ДАН НЕЗАПАМЋЕНОГ ТЕРОРА НАД СРБИМА: Потресна сведочења о зверствима Албанаца овековечена у филму "Досије Косово - Погром" (ФОТО)

Д. Матовић

14. 03. 2024. у 07:00

ПОТРЕСНИ документарни филм Слађане Зарић "Досије Косово - Погром", са поднасловом "Дан када је етнички очишћено шест градова", доноси причу о дешавањима на Косову и Метохији 17. марта 2004, а биће премијерно приказан на 20. годишњицу погрома, у недељу у 21.00 на РТС.

ДАН НЕЗАПАМЋЕНОГ ТЕРОРА НАД СРБИМА: Потресна сведочења о зверствима Албанаца овековечена у филму Досије Косово - Погром (ФОТО)

Фото: Новости

- Када сам пре годину кренула да истражујем шта се дешавало 17. и 18. марта 2004. схватила сам да је ширина те трагедије, дивљања и незапамћеног терора на Космету много шира и већа од онога што сам до тада знала - казала је Зарићева на јучерашњој конференцији за новинаре. - Одлучила сам да персонализујем ту причу, разговарала сам са људима, породицама настрадалих. Направила сам хронологију шта се на КиМ дешавало из сата у сат. Та хронологија показује да је терор био организован.

Осморо Срба је убијено на кућном прагу, око 4.000 људи трајно расељено, 900 кућа и станова разорено, 35 цркава и манастира СПЦ оштећено и уништено, међу њима и 19 споменика културе првог реда. У дивљању и терору на КиМ укупно је повређено 954 људи, а 170 Срба је имало теже повреде. Повређено је и 65 међународних полицајаца и 61 припадник Кфора. Етнички је потпуно очишћено шест градова и 10 села.

- Данас, 20 година касније, свима је јасно да је повод био изманипулисан. Наиме, 16. марта увече три дечака албанске националности утопила су се у Ибру. Тај догађај је искоришћен за манипулацију јавности. Наводно су Срби, бандити јурили дечаке са псима. Лавина је покренута. Више од 70.000 демонстраната је кренуло да пали српске куће, станове, институције... - подсетила је Зарићева.

У филму говоре и грчки војници који су били у Урошевцу, као и припадници Кфора. На конференцији је приказана изјава норвешког официра, чији се идентитет штити, а који је потврдио да су припадници Кфора у намери да заштите себе и голоруки српски народ пуцали на албанске протестанте. Тог дана убијено је 11 Албанаца. Неколико је настрадало у сукобу са Србима, али су већину убили војници Кфора, Унмика и америчке полиције.

НАЈСТРАШНИЈИ ЗЛОЧИН

НА конференцији је говорио и Драган Смиљанић, станар зграде "Јупрограма" у Приштини кога су албански рушитељи изболи ножем 17. марта, а живот му спасли ирски војници.

- Тог дана догодио се један од најружнијих и најстрашнијих злочина на тлу Европе - казао је Смиљанић. - Злочина за који нико није осуђен, а повратка за Србе на Косово и Метохију нема. Ми који смо преживели злочине 17. марта 2004. смо трајно оштећени, неко физички, а сви психички.

- Били смо у Чаглавици. Према нама је кренуо камион пун Албанаца. Питао сам се шта да радим, помислио сам да није добро да пуцам, али на крају нисам имао избора - испричао је норвешки официр. - Борили смо се прса у прса и на крају сам упуцао двојицу демонстраната. Бацали смо сузавац на њих, све док се нису повукли. Дошли су и Американци, који су кренули да ударају у масу. Није их интересовало ни ко су Срби, ни ко су Албанци. Насиље су тог дана на Косову и Метохији организовано извели Албанци. Морали смо да заштитимо српске цивиле. Био је хаос, куће запаљене, нападачи наоружани, а са свих страна летеле су цигле. Водила се права битка.

У филму говори и Борис Митић, сценариста, редитељ, продуцент и аутор филма "Унмик Титаник" о Србима становницима зграде "Јупрограма" у Приштини који су ту ушли на пар дана и остали пет година. Борис је био сведок дешавања 17. марта:

- Овакви догађаји заслужују непосредну документацију и осврт након неког периода са историјском дистанцом како би се све контекстуализовало. Тек тад је прича отета од заборава. Предлагао сам да се оснује "КиМотека" у којој би били приватни снимци, репортаже, документарни и играни филмови, изјаве учинили доступним, али нико није имао слуха за то. И даље немамо рефлекс да неке важне ствари документујемо. Оно што се догодило 17. марта није само трагедија једног народа, већ и показатељ да су пробијене границе насиља и избегавање одговорности - рекао је Митић.

После премијере на РТС, филм "Досије Косово - Погром" биће постављен на "Јутјуб". Филм је преведен на енглески, а ускоро ће бити и на албански језик.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)