ЛАВРОВ СТАО У ОДБРАНУ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ: Додик није претња миру, институција спољног протектората извор проблема

Novosti online

24. 12. 2021. у 13:03

МИНИСТАР спољних послова Русије Сергеј Лавров изјавио је да се не може сложити са тезом да иницијативе српског члана Председништва Босне и Херцеговине Милорада Додика представљају претњу миру.

ЛАВРОВ СТАО У ОДБРАНУ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ: Додик није претња миру, институција спољног протектората извор проблема

Фото: ЕПА/Илустрација

- Не делим овакве изјаве, сматрам их неоснованим - рекао је Лавров, одговарајући на питање да ли је тачно да Русија фаворизује односе са само једним делом БиХ, односно Републиком Српском, и да је то подршка снагама које стреме сецесионизму.

Лавров је оценио да је и бивши високи представник у БиХ Валентин Инцко својим потпуно неодговорним понашањем у вези са изменама Кривичног закона знатно покварио унутрашњу политичку климу.

Руски министар сматра да је апсолутно неозбиљно допустити такву, како је рекао, "провокацију буквално уочи оставке, залупити врата и оставити свима да сређују последице хаоса који је уследио".

Према речима Лаврова, то је још једном показало да је институција спољног протектората у облику високог представника не само превазиђена, већ се претворила у извор проблема.

- Давно је сазрела потреба да се она ликвидира и да се суверена Босна и Херцеговина ослободи од претераног старатељства које је понижавајуће за њене народе - рекао је Лавров.

Лавров је истакао да Русија, као једна од држава које су гаранат Дејтонског мировног споразума, изузетно одговорно приступа својим обавезама и помно прати развој ситуације у Босни и Херцеговини.

- Забринути смо због невиђеног пада нивоа међуетничког дијалога и поверења у земљи током целог постконфликтног периода. Према нашем мишљењу, то је везано за интензивирање споља подржаних покушаја ревизије дејтонске етно-административне архитектуре у корист унитаризације и централизације Босне и Херцеговине на штету уставних овлаштења конститутивних народа и ентитета - рекао је Лавров.

Истакао је да је таква политика изузетно опасна по стање у земљи, региону и Европи у целини и да Русија на то упозорава и партнере унутар Босне и Херцеговине и спољне играче.

(Ослобођење)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)

НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)

УКРАЈИНА је у суботу увече погодила једно од стратешки најзначајнијих одбрамбених постројења Русије, напавши Воткински машински завод у удаљеном региону, скоро 1.300 километара од украјинске границе - што представља најдубљи удар икада изведен украјинским оружјем домаће производње.

25. 02. 2026. у 12:25

НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА: Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.

24. 02. 2026. у 09:43

Коментари (1)

А КУД ЋУ САД ЈА – цртица поводом представе Башта сљезове боје