КИРИЈЕ ЗАТВАРАЈУ РАДЊЕ: Све више пословног простора и локала зјапи празно у Бањалуци

Д. КАЛИНИЋ

26. 07. 2022. у 06:13

ТУЖНИ призори пословних простора који зјапе празни у главном граду Српске прво западну за око сваком посетиоцу крајишке лепотице, али свакако не промичу ни онима који ту живе.

КИРИЈЕ ЗАТВАРАЈУ РАДЊЕ: Све више пословног простора и локала зјапи празно у Бањалуци

Све више празних локала и у центру града, Фото Д. Kалинић

Високе кирије, инфлација и мала примања грађана само су неки од разлога због којих долази до затварања фирми.

Из Градске управе Бањалука рекли су за "Новости" да је процес закупа пословних простора динамичан, и да је већина пословних простора у самом центру, тачније у Господској улици, у приватном власништву.

- Однос понуде и потражње, као и сама цена закупа утичу на закуп или отказивање истог.

Такође, неки послодавци који су били у закупу у Господској улици, премештају своје пословање у тржне центре - појаснили су из управе Града Бањалука.

Драган Милановић, директор агенције која се бави продајом некретнина, каже да се продајна цена пословних простора одређује на мало другачији начин у односу на станове, јер пословни простори који се налазе у истој згради не морају бити исте вредности, зависно од тога да ли има поглед на улицу, двориште или паркинг.

- Такође, простор који је разрађен, односно где се обављала нека делатност и успешно пословало, и постоје навике купаца или корисника услуга да ту долазе, скупљи је него неки који је био празан, а налази се на истој локацији. Цене се крећу од 2.000 КМ за квадрат за неке неатрактивне просторе, па до 10.000 КМ на атрактивним локацијама - каже Милановић.

Како нам је рекао саговорник, цене су најпапреније у самом центру града, и то је вероватно главни кривац многобројних празних пословних простора.

- Основни разлог је што је последњих година дошло до повећања обима градње, а то се дешавало углавном због велике потражње за становима, а у скоро свим зградама приземља су резервисана за пословне просторе. Ту понуду није пратила повећана потражња, јер нема довољно привредне активности и нових фирми које би попуниле те просторе - појашњава Милановић.

Влики број послодаваца се преселио у тржне центре, јер тамо имају боље услове за пословање, међу којима су првенствено обезбеђен паркинг, лакши приступ и модернији услови.

Траже нове послодавце, Фото Д. Kалинић

На наше питање за даље прогнозе у РС, Милановић каже да цена увек зависи од понуде и потражње.

- Уколико не буде потражње, вероватно ће цене ићи доле. За атрактивне просторе се увек нађе купац, да ли онај који купује за своје пословање или као инвестицију од које ће имати приход кроз ренту - закључио је Милановић.

Зоран Павловић, пословни саветник и консултант, каже да привредна ситуација, инфлација и несташица пара у буџетима грађана у великој мери утиче на обим пословања, тачније промета у фирмама.

- Без купаца услуга или робе, фирме морају да престану са радом јер једноставно, најчешће изнајмљени простори су скупи, поготово на добрим локацијама. А ту је и повећање плата које је наметнула Влада РС додатно допринело да се повећају трошкови рада. Самим тим је најрационалније затворити бизнис - појашњава Павловић.

Драган Миланиовић, Фото ремакс.ба

ПРЕЖИВЉАВАЊЕ УЗ МАЛЕ ПРОМЕТЕ

ЗОРАН Павловић каже да држава не ради ништа да би појефтинила робу грађанима.

- Фирме не могу преживети са малим прометом, јер их трошкови "поједу" - рекао је Павловић и додао да све чешће напуштање пословних простора води ка смањењу броја фирми, а повећању одласка људи у иностранство.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)