КАСНИ СЕТВА КУКУРУЗА Семберски ратари у проблему ове сезоне
ОВИХ дана, на измаку априла, семберским ратарима најважнија вест на телевизији је метеоролошка прогноза времена. Кишно пролеће и ниске температуре не дозвољавају улазак механизације на блатњаве парцеле, па сетва кукуруза већ сада касни 15 дана од оптималног рока.
Фото: Б. Милошевић
Киша је погодовала само бујању корова, па то изискује додатну обраду, која ће још више поскупети и онако скупу сетву.
Др Драган Зарић, руководилац стручних служби при Министарству пољопривреде Републике Српске, подсећа да је у претходним данима пало више од 10 литара кише по квадратном метру, и само на песковитим, пропусним земљиштима поред Дрине, могућа је сетва кукуруза.
- Ове године планирано је да се у Семберији кукурузом засеје око 25.000 хектара, а сетва је тек почела. Претходних година,када су постојали оптимални услови за сетву, у овом периоду, кукуруз је већ имао три пера. Физички је немогуће припремити земљиште за квалитетну сетву, јер је већ на дубини од пет центиметара блато - каже Зарић, и додаје да ће јесења берба показати колико је ово кашњење утицало на приносе и квалитет рода.
А, дотле, пољопривредницима остаје да гледају у небо, и бирају шта је мање зло - обилне падавине кад им време није, суше, лед или олује.
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника
Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.
28. 04. 2026. у 20:51
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Најгори грех у кући: Зашто вас прате невоље иако се трудите да будете праведни
ОТКРИЈТЕ који је то најгори грех у кући који блокира успех и радост. Практични савети за повратак мира и слоге.
01. 05. 2026. у 21:38
Коментари (0)