ДВОЈИЦА СТЕВАНА ЗАДУЖИЛА НИШ: Фотографија у Првој нишкој гимназији сведочи о заједничком раду духовних горостаса у центру југа Србије

Ј. ЋОСИН

26. 02. 2024. у 15:20

У ЧУВЕНОЈ Првој нишкој гимназији "Стеван Сремац" заједно су радили прослављени књижевник по којем школа данас носи име, и прота Стеван М. Димитријевић, духовни горостаси. О времену када су двојица имењака уздизала и Ниш и Србију и данас сведочи фотографија у холу овог здања.

ДВОЈИЦА СТЕВАНА ЗАДУЖИЛА НИШ: Фотографија у Првој нишкој гимназији сведочи о заједничком раду духовних горостаса у центру југа Србије

Фото: Гимназија "Стеван Сремац"

Сремац и прота Димитријевић друговали су и радили заједно: Сремац је био професор, а прота Стева хонорарни вероучитељ.

Фото: Ј. Ћосин

Слика у холу Гимназије

Познати писац, који је у граду на Нишави живео од 1879. до 1892, оставио је велики траг у његовој култури. Радио је као професор "за српски језик, литерарне облике и географију, општу и националну историју". Оснивач је позоришне дружине "Синђелић" и градске читаонице у којој је био први деловођа. Истовремено, сарађивао је у листовима "Стара Србија" и "Нишки весник"... Био је васпитач многих генерација и писац који је у српску књижевност увео Ниш и његов специфичан говор.

Фото: Ј. Ћосин

Прота Димитријевић и писац Сремац као професори Прве нишке гимназије

Уз посао у Гимназији прота Стева је био и писар Црквеног суда у Нишу. Обојицу је одликовало жарко српско родољубље. Сремац је био добровољац у ратовима за ослобођење Србије 1876. и 1878. године, а једанаест година млађи прота Стева, био је војни свештеник и добровољац у балканским ратовима, док је за време Првог светског рата тамновао у бугарским логорима.

- Стеван Димитријевић Богословију је завршио у Београду 1887, а Духовну академију у Кијеву 1898. године. Био је професор у Скопљу и Солуну, ректор Призренске богословије, затим редовни професор историје српске цркве на Богословском факултету Универзитета у Београду од 1920. до 1936. године. Био је и први декан Богословског факултета. Прота је, по речима његовог ученика Светог владике Николаја Велимировића, "једна од личности која је обележила прву половину прошлог столећа" - каже историчар Ђорђе Бојанић.

Фото: Википедија

Стеван Сремац

Подсећа и да је проту Димитријевића, због свега што је урадио за српски народ на југу Србије, а посебно на Косову и Метохији, Велимировић назвао "Анђео Божји за јужну Србију".

Прота Стева је у Ниш дошао 1890. из манастира Липовац, недалеко од Алексинца где је радио као учитељ.

- У Нишу је убрзо после доласка рукоположен за ђакона од чувеног митрополита Михаила Јовановића, а 1894. поново је рукоположен али овај пут за свештеника од епископа нишког Инокентија. Убрзо потом одлази на студије у царску Русију у чувену Духовну академију у Кијеву - прича нам Зорица Пелеш, биограф проте Стеве Димитријевића.

Каже и да је обојици Стевана заједничко што су волели Ниш свим срцем, али су га у једном тренутку и напустили. Сремац је из Ниша отишао у Београд где је радио као професор гимназије, али је нажалост брзо након тога преминуо.

Фото: Википедија

Прота Стеван М. Димитријевић

- Њега је 1906. године задесила смрт у Сокобањи, као последица сепсе. Његов ненадани одлазак ожалостио је целокупно српство. Прота Стева, који је тада у Солуну, при Генералном конзулату Краљевине Србије радио као референт манастира Хиландара, дуго је жалио што није могао да дође у Београд на сахрану вољеног колеге Стевана Сремца - открива Пелешева.

Празнину у срцу проте Стеве због прераног одласка његовог имењака и доброг пријатеља, попуниће неку годину касније Сремчев сестрић, чувени архитекта Александар Дероко, који је свог ујака Стевана описао у својој књизи "А ондак је летио јероплан над Београдом".

ПРОФЕСОР ПЕТОРИЦИ ПАТРИЈАРХА

ПЕТОРИЦИ потоњих српских патријарха прота Стева био је професор: Варнави, Гаврилу Дожићу, Герману, Павлу и Иринеју, коме је био председник испитне комисије на матури у Призренској богословији. Био је и професор Јовану Шангајском. Његови студенти били су и неки руски архијереји, већина професора чувеног Руског богословског института у Паризу, бугарски патријарх Кирил... Био је утемељивач Православног богословског факултета Универзитета у Београду и његов први декан и први професор историје српске православне цркве - прича нам историчар Ђорђе Бојанић. 

- Судбина је на невероватан начин спојила проту Стеву и Александра Дерока захваљујући сестрићу проте Стеве, сину његове старије сестре Даринке, који је заједно са Дероком студирао на Техничком факултету у Београду. Пријатељство Александра Дерока, архитекте, и протиног сестрића Владимира Поповића, инжењера грађевине, крунисано је кумством. Дероко је био венчани кум, на радост проте Стеве, његовом сестрићу Владимиру. Ћерка протиног сестрића Владимира, Душица Аранђеловић, професорка енглеског језика, која ускоро пуни 88 година, живи у Нишу и често се присећа очевог вољеног кума Александра Дерока који је граду Нишу, са колегом архитектом Петром Анагностијем, даривао предивно архитектонско дело, Епископски двор - каже Зорица Пелеш. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ИЗГУБИО САМ 400.000 ЕВРА, ДУЖАН САМ ЈОШ 80.000: Сурова исповест Александра бившег коцкара (ВИДЕО)