ИСПЛИВАЛЕ ТАЈНЕ БИЛЕЋКОГ ЈЕЗЕРА: Велика суша утицала на ниво воде у највећој вештачкој акумулацији на Балкану

Д. ЦУРАЋ

17. 11. 2022. у 07:45

ПО други пут у последњих пет година услед велике суше вода се знатно повукла из Билећког језера услед чега су испливале тајне највеће вештачке акумулације на Балкану.

ИСПЛИВАЛЕ ТАЈНЕ БИЛЕЋКОГ ЈЕЗЕРА: Велика суша утицала на ниво воде у највећој вештачкој акумулацији на Балкану

Фото Д. Цураћ

Пре више од пола века вода је потопила пет билећких села због изградње бране Гранчарево, а ових дана поново су на површини успомене на потопљена села која су била смештена у долини реке Требишњице. Испливавају куће, колибе, чатрње, ограде, све оно што су вековима стицали вредни домаћини у селима Паник, Орах, Чепелица, Задубље и Мируше. Заједно са селима, вода је потопила и споменике прошлости: гробља, путеве и цркве. Међу њима је и манастир Косијерево, као и многи културно-историјски споменици.

Та 1967. године била је историјска за Херцеговину када је направљена брана Гранчарево у систему "Хидролектрана на Требишњици", предузећа које је стуб развоја тог дела Српске.

Ипак, ове године хидрологија им не иде наруку па је услед суше обустављена производња електричне енергије.

- Реч је о изразито сушној години, коју ће ХЕТ пребродити и пословати позитивно на крају године. Суша је толика да су падавине у сливном систему ХЕТ-а у овој години износиле око 40 одсто од вишегодишњег просека - навели су у ХЕТ-у.

Вода се повукла из Билећког језера, Фото Д. Цураћ

А села у том делу Херцеговине све до изградње бране бројала су око 1.200 становника који су остали без својих домова и који су се у највећем броју одселили у Билећу и Требиње.

Они који су тада били малолетни, а данас људи у позним годинама, сада када су поново испливале слике из прошлости присећају су некадашњег живота. Свој крај описију као најплоднији у том делу Херцеговине с обзиром на то да су им имања била уз реку Требишњицу, али истичу да су пре пола века по тамошњим њивама, ливадама и пољанама господарила крда крава и стада оваца.

Колико се повукло језеро најбоље показује призор, да се до јединог острва и цркве на њему сада долази пешице. Овакве слике биле су и 2017. године.

ХЕРЦЕГОВАЧКО МОРЕ

БИЛЕЋКО језеро је највећа акумулација на Балкану па га сви зову "херцеговачко море".

Уместо њива и стоке данас ту пливају сомови капиталци и остале врсте риба. Рибље богатство му је немерљиво па ту долазе риболовци из целог света.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТИ ВЕЛИКИ И ЈАКИ ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".

12. 03. 2026. у 19:25

ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и Иранци изађите на улице

ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и "Иранци изађите на улице"

СПЕКУЛАЦИЈЕ о наводној смрти израелског премијера Бењамина Нетанијахуа појавиле су се јуче на друштвеним мрежама, а пренео их је хебрејски веб-сајт иранске новинске агенције Тасним. Шта се с њим догодило - одговор је стигао дан касније. Жив је и здрав и како поручује на првој конференцији од почетка рата - спреман је да борбе приведе крају.

12. 03. 2026. у 22:29 >> 22:37

Коментари (0)

САРАЈЕВСКИ ШАРМ НА ДОРЋОЛУ: Бранко Ђурић Ђуро озбиљно насмејао публику у Фондацији Mozzart