ЗЛАТОВЕЗ ЗА БУДУЋЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ: У Музеју Херцеговине у Требињу одржана изложба и радионица старог заната
У МУЗЕЈУ Херцеговине одржана је радионица под називом "Кроз танке нити причам ти...", као наставак приказане изложбе "Вез и златовез" из Етнолошке збирке Музеја Херцеговине у Требињу.
Божана Ђузаловић, кустос / Фото Д. Цураћ
Радионица веза намењена је деци и одраслима, а циљ јој је да се будућим генерацијама представи овај занат, који уједно чува херцеговачку традицију.
- Овај вез доминатан је део наше традиционалног костима, али не само костима него тог периода. То је један карактеристични херцеговачки вез који се одликује пре свега колоритом, као и орнаментиком. Скоро свака жена која је тада везла чинила је то у кућној радиности, и то крајем 19. и почетком 20. века - рекла је Божана Ђузаловић, кустос етнолог Музеја Херцеговине.
Радионицу је водило Удружења "Васила" из Требиња, које се већ 18 година бави старим занатима ткањем, шивењем, плетењем, везењем, као и израдама народних ношњи. Удружење чине углавном старије особе, а радионицу виде и као место где ће се укључити млађе генерације.
- Нажалост, муку мучимо у удружењу да га подмладимо. Покушавали смо са обукама младих, али нажалост није заживело. Ова нас је изложба инспирисала да покушамо са сличним пројектима и да научимо младе старим занатима - истакла је Сена Ђурица, председник Удружења жена "Васила".
А када је реч о везу, Ђурица каже да то није тешко.
- Вез није тешко направити ако имате вољу. Од самог почетка рада нашег удружења доста жена је долазило да им урадимо вез "ошвице", а ми нисмо знале како то изгледа. То је стари наш вез, који су жене везле на свечаним кошуљама и у њима су се сахрањивале. Ми сада желимо да оживимо ту нашу "ошвицу" - додала је Ђурица.
Интересовање да науче вез и златовез показале су разне генерације, како ученици тако и пензионери.
- Дошла сам да научим да везем јер тако чувамо нашу традицију, али тако ћу моћи и да украсим неки део одеће - рекла је Ивана Савановић из Требиња.
Драгана Богдан одлучила ја де пензионерске дане проводи у Требињу, а иначе је из Београда.
- Мене је моја бака из Војводине учила да штрикам. Мислим да данашња деца превише времена проводе са мобилним телефонима - нагласила је Богданова.
РАДИОНИЦЕ ЗА НАЈМЛАЂЕ
У МУЗЕЈУ Херцеговине истакли су да и ове године планирају разне друге радионице, поготово за најмлађе узрасте.
- Ова радионица најављује пројекат који ће Музеј Херцеговине реализовати у току ове године, а то су радионице за децу и одрасле, где ће да уче вез, златовез, плетење, ткање и хеклање - рекла је Божана Ђузаловић.
Препоручујемо
УЧИО ДА ВЕЗЕ: Драшко Станивуковић се окушао у изради традиционалних рукотворина
26. 08. 2021. у 14:44
ЧУВАЈУ НАСЛЕЂЕ: У Неготину отворен Сајам сувенира и старих заната (ГАЛЕРИЈА)
05. 08. 2021. у 18:14
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
"СТИГЛИ СРПСКИ ХУЛИГАНИ!" Аустријска полиција плаши грађане по улицама Граца због навијача Звезде
Штурм Грац и Црвена звезда играју утакмицу у Лиги Европе, а пред тај меч аустријска полиција је урадила нешто несвакидашње.
11. 12. 2025. у 16:15
Коментари (0)