КОПАЛИ СУ ЗЕМЉУ ЗА ВИНОГРАД, А ПРОНАШЛИ КОСТИ ПОБИЈЕНИХ СРБА: Код овог манастира је било 18 ровова са остацима настрадалих верника

С.БАБОВИЋ

22. 08. 2023. у 11:46

ПРЕЛЕПИ манастир Руденице код Александровца изграђен је почетком 15. века, али о страшној судбини верника, који су страдали у време турског ропства, сазнало се тек 1959. године, и то случајно.

КОПАЛИ СУ ЗЕМЉУ ЗА ВИНОГРАД, А ПРОНАШЛИ КОСТИ ПОБИЈЕНИХ СРБА: Код овог манастира је било 18 ровова са остацима настрадалих верника

Foto:opstina Aleksandrovac

Радници су копали земљиште за манастирски виноград.

- У порти, источно од олтара данас лежи велика камена плоча, чији текст обавештава да су овде сахрањене кости бројних жртава турског зулума, почињеног за време неке манастирске свечаности - напомиње Адам Стошић, хроничар Крушевца и околине.

Више детаља о страшном догађају дао је чувени епископ жички Николај Велимировић, чијом заслугом је манастир обновљен 1936. године. Штампа је извештавала о литургији поводом освећења храма, спомињући да је посебно истакао догађај из прошлости, када су верници "протерани од Копаоника".

- Турци су посекли сав тај народ и жене и нејаку децу, па су потом запалили цркву. Ретко је наћи гробље тако велико као гробље код овог манастира - навео је у беседи епископ Николај.

Место страдања верника није и једини разлог због чега треба посетити овај изузетан манастир, који је према ктиторским записима подигао властелин деспота Стефана, Вукашин, са супругом Вукосавом. Њихове фреске су на јужном зиду цркве поред фресака деспота Стефана и брата Вука, на западном зиду.

Грађевина припада Моравској школи, има сажети триконхос са једном куполом и каменом пластиком на прозорима и порталу. Иако је манастир дуго био у рушевинама, очувано је доста фресака. Име зографа Теодора забележено је на зиду олтара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

ФОТОГРАФИЈЕ које приказују ловачки авион МиГ-29 Ратног ваздухопловства Србије са две балистичке ракете CM-400AKG кинеске производње указују на то да је Србија постала други страни корисник овог типа ракета, што значајно мења раније веома ограничене ударне могућности ових авиона, пише амерички специјализовани магазин "Милитари воч" у тексту под називом "Прве хиперсоничне балистичке ракете у Европи: Српски ловци МиГ-29 интегрисали кинеско наоружање за револуционарно повећање ватрене моћи".

11. 03. 2026. у 16:26

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

СЕДНИЦА Скупштине Црне Горе прекинута је данас након што је председавајући у том моменту потпредседник парламнета Борис Пејовић (ПЕС) одузео реч посланици опозиционе Демократске партије социјалиста Александри Вуковић Куч.

11. 03. 2026. у 17:06

У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА Милановић љут на Израелца: Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!

"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"

ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.

11. 03. 2026. у 13:59

Коментари (0)

Циклус и губитак гвожђа: Скривени разлог за умор код многих жена