У СИРИЈИ ПОГИНУЛО 112 РУСКИХ ВОЈНИКА: Платили високу цену у борби са тероризмом, искуство које је армија стекла непроцењиво
ЗА ВРЕМЕ боравка руске армије у Сирији погинуло је 112 војника и официра, изјавио је Андреј Красов, заменик руководиоца Комитета за одбрану руске Думе.
Фото: Архива
Број погинулих грађана Русије је већи јер се у званичне податке не уносе погинули војници приватних војних компанија као што су нпр. Вагнеровци. У минулих пет година у ратним операцијама у Сирији је прошло више од 80 посто руских војних пилота и велики број других официра. То ратно искуство им је добро дошло у подизању професионалног нивоа.
Председник Сирије Башар Асад обратио се руководству Русије 30 септембра 2015. са молбом за војну помоћ. Председник Путин се затим обратио Савету федерације Русије и од њега добио сагласност да се у Сирију пошаље војни контигент. На почетку су Руси само из ваздуха подржавали сиријску армију у борби против терориста "Исламске државе". Руски пилоти су наносили ударе по одређеним тачкама где су били објекти које су користили терористи. Касније је Русија користила и ратне бродове и подморнице са којих је ракетама гађала терористичка места окупљања.
Захваљујући руској помоћи сиријска армија је успела да врати 96 посто територије. Тако је у децембру 2016 био ослобођен град Алепо, а у марту 2017 је била ослобођена чувена Палмира. У периоду од 2015. до 2017. руска авијација је имала дневно од 80 до 90 летова. У децембру 2017. председник Путин је изјавио да је потпуно разгромљена "Исламска држава". Због тога је из Сирије повучен значајан број руских оружаних снага.
Фото: Архива
У Сирији Русија има две војне базе - у Хмејмиму је авионска база, а у луци Тартус је пункт за материјално-техничко обезбеђење руске војне флоте.
По експертским оценама до децембра 2020. у Сирији је погинуло 387 хиљада људи. У ту бројку су урачунати и припадници сиријске армије. У јулу 2018. власти Сирије су позвале избеглице да се врате у земљу. Према подацима до 10 марта 2021. у земљу се вратило до сада више од два милиона сиријских грађаана.
Укупна штета сиријске економије прелази 442 милијарде долара.
Више информација о рату у Сирији и ситуацији на Блиском истоку можете прочитати КЛИКОМ ОВДЕ.
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
"СТИГЛИ СРПСКИ ХУЛИГАНИ!" Аустријска полиција плаши грађане по улицама Граца због навијача Звезде
Штурм Грац и Црвена звезда играју утакмицу у Лиги Европе, а пред тај меч аустријска полиција је урадила нешто несвакидашње.
11. 12. 2025. у 16:15
Коментари (1)