ВОЋЕ И ПОВРЋЕ ДО ТРИ ПУТА СКУПЉЕ У СРПСКОЈ: Увозни производи пуне рафове и полице маркета и тржница

Милена Грубор
Милена Грубор

04. 07. 2023. у 12:36

УВОЗНИ трошкови и лоша сезона за домаће произвођаче довели су до наглог пораста цена воћа и поврћа у Српској, па су сада цене чак три пута веће него прошле године. Трешње из Србије су 10 КМ за килограм, а домаће шест. Парадајз из Турске кошта четири КМ, а домаћи је три, грејп из Шпаније је 5,6 КМ, а поморанџа 4,5, крушка из Италије је шест марака, док домаћа још није доспела. Домаће тиквице стају марку, паприке су 3,5 КМ, херцеговачки кромпир три, а левчански две КМ. Целер је шест КМ, шаргарепа три, цена краставца од 1,5 до две КМ, зелена салата осам КМ по килограму, купус две...

ВОЋЕ И ПОВРЋЕ ДО ТРИ ПУТА СКУПЉЕ У СРПСКОЈ: Увозни производи пуне рафове и полице маркета и тржница

Фото shutterstock

Ипак, док за грађане ове намирнице постају луксуз, стопа раста цена не мирује нити има некаквих назнака да би ускоро могли очекивати јефтиније производе.

- Понекад и наши трговци недостатак производа користе за екстра профит и због таквих сутуација смо зависни од увоза. Априлске и мајске кише су и те како утицале на род и приход из пољопривреде и те последице још нису стигле на наплату - истиче председник Удружења потрошача "Реакција" Душан Срдић.

Према најавама из земаља ЕУ, има назнака да би цене основних животних намирница требало да буду у паду, што би могло да се одрази и на наше тржиште.

Док домаћи произвођачи броје губитке, трговци добро пролазе па су тако поједине домаће производе продавали за готово три пута више од откупне цене.

Домаћа производња у паду

НЕДОСТАТАК домаће производње диктира поскупљења, зато упозоравамо потрошаче, као крајње регулаторе цена да купују домаће производе. На тај начин помажу домаће пољопривреднике, који ће производити више робе по нижој цени, каже Дојчиновић и додаје да држава мора нешто да предузме да заштити нашу привреду.

- Због неповољних временских услова изгубили смо најмање 40 до 50 одсто рода, а знамо да су сва заштитна средства поскупела као и наднице радника, чак до 100 одсто. Све то утиче на цену, па очекујемо да ће све бити скупље за најмање 40 одсто - каже за "Новости" председник Удружења воћара РС Драгоја Дојчиновић.

Према његовим речима, трешње су откупљивали за три КМ, а продавали их по 11 КМ.

- Мислимо да то није реално и коректно, те да би по том питању држава морала нешто да уради како би се заштитио крајњи потрошач, а на крају да и произвођач има неку реалнију цену, ако они своје цене већ толико дижу - додаје Дојчиновић.

Увезени производи пуне рафове и полице на тржницама и у маркетима, а домаћи произвођачи остају без основних прихода за живот, па се тако многи од њих повлаче из производње.

Дојчиновоић додаје да је доста произвођача радило са губитком, па су данас многе области производње напуштене. Имамо 40 одсто воћара који су напустили ту производњу, а тако је и у многим другим областима. Због тога је Српска подложна ризику да у потпуности остане без домаће производње.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ИЗНЕНАДНА СМРТ: Преминуо Данило Дончић