ПРОДАЈУ МАЈМУНЕ И ПИТОНЕ НА ИНТЕРНЕТУ: Цвета црно тржиште егзотичних животиња у БиХ

Н.Бунић

27. 02. 2023. у 07:30 >> 11:55

ИАКО је у БиХ забрањено држати егзотичне животиње, огласи на којима се продају тропске и заштићене врсте из удаљених делова планете могу се наћи на сваком кораку.

ПРОДАЈУ МАЈМУНЕ И ПИТОНЕ НА ИНТЕРНЕТУ: Цвета црно тржиште егзотичних животиња у БиХ

Фото Shutterstock

 Да постоји црно тржиште егзотичних животиња потврђују домаће интернет платформе које су препуне понуда на којима се могу купити те врсте. Тако на пример, питон се може добити у распону цена од 200 до 350 КМ, тарантула и за 50 КМ, док је игуана на цени, и за њу је потребно издвојити 350 КМ.

Закон је јасан - поседовање оваквих животиња је забрањено у БиХ. Према Закону о заштити и добробити животиња БиХ, није дозвољено узгајати дивље животиње, осим у зоолошким вртовима или ради спасавања појединих врста.

Новчана казна за нелегално држање тих животиња предвиђена је у износу од 30 КМ до 10.000 КМ. Они који их препродају казниће се новчаном казном од 200 до 200.000 КМ.

Ово су потврдили у Управи за индиректно опорезивање БиХ.

- Забрањено је држати као кућне љубимце животиње које су заштићене, дивље животиње, те врсте и пасмине које су опасне за живот, такође продаја егзотичних животиња није дозвољена. Министарство спољне трговине и економских односа задужено је да издаје дозволе, потврде и друге акте за увоз у посебним случајевима, уз претходну сагласност надлежних ентитетских органа или Брчко дистрикта - рекли су у УиО БиХ.

НУДЕ И ХРАНУ ЗА ЖИВОТИЊЕ

ДА у БиХ има власника еготичних животиња, потврђују и огласи на домаћим интернет платформама на којима се продаје храна за овакве врсте.

Тако на пример, један корисник продаје пацове којима се хране егзотичне животиње, док други продаје инсекте, латералисе као храну за егзoтичне врсте, најчешће гуштерове, и то по цени - 100 комада за 10 КМ.

Поставља се питање ко лечи овакве животиње, и да ли они који их нелегално држе могу да им пруже адекватну негу. У једној бањалучкој амбуланти потврдили су да је држање егзотичних животњиња забрањено, али да стање на терену показује да су ова правила не поштују.

- У пракси је стање много другачије. На платформама за продају се могу наћи најразличитије врсте рептила, птица, веверица, паукова чак и мајмуна. Ми у амбуланти немамо пацијенте које спадају у заштићене егзотичне животиње - рекли су у овој ветеринарској амбуланти.

Према подацима УИО, у току 2023. у БиХ није било увоза тропских врста животиња законским, легалним путем, али јесте ранијих година.

- У 2022. БиХ је увезла чинчиле и лемуре, годину раније увезене су две двогрбе камиле, два мајмуна врсте buff checked gibbon. У току 2020. у БиХ је стигао велики степски соко, 2019. увезени су бенгалски тигар, сибирски тигар, берберска овца, клокани и патагонијска мара - навели су у УИО.

У БиХ су према подацима УИО дошли и краљеви животиња - лавови. У 2018. увезени су два афричка лава, мужијак и женка.

У УИО нису навели где су завршиле ове врсте, а претпоставља се да су настањени у неком од зоолошких вртова. У Сарајеву је једини зоо парк овакве врсте у БиХ.


 


 


 


 


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

УКРАЈИНА ПОВЛАЧИ РАДИКАЛНИ ПОТЕЗ: Ово многи нису очекивали, чак су и Руси збуњени пред Олимпијске игре Париз 2024