МУЗЕЈ, ОТПАД ИЛИ У ТУРСКУ МОРНАРИЦУ: Судбина носача авиона “Сао Паоло-Фош” још није позната

Танјуг

12. 04. 2021. у 10:56

ОРГАНИЗАЦИЈЕ из Бразила и Турске покушавају на различите начине да спасу бразилски носач авиона који је повучен из употребе.

МУЗЕЈ, ОТПАД ИЛИ У ТУРСКУ МОРНАРИЦУ: Судбина носача авиона “Сао Паоло-Фош” још није позната

Фото: Викимедиа

Једни желе да се брод претвори у музеј, а други да брод постане место за обуку турске морнарице.

Институт "Сао Паоло-Фош" жели да спречи продају носача авиона "Сао Паоло" турској морнарици која би га раскопила и нада се да ће успети да истраје у томе да се брод претвори у музеј, преноси Дифенс њуз.

Носач авиона, који се у почетку звао "Фош", првобитно је био део флоте француске морнарице, од 1963. године.

Брод је искључен из употребе 2000. године, када је Француска почела да користи носач "Шарл де Гол". Тада је "Фош" билатералним уговором пребачен у Бразил и преименован у "Сао Паоло", а бразилска морнарица га је увела у употребу новембра 2000. године. Бразил је тим уговором именован као последњи корисник пловила.

Носач је морнарица престала да користи 2018. године, када је и влада Бразила почела процес продаје, а Институт "Сао Паоло-Фош" од тада покушава да га претвори у музеј.

Влада Бразила није успела да нађе купца прошле године, али је прошлог месеца успела да прода пловило турској компанији "Сок Денизчилик" на аукцији за 1,85 милиона долара, која планира да расклопи брод. Међутим, људи из Института "Сао Паоло-Фош" се не предају.

"Наша прича није завршена са продајом брода. Избацивање носача авиона из употребе учинило је многе људе несрећнима. 'Сао Паоло' остаје последњи брод у својој категорији и један од најстаријих на свету. Наш институт није могао да учествује на аукцији, пошто је у огласу наглашено да се брод продаје за демонтажу", рекао је председник Института Емерсон Миура.

Додао је да би претварање брода у музеј било профитабилније и корисније, пошто се у пловилу налази око 600 тона азбеста, који је опасан по здравље људи и околину, а напомиње и да би били велики трошкови транспорта пловила до Средоземног мора.

Идеје из Турске – да се "Сао Паоло" користи за обуку морнарице

Истовремено, турски адмирал у пензији Џихат Јајџи је навео да би пре волео да види да се "Сао Паоло" користи за обуку припадника турске морнарице, него да се расклопи и пребаци на отпад.

"Уместо што бисмо расклопили овај брод, требало би да га опремимо различитим системима који се тренутно користе и започнемо обуку будућег особља за носаче авиона. Важно је почети са обуком особља за носаче авиона у будућности", навео је Јајџи.

Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган је почетком године подржао напоре локалне производње носача авиона која би ојачала способност турске морнарице.

Међутим, стручњаци доводе у питање економску корист претварања брода за потребе обуке и наводе да би новац могао да буде утрошен боље на постојеће пројекте.

Осим тога, брод има и проблематичну прошлост. Експлозија на пловилу се догодила 2005. године. Брод је био на поправци, а требало је да поново уђе у употребу 2013. године, али је велики пожар захватио "Сао Паоло" годину дана раније.

Оригиналну намену брода у турској морнарици спречава и уговор између Француске и Бразила, али и турски званичници који сматрају да нема потребе трошити новац и време на стари брод, као и да изградња носача авиона није проблем за бродоградилишта у Турској.

(РТС)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024