ЗАБЕЛЕЛО СЕ И ОКО СВЕТИЊЕ: Снег код Манастира Тавна, задужбине Немањића - Монаштво старо, падавине нема ко да чисти
СНЕГ је око Манастира Тавна, средњевековне задужбине Немањића, код Угљевика и Бијељине, нападао, сада, уочи Васкрса, као да је Божић, који је, опет, био ове године без снега.
фото В Митрић
Манастир, сва његова здања, помоћне зграде и имање су под снегом, као и сви прилазни путеви. Монахиње на челу са игуманијом Мартом, старе су, у просеку, више од 80 година. Чишћење путева зависи од путара. Кад дођу и стигну.
Слична је старосна структура и у већини овдашњих домаћинстава, па нема више моба кад снег напада или, западне, како воле да кажу овдашњи људи, који су расли уз популарну песму "Снијег паде, друми западоше".
- Када сам пре више од 40 лета дошао у Тавну све је врило од младости -прича архимандрит Лазар Кршић, духовник те светиње. - Кад овако напада, млади, за трен ока, изађу из кућа и снег очисте.Ако се неко заглави, ту су увек били да прискоче у помоћ. Овако снег доноси идилу, али и неку чудну тишину, јер га већина људи гледа скоро немоћно из кућа, чекајући да спадне. А, сад му није било време и доста ће бити невоља са воћем, посебно ако уследи и мраз.
Препоручујемо
ОТКЛОЊЕН КВАР НА МРЕЖИ: Нормализован железнички саобраћај између Раковице и Ресника
04. 04. 2023. у 12:24
ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном
АМБАСАДОР Израела у Хрватској Гари Корен позвао је званични Загреб да прекине дипломатске односе с Техераном и спроведе безбедносне провере особља иранског дипломатског представништва у Хрватској јер би, каже, међу њима могло бити "шпијуна" Револуционарне гарде која се у ЕУ сматра терористичком организацијом.
06. 03. 2026. у 09:10
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
"СВЕ САМ ТО ПРОШЛА СА САШОМ" Сузана потресена због Зорице: "Канцер као да је заразна болест, не знам од чега је оперисана"
ВЕЧЕРАС се у Сава Центру одржава први од три концерта Марије Шерифовић у 2026. години.
06. 03. 2026. у 20:27
Коментари (0)