О ОВОЈ СРПСКОЈ СВАДБИ ДУГО ЋЕ ДА СЕ ПРИЧА: Милан и Душанка венчали се у народној ношњи, на торти шајкача и опанци,коло уместо валцера (ФОТО)
МИЛАН Мимо Врањеш (35) из Банатског Великог Села код Кикинде и Душанка Олушки (32) из Санада код Чоке, заволели су се на заједничком фолклорном концерту пре две и по године.
Фото: Приватна архива
Пре годину и по почели су да живе заједно, лане су стекли свој кров над главом, пре десет месеци добили су ћеркицу. А онда су недавно направили свадбу о којој ће се још дуго причати.
Јер, пред матичара су стали на бини Дома културе у Великом Селу, где су се срели први пут, пред Богом су се заклели у сеоској цркви Светог Василија Острошког, свадбени ручак и славље приредили су у ресторану, такође у селу, а уместо традиционалног првог плеса, у опанцима и народној ношњи, са гостима су повели - коло.
ПОКЛОН У ЂЕРЂЕФУ
Од свих дарова које су добили за венчање, Врањеши издавају онај од Милановог стрица Стојана и стрине Александре из Немачке. У питању је уникатни вез, у округлом раму- ђерђефу, који је – као апсолутни уникат - израђен у Босни, па је „путовао“ најпре за Аустрију, па у Немачку, а тек онда стигао у Банатско Велико Село.
- Испунила нам се жеља да место нашег упознавања буде и место нашег венчања. Народне игре су нам валика љубав, па смо грађански брак скопили на бини Дома културе где мој КУД „Марија Бурсаћ“ вежба и наступа. И било нам је природно да убућемо народну ношњу, јер смо хтели свадбу у етно-стилу, а весеље смо започели играма са Космета, јер њихова динамика покреће и оне најстидљивије - задовољно препричава Милан.
И сала је била посебно декорисана, са много пешкира и белог веза - а истицале су се фигуре младенаца у ношњама. За сценографију су заслужне кума Сунцица и колегиница Јасмина, кореограф у КУД- у Санаду, док су торту „обучену“ у кошуљу и јелек украсили шајкача, тапан и дечји опанак. Овај кумин „слатки дар“ направила је Милица Томић из Великог Села.
Милан у Душанке, иначе, крајем прошле године скућили су се уз помоћ Министарства за бригу о селу. Конкурисали су, добили финансијску подршку и лепо уредилиу своју кућу. Садашња млада мама тада је још била у другом стању, а своју Лану из породилишта су довели право су у свој нови дом.
„ПРОВЕРА“
После почетне заљубљености, за праву љубав били смо спремни тек када сам прошао „проверу“ код њених, током прве посете Санаду – вели младожења, који, док се Душанка још навикава на Банатско Велико Село и махом је, уз ћеркицу, ради у Кикинди до које се, срећом, аутомобилом стиже за само петнаестак минута.
Иако још није прославила први рођендан, кажу, баш се лепо „провела“ на маминој и татиној свадби. Чак је и одспавала уз музику, па се кући вратила у поноћ. Наздравље.
Препоручујемо
ЦЕЛА ЕВРОПА ПРИЧА О ОВОЈ СРПСКОЈ СВАДБИ: Нестварна сцена у Србији (ВИДЕО)
15. 10. 2024. у 12:19
"ДАЈ СВЕ ОД СЕБЕ - ДА НИКАДА НЕ БУДЕ УКАЉАНО!": Шта се Ненад Јездић заклео у цркви?
09. 10. 2024. у 14:36
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
ПЕЈАКОВИЋ: Срби су скупо платили ЛАЖ о Југославији, која траје од '45 и плаћаћемо је још
ГЛУМАЦ Никола Пејаковић одушевљава публику широм региона улогом Момчила у серији "Тврђава", која се бави ратним деведесетим и распадом некадашње државе Југославије.
13. 12. 2025. у 15:33
Коментари (0)