ПОМЕН ЗА 4000 СРБА УБИЈЕНИХ У ПРЕБИЛОВЦИМА: Сећање на велико страдање српског народа Херцеговине од стране усташа

С.М.

06. 08. 2021. у 11:24

У ХРАМУ Христовог Васкрсења у Пребиловцима почела је ​Света архијерејска литургија и помен за 4.000 Срба из овог страдалничког места и доње Херцеговине које су убиле усташе. Литургију и помен служе Његово преосвештенство епископ захумско-херцеговачки и приморске Димитрије и Његово преосвештенство епископ дизелдорфски и њемачки Григорије.

ПОМЕН ЗА 4000 СРБА УБИЈЕНИХ У ПРЕБИЛОВЦИМА: Сећање на велико страдање српског народа Херцеговине од стране усташа

Фото: СРНА

Литургији присуствују директор Републичког секретаријата за вјере Драган Давидовић, посланици у Представничком дому парламента БиХ Сњежана Новаковић Бурсаћ и Љубица Миљановић, конзул Србије у Мостару Марија Бакоч, заменик председника Градског вијећа Мостара Велибор Миливијевић, као и начелник општине Гацко Огњен Милинковић.

Молитвено сећање одржава се на празник Светих пребиловачких и доњохерцеговачких мученика, у оквиру централног дана обиљежавања 80 година од њиховог страдања.

Пребиловци код Чапљине симбол су страдања српског народа на овим просторима. У овом селу су 1941. година страдале цијеле породице. Усташе су убиле и бациле у јаму у Шурманцима више од 850 Пребиловчана, највише жена и деце. Овај злочин је у бившој Југославији прикриван, а 1961. године јаме у које су бацани Срби су забетониране.

Откопавање 13 јама почело је 1990. године, а кости више од 4.000 Срба 4. августа 1991. године су сахрањене поред храма у Пребиловцима. Припадници хрватских паравојних формација су у јуну 1992. године минирали крипту са костима убијених Срба.

По повратку Срба у Пребиловце после 2000. године, остаци костију Пребиловачких новомученика су сакупљени и сахрањени у обновљеној крипти Храма Васкрсења Христовог. Обележавање празника Светих пребиловачких мученика почело је у среду, 4. августа, предавањем ректора Цетињске богословије Гојка Перовића у амфитеатру Храма Васкрсења Христовог у Пребиловцима код Чапљине.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)

У ТУМОРСКОМ ткиву генерала Небојше Павковића, које је 15. септембра послато на анализе у специјализовану лабораторију у Италији, пронађени су уранијум и тешки метали у екстремно високим концентрацијама!

29. 11. 2025. у 08:00

ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак

ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак

ДАНАС је на Златиборском гробљу сахрањена Ана Радовић из Чајетине, која је погинула у тешкој сабраћајној несрећи на магистралном путу код Чачка.

28. 11. 2025. у 14:45

Коментари (0)

ПАРТИЗАН НАШАО ТРЕНЕРА? Пабло Ласо стиже у Хумску...