ПРАВИ ВИОЛИНЕ И У 9. ДЕЦЕНИЈИ: Старина са Мајевице, Жарко Петровић (82), још се не растаје од инструмената

Б. МИЛОШЕВИЋ

26. 07. 2021. у 12:32

НИЈЕ Страдивари, али је зато једини мајстор за израду виолина у региону.

ПРАВИ ВИОЛИНЕ И У 9. ДЕЦЕНИЈИ: Старина са Мајевице, Жарко Петровић (82), још се не растаје од инструмената

Фото Б. Милошевић

Жарко Петровић (82), старина из Доње Трнове на Мајевици, који је мајсторство и љубав према коларско-столарском занату, наследио од деда Павла и оца Раде, иако у позним годинама, још увек се не растаје од виолине.

- Ово је заморна работа, јако прецизан и опипљив посао, који се не може дуго радити, по пар сати дневно - прича Жарко, који ових дана приводи крају завршне радове на пет виолина.

Деда Павле и отац Радо су били колари, бавили се столарским занатом, па је уз њих, и њему мирис дрвета ушао под кожу.

- Релативно касно сам почео израду намештаја, кревета, столица... Живот ме везао за београдски "Комграп", где сам зарадио и пензију, а прву виолину сам урадио тек 1979.  Био је то посао из душе, нисам размишљао да то комерцијализујем, виолине сам радио и поклањао, а једну сам урадио за своју унуку - прича мајстор Жарко.

МАЈСТОРСТВО Руке су најбољи алат, Фото Б. Милошевић

Иако најквалитетнији материјали за гудачке инструменте, јавор ребраш и смрча, расту у Босни и Херцеговини, у ово време се тешко долази до њих.

- Јавор је најакустичнији, и даје леп, топао звук, мелодичан. А од смрче је доња плоча - подсећа Жарко.

Виолина се састоји од 54 дела, а за израду концертних виолина, потребно је и до 200 разноразних алатки.

- Самоук сам, и радим са неким примитивним алатима ручне израде, рачунам, мој најбољи алат су моје руке... Мени је најважније да уклопим јавор и смрчу, и да из тог "брака" изађу лепи, весели тонови. Засвирам, тек да испробам завршену виолину, и понекад, мада све ређе, када се нађем у друштву добрих пријатеља - каже Жарко, који своје пензионерске дане проводи са супругом на породичном имању у живописној Доњој Трнови.

ТРАЖЕНО ДРВО СА ЈАХОРИНЕ

НЕМАЧКИ трговци сировинама за израду гудачких инструмената, квалитетно дрво из БиХ користе још од 15. века. Планина Јахорина (Јаворина) је име добила управо по богатим јаворовим шумама. Страдивари је за своје најквалитетније виолине користио јавор управо из ових крајева.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије