КОМШИЋУ СМЕТАЈУ И ХРВАТИ! Покушај коалиције СДА и ДФ да блокирају формирање заједничке власти
НАКОН што су испали из свих комбинација за формирање власти на нивоу БиХ, коалиција Бакира Изетбеговића и Жељка Комшића, односно СДА и ДФ, покушава да блокира формирање заједничких институција. Тако је Кошић, хрватски члан ПБиХ, затражио да му се пред седницу Председништва која треба да се одржи ове седмице и на којој треба да се именује Борјана Кришто, члан ХДЗ БиХ на место председвајуће Савета министара (СМ), достави план и програм њеног рада.
Foto: Printskrin
Ово је први пут да је један члан Председништва БиХ затражио од кандидата за председавајућег Савета министар да достави програм рада, потврђено је "Новостима" у Председништву БиХ.
Како кажу наши саговорници, Комшић очигледно намерава да успори процес именовања Борјане Кришто на место председавајуће и повлачи све могуће потезе. Потези Комшића иду у смеру да се процес формирања власти развуче колико год је могуће, а како би ДФ и СДА добили на времену и пореметили односе између СНСД, ХДЗ БиХ и Колиције "Осморка", који формирају Савет министара.
Ивана Марић, аналитичарка из Мостара, каже да ће Комшић покушати да блокира избор Борјане Кришто и ту се јасно види нераскидива везу између Изетбеговића и СДА са једне стране, и Комшића и ДФ са друге стране.
- Комшић ће деловати како СДА намеће. Ово је очајнички покушај коалиције СДА и ДФ да кад су већ испали из приче око формирања власти на нивоу БиХ и ФБиХ сад раде на блокадама. А жалосно је гледати да сад те партије и њихови лидери раде оно што су највише замерали ХДЗ БиХ и СНСД. Комшић и Изетбеговић су постали главни блокатори у БиХ - поручила је Марићева.
Према њеним речима, СДА и Изетбеговић су послали сигнале да су спремни да блокирају формирање Владе Федерације БиХ, али је уследила реакција Кристијана Шмита, високог представника, где су упозорени да то не раде.
- Шмит је поручио између редова СДА да се не играју са блокадама у Федерацији БиХ јер је спреман да наметне нове законе како би спречио било какве блокаде - истиче Марићева.
Сања Вулић, посланик СНСД у ПБиХ, каже да је Изетбеговић по сваку цену хтео другог бошњачког члана Председништва и апсолутну мајоризацију хрватског народа у БиХ и тако је изабран Жељко Комшић у ПБиХ.
- Да Комшић нема баш никакву емпатију ка Хрватима, показује и последњи потез, и нескривени анимозитет ка госпођи Кришто која је члан ХДЗ БиХ и била му је противкандидат на изборима за хрватског члана ПБиХ - истиче Вулићева.
Она каже да је најгора опција за сваког човека бити без идентитета, што Комшић дефинитивно јесте.
- У случају Комшића човек без идентитета може само бити и лош Бакиров послушник - поручила је Вулићева.
Препоручујемо
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
"СТИГЛИ СРПСКИ ХУЛИГАНИ!" Аустријска полиција плаши грађане по улицама Граца због навијача Звезде
Штурм Грац и Црвена звезда играју утакмицу у Лиги Европе, а пред тај меч аустријска полиција је урадила нешто несвакидашње.
11. 12. 2025. у 16:15
Коментари (0)