ЗЛАТНЕ РУКЕ БАЊАЛУЧКИХ ВЕЗИЉА ОБОРИЛЕ РЕКОРД: Змијањски вез на најдужем пешкиру за Гиниса (ФОТО)

Дејана Калинић
Дејана Калинић

25. 05. 2023. у 16:42

ЗМИЈАЊСКИ вез, један од главних симбола Бањалуке, нашироко познат као нематеријално културно наслеђе које је 2014. уврштено на листу Унеска, од овог викенда добило је још једну димензију у својој лепоти.

ЗЛАТНЕ РУКЕ БАЊАЛУЧКИХ ВЕЗИЉА ОБОРИЛЕ РЕКОРД: Змијањски вез на најдужем пешкиру за Гиниса (ФОТО)

Фото: Д.К.

Наиме, више од 40 везиља свих генерација одлучило је да обори Гинисов рекорд, за најдуже извезени пешкир у што краћем временском року. Док смо помно пратили сваки вешти покрет игле у рукама везиља, из Хуманитарног удружења жена "Дуга" објаснили су нам да је овакав подухват од великог значаја за Бањалуку, али и цело културно наслеђе Српске.

Слободанка Ристић Гашић, координаторка овог пројекта, каже да су чланице удружења одлучиле да израде традиционални пешкир дугачак 31 метар извезен у мотивима змијањског веза, којих је било чак 155, како би ово нематеријално добро још више приближиле јавности, првенствено млађим генерацијама.

- Задовољне смо постигнутим резултатима, јер смо успеле за 7 часова и 45 минута да извеземо 155 мотива. Захвални смо свим грађанима које су дошли да нас подрже, а нарочито нас весели што нас је обишао велик број деце. На пројекту је радило укупно 45 везиља, у сваком тренутку је било њих 30 које активно раде. Циљ је био да се, поред рекорда у дужини пешкира обори и временски - поручила је Гашићева, која је била сигурна у успех вредних везиља иза којих стоји четири месеца детаљне припреме и разраде плана везења.

Како нам је рекла, све девојчице, девојке и жене су дошле са великим ентузијазмом и вољом да испуне зацртани циљ, што се могло и приметити у просторији у којој су иглом и концем стварале праву уметност.

У целу причу укључена су и деца узраста од осам до 12 година, који су иначе били полазници "Мале школе змијањског веза". Нису крили одушевљење, али и трему јер учествују у нечему овако великом и важном за нашу културу.

Очување културног наслеђа

СЛАЂАНА Девура, чланица "Дуге", поручила је да су неизмерно захвални свима на подршци, пре свега везиљама које су својим рукама уткале мотиве змијањског веза и тиме допринеле очувању културног наслеђа и духовне слободе града на Врбасу.

Мила Зорановић, једна од најмлађих учесница истакла је да везењем са својим другарима помаже како би се змијњски вез представио на нов и занимљив начин.

- Припреме су протекле добро, сви смо се трудили. Пред нама је велики изазов и потрудићемо се да остваримо циљ - казала је Мила.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду