколико је без надзора, наравно да постоји ризик од напада предатора.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!