НАЈМЛАЂИ АУТОР НА НОВОСАДСКОМ САЈМУ КЊИГА Никола написао роман у 15. години

Љ. ПРЕРАДОВИЋ

18. 03. 2023. у 12:04

ДОК многи његови вршњаци избегавају читање, а са садржајем књига из обавезне школске лектире упознају се ишчитавајући скраћене верзије на интернету, петнаестогодишњи Никола Брашњовић из Новог Сада осмелио са да објави свој први роман и то детективски.

НАЈМЛАЂИ АУТОР НА НОВОСАДСКОМ САЈМУ КЊИГА Никола написао роман у 15. години

Љ. Прерадовић

Дело овог ученика осмолетке "Коста Трифковић", читаоци су имали прилику да виде на недавно завршеном Сајму књига у Српској Атини, где је био најмлађи аутор.

Са великим узбуђењем што је његов роман првенац "Сведоци не воле да сведоче", изазвао велико интересовање, млади аутор искрено казује да није очекивао да ће, с обзиром на своје младе године, заинтригирати читалачку публику.

- Писао сам га кришом, најчешће ноћу, а за стварање будућег романа знала је само моја мама Светлана. Њене сугестије и критике су ми много помогле - открива Никола.

УЧЕЊЕ ЈЕЗИКА

ОНЕ који познају Николу, није изненадило што је радњу романа сместио у Беч и Фиренцу, јер је велики заљубљеник у немачки и италијански језик, које учи одмалена. Овај талентовани тинејџер, бавио се извесне време и теквондом, али је од спорта морао да одустане због повреде руке.

- Нађем времена и за дружење са вршњацима, а и за породицу чија ми подршка значи. Успевам да организујем све обавезе - каже наш млади саговорник. 

Идеја да напише детективски роман, овом заљубљенику у књиге од малих ногу "пала" је пре две године на зимском распусту. А за детективски жанр се, вели, одлучио због чувене Агате Кристи, чије је књиге "гутао", и њеног славног јунака инспектора Херкула Поароа.

- Хладно новембарско јутро је било, пробудио сам се и одлучио да напишем роман. Том реченицом започео сам роман. Остале су почеле да се нижу и наилазе наредних годину дана. Највише сам писао ноћу, док укућани спавају. То је комплексан процес - искрен је Никола, иначе одличан ђак са свим петицама.

Радњу романа "Сведоци не воле да сведоче", укратко нам препричава његов аутор, прати двојицу детектива, Била Тојера и његовог помоћник Франца Штила, а радња је смештена у Беч и Фиренцу.

- Дуго нису у том послу, а онда, једнога дана, појављује се пријатељ једног од њих двојице у нуди им посао у Италији, у Фиренци. Прихватили су, наравно, а онда следи главна тензија, више преокрета - открива нам загонетно делић радње Никола. - Замислио сам главну причу, а онда када сам стигао на пола романа, имао сам јасну мисао шта ће се дешавати даље, поглавље по поглавље.

ЗА ПИСАЊЕ "КРИВИ" И ГЕНИ

ОД најранијих дана, Николи је усађивана љубав према писаној речи. Сви у кући су му читали, а посебно бака Јелка Торњански. Увек је имала времена и стрпљења и за игре са њим и представе које је стварао у својој машти. Осим тога, вероватно су "криви" и гени. Николина мама Светлана је професор књижевности, а деда Слободан Торњански је исте професије, а сада је у пензији. 

Николини другари и вршњаци из школе нису ни слутили чиме је њихов друг био заокупљен две године, а када се прочуло да је написао и објавио детективски роман, с неверицом су се распитивали да ли је то истина.

Тек што се првенац нашао у рукама читалаца, Никола размишља о новом роману. Идеја разних има, а да ли ће бити наставак првог или нешто друго, препустиће својим креативним идејама...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (2)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!