КРЕДИТЕ ВРАЋАЈУ НОВИМ ЗАДУЖЕЊЕМ: До краја месеца треба да измире 330 милиона КМ

С. МИШЉЕНОВИЋ

08. 06. 2023. у 05:00

РЕПУБЛИКА Српска мора 28. јуна да исплати 330 милиона марака кредита. И док опозиција сматра да Влада РС нема тај новац, из власти поручују да неће бити никаквих проблема да обезбеде средстваа. Решење у Влади виде у новом задужењу од 210 милиона марака на пет година.

КРЕДИТЕ ВРАЋАЈУ НОВИМ ЗАДУЖЕЊЕМ: До  краја месеца треба да измире 330 милиона КМ

Фото Nezavisne Novine

Премијер РС Радован Вишковић потврдио је да ће РС ићи у емисију обвезница од 210 милиона КМ, а каматна стопа биће 6,1 одсто.

- Сматрамо да је то најнижа каматна стопа коју смо могли у овом моменту постићи на финансијском сектору Српске - додао је Вишковић.

Из опозиције сматрају да Влада није водила рачуна по коликим каматама се задужује раније и да је узимала кредите да "крпи" буџетске рупе, па сад има огромна финансијска оптерећења која мора затворити.

- Да је Српска водила рачуна о интересима грађана не би се задужила по каматној стопи од 4,75 одсто, већ по 0,85 одсто и ниже. И тада би грађани уместо 750 враћали 630 милиона КМ. Овде се поставља кључно питање: Зашто је ово рађено? Због те разлике од 130 милиона КМ. Овде је било кључно да појединци који су правили овај катастрофални кредитни аранжман дођу до разлике или да се уграде у овај лош кредитни аранжман - рекао је лидер ПДП, Бранислав Бореновић.

Желе оснивање своје банке

ПРЕМИЈЕР Радован Вишковић изјавио је да би требало да буде формирана банка која ће бити у власништву РС, како би се на финансијском тржишту избегло "уцењивање појединих банака", које наводно "не желе да улажу у Српску". Иначе, РС је раније у власништву имала Банку Српске, која је 2017. отишла у стечај.

Из опозиције поручују да Српска срља у банкрот и да би због великих кредитних оптерећења која се морају затворити могле каснити плате и пензије.

Ипак, из институција РС одбацују тврдње о банкроту и кажу да се то неће десити. О банкроту Српске нема ни говора, економија није у рецесији, а стопе раста су и даље позитивне, каже председник Фискалног савета РС Миленко Крајишник.

- Банкрот се веже за корпорације, фирме, банке. Државе нису фирме, оне не банкротирају као предузећа - објаснио је Крајишник.

Проблем је, навео је он, што су успориле економије земаља окружења и Немачке, као највећег спољнотрговинског партнера, што је утицало и на нашу привреду.

С друге стране, како каже Крајишник, Српска спада у ред ниско задужене земље, са јавним дугом око 37 одсто бруто друштвеног производа.

- Економска ситуација у Српској дели судбину земаља у окружењу због глобалне нестабилности. Економија није у рецесији, још увек су стопе раста позитивне - рекао је Крајишник.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЕКСКЛУЗИВНО: Погледајте шта полиција ради у кући Данкине мајке (ВИДЕО)