ОГЊЕНКА СЕ ОДОМАЋИЛА У ЧИТАОНИЦИ: Необична црна мачка већ осам година свакодневно долази у градску библиотеку у Вршцу

Јелена Ј. Баљак
Јелена Ј. Баљак

05. 02. 2024. у 12:00

ЗА њу кажу да је мачка из високог друштва. Црна, префињена и помало дрска. Не дружи се са другим мачкама, не шета по туђим двориштима, већ све своје време проводи у - библиотеци.

ОГЊЕНКА СЕ ОДОМАЋИЛА У ЧИТАОНИЦИ: Необична црна мачка већ осам година свакодневно долази у градску библиотеку у Вршцу

Фото: Приватна архива

Она је Огњенка. По рођењу Београђанка из круга "двојке", а по месту становања Вршчанка. Сасвим случајно је врео престонички асфалт заменила питомим вршачким улицама. Садашњи власници су је пре осам година пронашли како лута Врачаром, у близини Храма Светог Саве, и усвојили је. Од тада, помало симболично, живи на Светосавском тргу у Вршцу, свега две куће од Градске библиотеке, у чије се просторије неприметно ушуњала и постала њен редовни члан.

- Одувек је у нашем дворишту било мачака, али ниједна, осим Огњенке, није улазила унутра - истиче директорка вршачке библиотеке Весна Златичанин. - Врло брзо се одомаћила. Сада се зна, сваког јутра, када долазимо на посао, она већ чека код врата да је пустимо унутра. Кући одлази када библиотеку затварамо.

У међувремену, ова надасве необична мачка највише воли да лешкари поред пећи на дечјем одељењу, а када се ужели друштва, оде до читаонице. Помало је ћудљива, па не дозвољава сваком да је мази. Као права шефица, редовно обилази све просторије и у приземљу и на спрату. Библиотекари у шали знају да кажу да је била присутна на више књижевних вечери од већине Вршчана.

- Очигледно је да је у тој тишини, међу књигама, пронашла свој мир - додаје директорка. - Навикли смо се на њу, а и наши корисници. Постала је заштитни знак библиотеке, с обзиром на то да је свакодневно ту већ осам година.

Укључила аларм

ДЕСИЛО се једном да је Огњенка заборавила на време да оде кући, па је остала закључана у библиотеци током викенда. Њено шетање по просторијама тада је активирало аларм, а самим тим на ноге подигло и полицију и запослене. Од тада су почели да воде рачуна и да претражују све просторије пре него што затворе зграду.

Запослени са њом деле ужину, редовно јој доносе мачју храну, брину о њој као о равноправном члану. Библиотекарка Јасна Крсмановић чак јој је посветила и песму.

- И тако она у две смене чува књиге и са нама у библиотеци воли да се дружи и своју љубав свима пружи. Просто је необично када је нема, јер она је постала део свих нас - један је од Јасниних стихова.

Упркос толикој љубави, Огњенка их је уочи новогодишњих празника накратко била напустила. Претпостављају - због љубоморе према другим мачкама, које су се појавиле у библиотечком дворишту. Иако се иза ограде налазе и једна кафана и музичка школа, она је од та два поново изабрала установу културе, у коју је до пре неколико дана свакодневно одлазила. Вратила се, ипак, међу своје књиге, јер пећка на дечјем одељењу очигледно најбоље греје.

Ермитаж и мишеви

ПОЗНАТО је да највећи музеј на свету, руски Ермитаж, има око 30 мачака, чији је задатак да лове мишеве и тако чувају огромно музејско благо. Огњенка, међутим, нема такву функцију у вршачкој библиотеци. Кажу, није такав тип мачке. Никада им се није похвалила својим пленом, а уосталом, у тој се установи редовно ради дератизација, па мишева и нема.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)