ЈЕДАН СУСРЕТ, А ЈОШ МНОГО НЕДОУМИЦА: Пре 834 године, велики жупан Стефан Немања у Нишу угостио цара Фридриха Барбаросу

Ј. ЋОСИН

28. 07. 2023. у 07:31

МЕЂУДРЖАВНИ уговор, први између Србије и Немачке потписали су пре равно 834 године, у Нишу, велики жупан Стефан Немања и немачки цар Фридрих Први Барбароса, највероватније у Латинској цркви, изнад села Матејевца. Договор је, каже историја, парафиран 27. јула 1189, а немачки цар је у Србији боравио неколико дана пре и после тог датума.

ЈЕДАН СУСРЕТ, А ЈОШ МНОГО НЕДОУМИЦА: Пре 834 године, велики жупан Стефан Немања у Нишу угостио цара Фридриха Барбаросу

Фото Литографија Коста Мандровић

Стефан Немања је претходно писмено известио немачког цара да му припрема свечани дочек у најпознатијем од својих градова, Нишу, који намерава да учини престоницом државе.

- Припремам свечани дочек у најпознатијем од својих градова који намеравам да учиним престоницом своје државе - писало је у писму великог жупана Барбароси. То је био одговор на његов захтев да са војском у Трећем крсташком рату прође преко територије Србије. О сусрету два у то време велика владара, у историјским расправама постоје различита мишљења, али сви се слажу да је био планиран са обе стране.

На вест о паду Јерусалима у руке муслимана, 1187, у западној Европи је објављен Трећи крсташки рат против неверника на Блиском истоку. Позиву су се одазвали и француски и енглески краљ Филип Други и Ричард Лавље Срце.

- Када је Саладин 1187. преузео Јерусалим, у Енглеској и Француској почињу припреме за Трећи крсташки рат. Придружио се и Барбароса, у намери да копном стигне до Мале Азије. Будући да је Барбароса као млади баварски војвода већ учествовао у крсташком рату, а пут који од Ниша иде према Цариграду био му је добро познат, он је вероватно намерно војску повео тим правцем - објашњава за "Новости" историчар Небојша Озимић.

Писмо српског владара стигло је 1188. у Нирнберг, у коме српски жупан обећава најсрдачнији пријем у Нишу. Састанак се, највероватније, одржао у порти Цркве Светог Пантелејмона.

- Стефан Немања је пред Барбаросу изашао са братом Страцимиром и великом пратњом. Немачком цару су уручени вредни поклони, а 27. јула почели су преговори. Немања је обавестио Барбаросу о својим победама и успесима, посебно нагласивши да је са браћом освојио Ниш и околину, као и подручја око Сердике (Софије). Немачки цар није био спреман за рат на Балкану, па је прихватио само део српских предлога који су се односили на међусобно успостављање рођачких веза. Уговорили су женидбу Тољена, сина Немањиног брата Мирослава, ћерком истарског грофа Берхолда. Анзберт, немачки хроничар, бележи да су приређиване велике гозбе, а цар је добио богате дарове: вино, јечам, волове, овце, преко тога још шест морских крава, јелене и припитомљеног вепра. Немања и његова браћа су понудили и да буду вазали Барбароси у борби против Грка - каже Озимић.

Споменик подигнут 1989.

НИШЛИЈЕ и Србија су у част 800 година од тог сусрета у центру Ниша, 1989. године, подигли и споменик. На њему је на српском и немачком исписано: "Први српско-немачки међународни споразум склопили су у Нишу, 27. јула 1189. године, велики жупан Стефан Немања и цар Фридрих Барбароса".

После неколико дана, немачка експедиција је наставила пут ка данашњој Софији. Договор какав су тражили Срби није постигнут у потпуности.

- Стога Немања креће на византијске градове Скопље и Призрен, где га затиче вест о смрти Фридриха Барбаросе после чега се Византија враћа на просторе данашње Србије, нарочито после битке на Морави, а сам Стефан Немања почиње да размишља о повлачењу са трона - додаје Озимић.

Осим да су се сигурно састали, после више од осам векова много шта остало је нејасно око сусрета ова два владара. И данас се чује да је, на крају споразума, немачки цар ставио крст док се Немања потписао. А, да ли су се сладили пилетином са медом, вином или медовачом, да ли је Барбароса јео прстима, а српски жупан виљушком и то златном, као и да су разговарали истим језиком, па је Барбароса без проблема разумео великог жупана, предмет је полемика међу историчарима које још трају.

БОНУС ВИДЕО - ОТКРИВЕН РИМСКИ ТИТАНИК У ВИМИНАЦИЈУМУ: Археолози кажу да је пловило било дуже од 20 метара

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ТИТО ТРАЖИО БАТИ ДА МУ ИСПРИЧА ВИЦ О ЊЕМУ: Овај одговор је добио од глумца (ВИДЕО)