МЕРКЕЛОВА ИСТИЧЕ: Промена снага у свету због понашања Русије је велики изазов за Европу и САД

Новости онлајн

05. 05. 2021. у 16:15

ЈЕДАН од великих изазова са којима се суочавају трансатлантски партнери је промена снага у свету због „делимично врло агресивног понашања Русије“, изјавила је немачка канцеларка Ангела Меркел.

МЕРКЕЛОВА ИСТИЧЕ: Промена снага у свету због понашања Русије је велики изазов за Европу и САД

Фото АП

- Само заједно са Сједињеним Америчким Државама можемо ефикасно да учествујемо у глобализацији, много смо јачи ако делимо заједничке ставове. Јединствени смо у томе да не недостаје великих изазова, могу да наведем пандемију, али и велики задатак заштите климе, као и промену распореда снага услед економског и политичког јачања Кине и делимично врло агресивног понашања Русије“, рекла је Меркелова, говорећи на Конгресу „За трансатлантско партнерство оријентисано на будућност - који је организовао немачки конзервативни савез ЦДУ/ЦСУ.

Западне државе у последње време изражавају забринутост због наводног интензивирања „агресивних дејстава“ Русије у Украјини. Вашингтон је изјавио да постоји ескалација „руске агресије“ и премештање руских трупа на Криму и на источној граници Украјине. Портпарол руског председника Дмитриј Песков раније је изјавио да Русија премешта трупе унутар своје територије и по свом нахођењу. Према његовим речима, то никога не угрожава и не треба никога да брине.

Продужење Споразума о стратешком наоружању – важан сигнал

Меркелова је такође истакла да је продужење Споразума о мерама за даље смањење и ограничење стратешког офанзивног наоружања (СТАРТ, или СТАРТ-3) између Русије и Сједињених Америчких Држава представља важан сигнал који би требало да олакша нове кораке у разоружању.

- Продужење Споразума СТАРТ 3 био је важан сигнал и надамо се да ће он пружити простор за даље кораке по питањима разоружања и контроле наоружања - прецизила је Меркелова.

Русија и Сједињене Америчке Државе потписале су СТАРТ 2010. године. Руско Министарство спољних послова разменило је 3. фебруара ове године са амбасадом САД ноте о завршетку унутрашњих процедура неопходних за ступање на снагу договора о продужењу Споразума СТАРТ. Министарство је нагласило да је продужењем овог споразума обезбеђено очување и даље функционисање кључног механизма за одржавање стратешке стабилности, на строго паритетној основи која ограничава нуклеарне ракетне арсенале страна.

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОШТРА РЕАКЦИЈА ИТАЛИЈАНСКОГ ЛИСТА НА ИЗЈАВУ ФОН ДЕР ЛАЈЕН О ВЕНЕЦУЕЛИ: Њој припада награда за најнедостојнију изјаву

ОШТРА РЕАКЦИЈА ИТАЛИЈАНСКОГ ЛИСТА НА ИЗЈАВУ ФОН ДЕР ЛАЈЕН О ВЕНЕЦУЕЛИ: "Њој припада награда за најнедостојнију изјаву"

ИТАЛИЈАНСКИ лист L’AntiDiplomatico, познат по критичком односу према политици ЕУ и НАТО, оштро је реаговао на изјаве председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен после америчких удара на Венецуелу.

04. 01. 2026. у 10:37

МАДУРО СЕ НА ЕНГЛЕСКОМ ОБРАТИО АМЕРИЧКИМ АГЕНТИМА: Погледајте шта им је рекао (ВИДЕО)

МАДУРО СЕ НА ЕНГЛЕСКОМ ОБРАТИО АМЕРИЧКИМ АГЕНТИМА: Погледајте шта им је рекао (ВИДЕО)

ПРЕДСЕДНИК Венецуеле Николас Мадуро је хеликоптером стигао на Менхетн, након чега је конвојем пребачен у Притворски центар (МДЦ) у Бруклину, озлоглашени затвор описан као „одвратан“ са „застрашујућим“ условима. Тамо су остали певач Р. Кели, Гислејн Максвел и Сем Банкман-Фрид.

04. 01. 2026. у 08:58

У ВЕНЕЦУЕЛИ 4.000 ХРВАТА : Страх, свуда тишина пуна тензије

У ВЕНЕЦУЕЛИ 4.000 ХРВАТА : Страх, свуда тишина пуна тензије

У ВЕНЕЦУЕЛИ живи 4.000 особа хрватског порекла које после ноћашњег америчког напада на главни град Каракас, затворене у кућама, чекају даљи развој догађаја, рекла је у суботу Хини представница хрватске заједнице у тој јужноамеричкој земљи.

03. 01. 2026. у 18:47

Коментари (1)

НЕВЕРИЦА У ДЕНВЕРУ! Нове информације о повреди Николе Јокића (ВИДЕО)