ЈОШ КОНКРЕТНИЈА ПОМОЋ ЗАЈЕДНИЦИ: Република Српска би требало да по први пут добије закон о друштвеном предузетништву

М. С.

21. 06. 2021. у 07:13

ДРУШТВЕНО предузеће је до сада било само декларативни појам у Републици Српској, али усвајањем Закона о друштвеном предузетништву РС, који ове седмице долази у Народну скупштину пред посланике, коначно ће се регулисати ова област.

ЈОШ КОНКРЕТНИЈА ПОМОЋ ЗАЈЕДНИЦИ: Република Српска би требало да по први пут добије закон о друштвеном предузетништву

Фото: Архива

По први пут ће се јасно знати шта раде "друштвена предузећа" и ко може имати овај назив, а да то не буде мртво слово на папиру.

Вјекослав Петричевић, министар привреде и предузетништва РС, каже да је реч о концепту који омогућава улагање профита у запошљавање, социјалне и здравствене услуге, образовање, заштиту животне средине и културне активности у заједници, а - обављајући своју привредну делатност - стварају се могућности за решавање друштвених проблема појединих група грађана, као и спречавање настајања и отклањање последица друштвене искључености и јачања друштвене солидарности.

- Друштвено предузеће своју мисију остварује запошљавањем категорија лица која се теже запошљавају, социјално и економски искључених, чиме се пружа значајна подршка привреди, а смањује терет социјалних давања, те из тог разлога друштвено предузетништво може да буде један од кључних фактора унапређења опште социјалне и економске политике у Српској - објашњава министар Петричевић.

Фото: Влада РС

Вјекослав Петричевић

Каже и да се поменутим законом по први пут регулише ова област, а друштвено предузеће представља правно лице организовано у форми привредног друштва, фондације, удружења грађана, задруге и установе... које обавља привредну делатност ради остваривања друштвених и социјалних интереса уже или шире заједнице.

- Закон представља нови приступ ангажмана у решавању друштвених изазова и проблема, с обзиром на то да се друштвено предузетништво бави препознавањем и решавањем друштвених изазова као што су сиромаштво и незапосленост, уз примену иновативних метода и стратегија базираних на тржишним принципима пословања - истиче министар.

Предаг Боројевић директор "ФГ групе" из Градишк,е каже да поменути закон уређује друштвену мисија предузећа и то на разне начине, али и да од њиховог рада буде шира друштвена корист него што је сад.

- Није битан правни облик, попут израза "друштвено предузеће", већ суштина деловања у заједници - сматра Боројевић. - Рад у заједници може бити директно запошљавањем угрожених група становништва, или улагањем добити у испуњавање неког друштвеног циља. Статус друштвених предузећа могу имати сви: од удружења грађана, ДОО, правних лица све док се могу пронаћи у законској форми. Платформа будућих носилаца назива друштвено предузеће биће законском регулативом широка и корисна за заједницу.

САВЕТ

ЗАКОНОМ о друштвеном предузетништву РС се уређују појам, циљеви и начела, услови и поступак за стицање статуса, вођење регистра друштвених предузећа, те задаци и начин рада Савета за развој друштвеног предузетништва. Законом је предвиђено и успостављање олакшица и фондова, када се за то стекну услови.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

УКРАЈИНА ПОВЛАЧИ РАДИКАЛНИ ПОТЕЗ: Ово многи нису очекивали, чак су и Руси збуњени пред Олимпијске игре Париз 2024