ПРОЦЕДУРЕ ПРЕПРЕКА ЖИВОТУ: Набавка медицинског кисеоника у Српској још није добила задовољавајући епилог

О. МАТАВУЉ

06. 10. 2021. у 08:12

АЛЕКСАНДАР Золак, директор Агенције за лекове и медицинска средства БиХ, каже да је проблем набавке медицинског кисеоника за здравствене установе у Српској потенцијално решен.

ПРОЦЕДУРЕ ПРЕПРЕКА ЖИВОТУ: Набавка медицинског кисеоника у Српској још није добила задовољавајући епилог

Фото УКЦ РС

- Представник компаније "Месер" ме је обавестио да су у могућности да организују доставу пет цистерни (цистерне од 23 тоне) медицинског кисеоника седмично, плус камион кисеоника у боцама. Првих 150 боца било би дато на реверс, јер их у РС нема довољно - саопштио је Золак.

Према његовим речима, наведене количине би се увозиле из Хрватске и испоручивале у Бањалуку.

- Имајући у виду да је Министарство здравља РС израчунало да су седмичне потребе здравствених установа у Српској око 120 тона, може се извући закључак да су потребне количине медицинског кисеоника обезбеђене и доступне - рекао је Золак, наводећи да је молио "Месер" да информацију проследе ресорном министру Алену Шеранићу.

РЕШЕЊЕ Александар Золак, Фото Агенција за лекове БиХ

Вишковић каже да је од председавајућег СМ БиХ Зорана Тегелтије тражио да организује састанак са Золаком, како би пронашли решење.

- Да ли у овој земљи ико нормалан? Зар административне баријере да буду важније од живота - питао се Вишковић.

Премијер РС каже да је са министром здравља Србије Златибором Лончарем разговарао о могућностима испоруке медицинског кисеоника у РС. Али, проблем је што је Србија забранила извоз кисеоника, али му је обећано да ће покушати да то питање реше.

- У правилнику БиХ пише да ако се деси да нема довољно медицинског кисеоника да се може користити и тзв. индустријски одређене чистоће - рекао је Вишковић.

Нагласио је да нема само Српска проблем са кисеоником, већ и болнице у Санском Мосту, Брчком и друге у ФБиХ.

- Мени се спочитава да нисам овлашћен и да нисам имао право да анализирам кисеоник који се до сада користио. Извините, али ја сам то морао урадити због грађана РС - рекао је премијер.

ИСПОРУКЕ Радован Вишковић, Фото СРНА

Напоменуо је да је од људи из АЛМ добио информације да ће у самом правилнику дати прелазни рок од 90 дана како би се отклониле административне баријере и кисеоник увозио по закону. Нагласио је и да се интервентни увоз не може радити, јер све болнице имају важеће уговоре са добављачима.

- Морали би раскинуте уговоре, а то отвара могућност подношења тужби. Друго питање је инфраструктура унутар болница, која припада добављачу. Онда један може да не дозволи да конкурент користи његове танкове. Треће питање је недостатак медицинских боца на тржишту - каже Вишковић.

Он каже да би због свега тога желео лично да разговара са Золаком, како би нашли одговарајуће решење.

ГРАЂАНИ НЕЋЕ БИТИ УГРОЖЕНИ

МИНИСТАР здравља РС Ален Шеранић изјавио је да грађани неће бити угрожени када је у питању медицински кисеоник и да ће бити учињено све да се обезбеди континуирана набавка.

- Обавештени смо од "Месера" о могућностима да Српској дозначе 60 тона, а добили смо обавештење и за веће количине у цистернама и боцама - рекао је Шеранић.

Запратите Нпортал на Фејсбук страници

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

А СРБИЈА?! Питали Русе За кога ћете да навијате на ЕУРО 2024? - овако су одговорили