ЗА ЦРНЕ МАРАМЕ СРПСКИХ МАЈКИ НЕМА СУЗА: Пре три деценије у Залазју код Сребренице хорде Насера Орића палиле су, пљачкале и убиле 69 Срба

С. МИШЉЕНОВИЋ

12. 07. 2022. у 20:04

СЛУЖЕЊЕМ парастоса и полагањем венаца код споменика и костурнице у Залазју, код Сребренице, у оквиру традиционалне Меморијалне манифестације "Петровдански дани", данас је обележено 30 година од страдања 69 српских цивила и заробљеника у подрињским селима Залазје, Сасе, Биљача, Загони и Брод.

ЗА ЦРНЕ МАРАМЕ СРПСКИХ МАЈКИ НЕМА СУЗА: Пре три деценије у Залазју код Сребренице хорде Насера Орића палиле су, пљачкале и убиле 69 Срба

Фото: М. Којић

Њих су на велики православни празник Петровдан 1992. године убиле муслиманске снаге на челу са Насером Орићем. Комеморативном скупу, као изасланик председника Србије, присуствовао је Александар Вулин, министар унутрашњих послова. Он је положио венце на спомен-обележја Србима убијеним 12. јула 1992. године, као и српским жртвама које су током Другог светског рата, 1943, убиле усташе. Вулин је казао и да Срби морају да говоре и да се сећају својих жртава јер нико други неће.

- Кажу да срећа разједињује, а бол изједначава. Кад су Срби у питању, није тако. Српски бол не занима никога, за српским жртвама се нико не окреће, за црним марамама српских мајки баш нико неће да пусти сузу. Ја поштујем тугу и бол белих марама мајки Сребренице, али не разумем зашто нико не може да пусти ни једну једину сузу ни покаже разумевање и подели бол са црним марамама српских мајки - казао је министар Вулин.

Он је истакао да је у Залазју у име председника Србије и председника свих Срба Александра Вучића да подели тугу и бол са породицама трагично страдалих Срба, а да на одавању почасти страдалим Србима у сребреничком крају нема представника међународне заједнице, других држава, никог осим Срба, јер српске ране боле само Србе.

ОСТАЦИ ЖРТАВА СЛУЧАЈНО ПРОНАЂЕНИ

ПОСМРТНИ остаци десет несталих Срба случајно су пронађени и ексхумирани 10. јуна 2011. године из масовне гробнице на Залазју, приликом тражења настрадалих Бошњака. Десет несталих Срба још нису пронађени и њима се губи сваки траг у логору у бившој сребреничкој полицијској станици.

- Колико Срба је потребно да буде убијено, а да се на њиховом гробу појави неко ко није Србин? Колико српске деце је потребно да не одрасте, а да се на њиховом гробу појави неко ко није Србин? Колико ископаних очију судије Илића је потребно да се осуди један Насер Орић? На ова питања нам нико није дао одговор и зато ми Срби морамо да будемо овде, да говоримо, да се сећамо јер нико други неће. Иза мене су два споменика у два рата. Да не би било трећег споменика, не смемо да заборавимо - поручио је Вулин.

Породице наших страдалих сународника поручиле су да недолазак представника међународне заједнице на обележавање три деценије од страдања Срба у Подрињу недвосмислено показује да имају селективан приступ правди.

Бранимир Којић, председник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Сребреница, казао је да срамотан однос дела међународне заједнице у односу према српским жртвама Подриња, којих је укупно 3.276, траје већ три деценије.

- Ни данас нико од представника међународне заједнице није дошао да ода почаст српским жртвама. Три деценије су прошле од овог и других злочина над Србима у Подрињу. Многобројни сведоци, али и егзекутори су поумирали, а ове друге суд додатно кроз одуговлачење са својим нерадом и на тај начин покушава да амнестира - рекао је Којић.

Он је додао и да политичко Сарајево и део међународне заједнице свесно крију истину о страдању Срба у Подрињу. А, истина је да су у рату гинули и Срби, и истина је да је у Подрињу почињен геноцид над Србима.

НИКО ОДГОВОРАН

ПОВОДОМ 30 година од муслиманских злочина у подрињским селима, Милорад Додик, српски члан Председништва БиХ, на свом твитер-налогу је написао:

- Данас се навршило 30 година како су муслиманске снаге побиле 69 српских цивила и војника у сребреничким и братуначким селима. Ни за овај злочин нико није одговарао. Истом реченицом, на нашу жалост и срамоту cвих, завршавамо свако сећање на српске жртве!

- Злочини у Подрињу имају име и презима, а то је Насер Орић. Али ни суд ни тужилаштво у Босни и Херцеговини не желе да процесуирају тог зликовца и злочинца - поручује Којић.

На Петровдан, пре равно три деценије, муслиманске снаге под командом злогласног Насера Орића, упале су у више српских села на територији општина Сребреница и Братунац, убијајући, пљачкајући и палећи све што су стигле.

Тог 12. јула 1992. године, убијено је 69 Срба, а рањено много више српских бораца и цивила. Нестало је и заробљено њих 22.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (5)

КАКВА ЧИСТКА... Новак Ђоковић се одлучио на драстичан потез!