ОД ГОСПОДЕ, ДО БУНТОВНИКА И ХИПСТЕРА: Како су бркови, кроз историју и време, постали инспирација за изложбу (ФОТО)

Јелена Ј. Баљак
Јелена Ј. Баљак

11. 03. 2024. у 08:00

НЕКАДА су бркови били симбол мушкости, полне и социјалне зрелости.

ОД ГОСПОДЕ, ДО БУНТОВНИКА И ХИПСТЕРА: Како су бркови, кроз историју и време, постали инспирација за изложбу (ФОТО)

Фото: Музеј Града Новог Сада

Зато су младићи жељно ишчекивали да им израсту. То је нарочито било изражено у 19. веку. Ни на једној слици из тог доба не може се видети одрастао мушкарац без тог украса на лицу.

 Данас је, међутим, ситуација обрнута. Бркови су одраз бунта и жеље да се буде другачији. На сцену су их вратили хипстери, који их углавном носе са брадом, мада је све више оних који су почели и да их фазонирају.

Култ ношења бркова први су, како се верује, још у 15. веку увели хусари - окрутни плаћени војници угарског краља Матије Корвина. Сматрало се да је баш у тим густим длакама на њиховом лицу - обликованим у тзв. "мађарском стилу" - лежала тајна њиховог успешног ратовања, па су и друге војске широм Европе увеле обавезу ношења бркова.

- У француској војсци то правило је важило за време Наполеона, а у Енглеској од 1860. до 1916. године. Укинуто је током Првог светског рата из практичних разлога, зато што војници од њих нису могли да навуку гас-маске, а и хигијенски услови на ратиштима су били лоши - објашњава етнолог и антрополог Ивана Јовановић Гудурић, која је детаље свог истраживања приказала у путујућој изложби Музеја града Новог Сада "Украс мушког лица - брк".

Неки историчари сматрају да су управо енглески војници заслужни за повратак бркова у европске модне трендове током 19. века. Тада су најпопуларнији били бркови у "волан стилу", који су такав назив добили зато што су имали облик волана на бициклу.

- Овај стил карактеришу крајеви који су изразито увијени нагоре. Да би се то постигло мушкарци су морали да их пуштају до одређене дужине и да користе воскове, како би добили жељени облик. Постојале су читаве колекције помада за негу и фарбање бркова, браде и косе, које су се посебно оглашавале у локалној штампи - додаје ауторка изложбе.

Уз "мали волан", овај стил је до почетка 20. века био општеприхваћен код различитих узраста, професија и класа, за разлику од сличног, али много елегантнијег "империјалистичког стила", који су неговали само припадници краљевских породица и виших класа. Један стил је, међутим, био универзалан за све - први брчићи.

Најпознатији светски мустаћи

У СВЕТУ бркова најпознатији су они које су носили Адолф Хитлер и Салвадор Дали.

Хитлерови брчићи сматрају се најзлокобнијим у историји човечанства. Иако је у младости имао дугачке бркове, на препознатљиву дужину их је скратио током Првог светског рата, како би могао да носи гас-маску. Није желео у потпуности да их се одрекне, јер је њима сакривао своје изразито велике ноздрве.

Далијеви танки, а дугачки бркови били су познати под називом "10 и 10", јер су асоцирали на казаљке на сату које показују управо то време. Интересантно је то да су остали у том положају и 27 година након његове смрти, што је установљено 2017, приликом ексхумације његовог балсамованог тела.

И Стаљин је остао препознатљив по својим густим брковима у тзв. "морж стилу", који наликују брковима ове животиње, а карактеришу их густе длаке које падају преко уста.

- Бркови се појављују у периоду одрастања мушкарца, када он постаје и полно и социјално зрео. Они су означавали да је младић сада спреман да уђе у свет одраслих, да се ожени, заснује своју породицу, постане мајстор свог заната - истиче саговорница "Новости".

Томе су момци у оно време тежили - да се јасно види да су довољно стасали да се буду прихваћени као одрасли - за разлику од данашњих генерација, које се брију чим примете прве длачице.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!