ГОРАК МЕД СЕМБЕРСКИХ ПЧЕЛАРА: Трећу годину заредом, лоше временске прилике допринеле скромним приносима

Б. МИЛОШЕВИЋ

07. 06. 2021. у 06:08

ВРЕМЕНСКЕ (не)прилике, честе мајске кише и ниске температуре у време цветања багрема од кога су пчелари очекивали највише, већ трећу годину заредом, допринеле су да приноси меда буду више него скромни. То је само једна ставка у мору проблема, која загорчава укус меда семберских пчелара.

ГОРАК МЕД СЕМБЕРСКИХ ПЧЕЛАРА: Трећу годину заредом,  лоше временске прилике допринеле скромним приносима

Багрем ове сезоне подбацио / Фото Б. Милошевић

Велики проблем представља и неуређено тржиште лекова за пчеле, као и политика подстицаја пчеларима.

Увоз меда сумњивог порекла и квалитета који је преплавио тржиште, због којег трпе и пчелари и конзументи, такође причињава велике штете правим пчеларима.

Сви ови проблеми, без обзира на традицију, знање и дугогодишње искуство, прате и пчелара Братислава Лукића, доктора ветеринарских наука, који на периферији Бијељине има пчелињак са две стотине кошница.

Лукићи су почетком године у Брчком освојили две златне медаље за ливадски и липов мед, и шампионски пехар за најбољи мед у БиХ на Међународном органолептичком оцењивању меда.

- О пчелињим производима и значају пчела за живот на планети, сувишно је дискутовати. Мед је одавно, и храна и лек, а истраживања су показала, да сваки трећи залогај који конзумирамао у исхрани, зависи од пчеле. Нажалост, то у Семберији није препознато, јер сем седам марака по кошници са републичког нивоа, Аграрни фонд из Бијељине не планира никакав подстицај за пчеларе, док пчелари у Брчком добијају 30 КМ по кошници - каже Лукић.

Око 70 одсто усева и биљака цветница у свету, зависи од опрашивања, и није далеко од истине тврдња да би, уколико нестане пчеле, за неколико година нестало цело човечанство. На несрећу, управо у то интензивно време опрашивања, неконтролисано креће и човек са хемијским третирањима воћњака,поља са житарицама, третирањем комараца, што све скупа доприноси великом угинућу пчела.

Поред тога, у многа пчелиња друштва, поред варое и ноземозе, уселила се и опака болест "америчка куга" која, такође, уз лечење неадекватним препаратима, утиче на угинуће пчела.

ОД ПЧЕЛАРЕЊА МОЖЕ ДА СЕ ЖИВИ

АКО би се овој области, само мало више посветила пажња,од пчеларења могу солидно да живе породице које су незапослене, појашљава Братислав Лукић, који ових дана са својим пчелама креће у сеобу на багремац, липу, на ливаде поред реке Саве.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЕКСКЛУЗИВНО: Погледајте шта полиција ради у кући Данкине мајке (ВИДЕО)