НА "ЛИСТИЋУ" МНОГО БЕСА: У две немачке покрајине локални избори одржани у сенци протеста незадовољних грађана

И. СТАНОЈЕВИЋ

14. 03. 2021. у 21:09

ДВЕ немачке покрајине, Баден-Виртенберг и Рајнланд-Фалц (Рајна-Палатинат), у недељу су "отвориле" изборну годину у овој земљи. У септембру се одржавају општи парламентарни избори за Бундестаг, највиши законодавни орган Немачке, која је по свом уређењу конфедерација. Ко долази на кормило после 16-годишње владавине Ангеле Меркел, зависиће и од резултата недељног гласања.

НА ЛИСТИЋУ МНОГО БЕСА: У две немачке покрајине локални избори одржани у сенци протеста незадовољних грађана

У многим градовима изборе пратили протести / Фото АП

Да грађани нису задовољни поступцима које је Меркелова вукла током пандемије вируса корона, потврдили су и протести овог викенда одржани у више градова. Најдраматичније је било на истоку, у Дрездену, где је на демонстрацијама повређено 12 полицајаца, а само у суботу поднето је 47 кривичних пријава против насилних грађана. Грађани су добили чак 943 пријаве против кршења мера заштите од вируса корона. Посланици социјалдемократа, Зелених и Левице у Бундестагу траже да се о овом насиљу над чуварима реда расправља и за скупштинском говорницом.

Како је објавио дневник "Велт", упркос забрани окупљања, на стотине десничара и људи који на друштвеним мрежама пропагирају отпор према имунизацији од ковида 19 окупиле су се, игноришући и обавезу ношења заштитне маске. Демонстранти су за мете свог насиља, поред униформисаних особа, имали и новинаре.

Извештачи су се, посебно у Штутгарту и Дизелдорфу, нашли на листи непријатеља десничарски оријентисаних антиваксера. Огорчени грађани протестовали су и у Берлину, Хановеру, Килу, Ерфурту, Котбусу и Потсдаму.

Баварска престоница, Минхен, у којој су такође одржани протести посебно је, минулог викенда, био на оку јавности и биће то и наредних дана, кад се буду сумирали резултати гласања у Баден-Виртенбергу и Рајнланд-Фалцу. Баварски премијер Маркус Зодер, важио је доскоро за апсолутног фаворита на јесењим изборима, али су три посланика њихове Хришћанско-социјалне уније (ЦСУ) и демохришћана, канцеларке Меркел (ЦДУ), који у Бундестагу имају заједнички посланички клуб, усковитлали домаћу политичку сцену досад незамисливим корупционашким скандалом.

Георг Нуслајн и Николас Лобел примили су шестоцифрени мито (660.000 и 260.000 евра) за посредовање при купопродаји заштитних маски, богатећи се, тако, на пандемији вируса корона. Трећи, Марк Хауптман, лобирао је приликом постизања дилова са Азербејџаном, Тајваном и Вијетнамом. Демохришћани, нема сумње, више нису засигурно победничка партија, а показаће то и резултати данашњих локалних избора.

ЉУТИ НА ВЛАСТ

У МИНХЕНУ, престоници Баварске, полиција је растерала демонстранте, чији су организатори прекорачили дозвољени број окупљених и после опомене нису предузели мере да, како пише локална штампа, "држе протесте под контролом". У више градова, на улице је изашло на хиљаде грађана, огорчених вишемесечном изолацијом, као и стављањем катанца на вртиће, школе и фирме, које се масовно затварају услед стечаја.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ЕКСКЛУЗИВНО: Погледајте шта полиција ради у кући Данкине мајке (ВИДЕО)