У ШОПИНГ КАО У ШЕТЊУ: Амазон отвара супермаркете без каса, али и скенирања робе при изласку

И. Станојевић

06. 04. 2021. у 12:08

ОВАЈ, на први поглед, досањани сан кад је шопинг у питању, заправо је нови бизнис пројкет гиганта "Амазон". Ова компанија, отвара супермаркете широм Европе, а заједничко свим радњама је да нема каса, нити касира. Робу која напушта радњу, нико не прегледа, нити скенира. Западни медији говоре о научној фантастици, куповини будућности, која је, заправо, већ ту.

У ШОПИНГ КАО У ШЕТЊУ: Амазон отвара супермаркете без каса, али и скенирања робе при изласку

FOTO: Depositphotos

Под девизом "Џаст вок аут", илити "Само изађи", радиће продавнице свежег воћа и поврћа, а лого у комбинацији флуоресцентно зелене и беле, визуелно усмерава потрошача. Наравно, постоји и оно чувено "али". Платити се, ипак, мора. То се, у новим "Амазоновим" радњама, чини посредством мобилног телефона. Прве продавнице отворене су у Великој Британији, где управо релаксиране мере дају маневарски простор за нови начин куповине.

Да би се купци обучили новом приницпу шопинга, персонал продавница, такође у зелено-белим компбинација, објашњава поступак. Најпре се, на телефону отвори апликација, скенира персонални "ку-ар" код на посебном апарату. Кад засветли зелено, отварају се врата и купац улази у продавницу.

Рафови са робом изгледом подсећају на било који супермаркет, на пример, у Лондону. Одмах се, међутим, указује разлика, пише немачки Дојче веле и указује на камере, различите сензоре који темељно покривају целу продавницу, сваки корак, сваки центиметар...Производ који купац одабере, аутоматски се додаје на виртуелни рачун.

Користи се комбинација компјутерског вида, дубоких сензора и машине која региструје шта који посетилац узима са рафа. Технологију "потписује" "Амазон гоу сторс" из САД, који је почео са радом 2018. године. Компанија гарантује тајност информација са рачуна, чија је трајност месец дана.

Поборници приватности већ су се подигли на ноге и оспоравају овај "патент". Британске групе грађана које се боре за тајност токова новца сматрају да је потребно испитати целу ствар да би се сазнало више детаља и сагледале могућности евентуалне злоупотребе и хаковања добијених подтака.

- Не смемо да пренаглимо, иновације су добре, приватност је још боља - упозорава Џим Килок, извршни директор групације "Отворена права".

Упоредо са отварањем маркета, Амазон је лансирао свој бренд воћа и поврћа. На стотине артикала под фирмом ове компаније уредно је послагано на рафове. Од пиреа преко шунке до жутих ружа.

Натали Берг аналитичар малопродаје и оснивач НБК групе, истиче за Дојче веле да је "физичка продавница недостајала виртуелној доминацији Амазона". Бергова сликовито вели "део слагалице, који је био неопходан да овај гигант комплетира стратегију доминације на тржишту".

- Основне намирнице су базични део пирамиде куповине, јер је њихова набавка процес који се обнавља. Некоме не требају патике, нити техника, али ова роба је неопходна свима - каже Бергова.

БЕЗ КОРПИ И ЧЕКАЊА

У МАРКЕТИМА које отвара Амазон, нема касирки, али ни корпи, колица за куповину, нити редова пред пунктовима за наплату. Роба се, просто, са рафова смешта у торбе које купци доносе или купују на лицу места. Дакле, дођеш, прошеташ се, погледаш робу и однесеш је кући. У Европи, нису новина продавнице без касирки, али је ово јединствена технологија која омогућава да се купљено изнесе из радње, без претходног скенирања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПЕНЗИОНЕРКА У ШОКУ: Добила три милиона динара на лотоу, а онда је полиција покренула ИСТРАГУ

ПЕНЗИОНЕРКА У ШОКУ: Добила три милиона динара на лотоу, а онда је полиција покренула ИСТРАГУ

БРИТАНСКА пензионерка Амелија Барнхам је неколико пута добила на лутрији. Мултинационални оператер лутрије је због тога ангажовао истражитеље да провере 69-годишњакињу из Лондона, а она каже како се због тога осећа као криминалац.

18. 03. 2024. у 15:10 >> 15:11

Коментари (0)

ОДРЖИВИ ТРАНСПОРТ:  Кључни фактор заштите животне средине и здравља